منافع اقتصادی مردم را قربانی بازی‌های سیاسی نکنیم

همدان - امام جمعه همدان با بیان اینکه نباید منافع اقتصادی مردم را قربانی بازی‌های سیاسی کرد، گفت: اقتصاد کشور برای نجات یافتن باید به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی برود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حبیب الله شعبانی موثقی در خطبه‌های نماز جمعه همدان با اشاره به خروج آمریکا از برجام و کارشکنی‌های اروپا در این بدعهدی تاریخی گفت: آمریکا تقریباً ۱۴ ماه پیش از برجام خارج شده و اروپایی‌ها وعده کردند یک کانال مالی فعال کنند تا بتوانند نظام اسلامی را در برجام نگه دارند اما این مساله به صورت جدی مطرح نشده است.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده که آمریکا قابل اعتماد نیست و کانال مالی وعده داده شده نیز یک بازی سیاسی به نفع آمریکا بوده است، گفت: بعد از جریان خروج تدریجی نظام اسلامی از برجام ایجاد کانال مالی مجدد مطرح شد و اروپا برای روبرو نشدن با تبعات آن قول فعال کردن آن را مطرح کرده اما در این خصوص نیز چند سوال وجود دارد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه اینستکس تحریم‌های آمریکا را نقض نمی‌کند به این معنا که اروپا در بستر تحریم‌های آمریکا قصد معامله با ما را دارد و بنا نیست تحریم‌های امریکا را نقض کند در حالی که اگر مقرر باشد اروپا به وعده‌های خود عمل کند باید به نحوی عمل کند که تحریم‌های آمریکا بی اثر شود، گفت: اینستکس یک شرکت خصوصی است.

اگر اروپا بنا دارد نظام اسلامی را در برجام نگاه دارد باید به تعهدات خود عمل کند در این میان باید به تعهدات برجامی خود پایبند باشد حجت الاسلام شعبانی با بیان اینکه این کانال مالی تنها می‌خواهد کالاهای غیر تحریمی را به ما بدهد، گفت: اگر اروپا بنا دارد نظام اسلامی را در برجام نگاه دارد باید به تعهدات خود عمل کند در این میان باید به تعهدات برجامی خود پایبند باشد و کالاهای تحریمی را به ما بدهد و نفت ما را بخرد.

وی با تاکید بر اینکه باید نفتی که قبل از خروج آمریکا از برجام توسط اروپا از ایران خریده می‌شد مجدد خریداری شود، گفت: امروز اروپا به واسطه تحریم‌های امریکا در بعضی موارد از ایران نفت خریداری نمی‌کند و خرید خود را کم کرده حال آنکه اگر واقعاً صداقت دارد باید نفت را بخرد نه اینکه به کالاهای غیر تحریمی بپردازد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه برجام برای این بود که نفت در برابر غذا نباشد، گفت: اروپا در همین فضا برای رقم زدن برخی اتفاقات اقتصادی اینستکس را به FATF گره زده و به این نحو به دنبال دیکته کردن دستور به ایران است.

حجت الاسلام شعبانی با بیان اینکه اروپا عنوان کرده در صورتی اینستکس محقق می‌شود که FATF تصویب شود، گفت: FATF مشکلات اقتصادی برای کشور ایجاد می‌کند و نباید با سه موضوع برجام، FATF و اینستکس برخورد سیاسی یا انتخاباتی شود.

وی با بیان اینکه نباید منافع اقتصادی مردم قربانی بازی‌های سیاسی شود و کارشناسان باید به این موضوع توجه کنند، گفت: طی سال‌های اخیر تجربیاتی دولتمردان کسب کرده‌اند که باید مایه عبرت در تصمیم‌گیری‌های آینده شود.

دولت باید با قدرت و قوت مسیر تدریجی و کم کردن تعهدات خود در برجام را پیگیری کند

امام جمعه همدان با بیان اینکه دولت باید با قدرت و قوت مسیر تدریجی و کم کردن تعهدات خود در برجام را پیگیری کند، گفت: اگر نگاه قرانی به برجام داشتیم همان موقع که آمریکا از برجام خارج شد ما هم برجام را آتش می‌زدیم.

وی با اشاره به اینکه سوره توبه در مورد تعهدات با مشرکان است که توصیه می‌کنم آن را مطالعه کنید و از آمریکا و اسرائیل نترسید، گفت: آمریکا ۱۴ ماه است که ایران را معطل خود کرده و در این ۱۴ ماه وضعیت اقتصادی کشور نامناسب شده است.

حجت الاسلام شعبانی با بیان اینکه اروپا و آمریکا در یک زمین بازی می‌کنند و اروپا اهل بازی سیاسی است و به نفع آمریکا قدم برمی دارد، گفت: اقتصاد کشور برای نجات یافتن باید به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی برود.

ما با غرب مشکل فکری و اندیشه‌ای داریم لذا کنار امدن با انها ممکن نیست وی با بیان اینکه مشکل ما با غرب برجام، انرژی هسته‌ای و حتی قدرت موشکی نیست بلکه تفکرات نظام سلطه است که با تفکرات اسلامی قابل جمع کردن نیست، گفت: ما با غرب مشکل فکری و اندیشه‌ای داریم لذا کنار امدن با انها ممکن نیست.

امام جمعه همدان به حج تمتع و ابراهیمی اشاره کرد و با بیان اینکه از دست اندرکاران این عرصه قدردانی می‌کنم، گفت: حج یک حرکت عبادی و سیاسی است.

حجت الاسلام شعبانی گفت: حجاج به عنوان پیام آوران مکتب تشیع در این سرزمین حاضر می‌شوند و منسوب به خاندان عترت هستند و به عنوان شیعه جعفری در این حج حاضر می‌شوند و باید زینت اهل بیت (ع) و پیام آور معنویت تشیع باشند.

وی با درخواست از مردم در زمینه پایین آوردن اجاره خانه‌ها و بیان اینکه نرخ‌ها جوانان را به ستوه آورده است، گفت: مستأجران هم با مشکل اقتصادی حاکم در جامعه مواجهند و بنا نیست مالکان مشکلات اقتصادی خود را از طریق مستأجران تأمین و حل کنند.

وی با بیان اینکه ۹۹ درصد مستأجران وضعیت مالی خوبی ندارند و مشکلات اقتصادی و تورم را دوچندان تحمل می‌کنند، گفت: باید بازار مسکن مورد نظارت قرار گیرد چراکه هیچ نظارتی وجود ندارد و موجر و مستأجر باید رعایت حال هم را داشته باشند.

کد خبر 4658448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =