سیه اندرون باشد و سنگ دل/به قصد شهرت حیوان‌آزاری می‌کنند

درویش گفت: اگر می خواهیم در کنار لاشه های خون آلود با افتخار به دوربین لبخند نزنند و خودشان را شکارچی ننامند، آموزش نیاز داریم. باید به کودکانمان بیاموزیم حیوان هم می تواند عاشق بچه اش باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد درویش با انتقاد از رواج حیوان آزاری در کشور گفت: با انجام برخی کارها به حیوان آزاری مجوز می دهند، یعنی حیوانات ارزش زیستن ندارند و می توانند آزار ببینند. بچه ای که تفریح او سنگ زدن به سگ است یعنی دارد به او آزار می رسد.

وی افزود: جنوبی ها آنقدر به شتر احترام می گذارند که برای شمارش آن از واحد نفر استفاده می کنند. در همه جای دنیا باید جلوی آزار حیوانات گرفته شود.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: خرسی دریکی از باغ های سوادکوه روی درختی نشسته بود و میوه می خورد و صاحب باغ به جای اینکه او را بزند و بکشد فقط از او فیلم گرفت و اجازه داد تا دلش می خواهد میوه بخورد.

درویش تصریح کرد: اگر می خواهیم در کنار لاشه های خون آلود با افتخار به دوربین لبخند نزنند و خودشان را شکارچی ننامند، آموزش نیاز داریم.

وی با اشاره به مدرسه طبیعت در باغ گیاهشناسی ملی، یادآور شد: باید به کودکانمان بیاموزیم حیوان هم می تواند عاشق بچه اش باشد اگر این عشق را درک کنند هرگز به صورت خشونت آمیز با حیوان رفتار نمی کنند.

این کارشناس محیط زیست تاکید کرد: فردوسی می گوید «سیه اندرون باشد و سنگ دل، که خواهد که موری شود تنگدل». ما این پس زمینه های فرهنگی را داریم. پیامبری داریم که می گوید «نزد من شکستن شاخه‌ای از درخت همچون شکستن بال فرشتگان است» نسل امروز هم باید این روحیه ها را داشته باشد.

درویش ادامه داد: از حال و روز سگ ها و گربه های یک شهر می توانی حال مردم آنجا را بفهمی اگر چشمشان کور نبود و پایشان لنگ نمی زد یعنی حال مردم خوب است، اگر حالشان بد بود یعنی مردم به روانشناس احتیاج دارند.

وی تصریح کرد: هر ایرانی فقط به اندازه یک چهارم هر شهروند کره زمین از نعمت جنگل برخوردار است. در چنین شرایطی چطور ممکن است عالی ترین مقام محیط زیست بگوید سرمایه گذاری برای اطفا حریق جنگل صرفه اقتصادی ندارد!؟ اگر جنگل بتواند خاک را حفظ کند و اکسیژن را افزایش بدهد یعنی بدهکاری و افسردگی را کم کرده است.

این کارشناس محیط زیست خبر داد: در ۲۹ استان کشور مدرسه طبیعت راه انداخته ایم و با نتایج شگفت انگیزی روبرو شدیم. بچه ای بود که اعتماد به نفس نداشت، حیوان را می دید می ترسید اما در عرض سه ماه طبیعت او را درمان کرد. طبیعت معلمی ۴.۶ میلیارد ساله است و نمی شود آدمها را از طبیعت جدا کرد.

درویش که در برنامه «فرمول یک» شبکه یک سیما صحبت می‌کرد گفت: آخرین ببر هیرکانی در دهه ۱۳۳۰ توسط یک سروان ارتشی کشته شد و او با افتخار کنارش عکس گرفت. آن موقع ۳ و نیم میلیارد جنگل داشتیم حالا این عدد نصف شده است. چون هرکسی به خودش اجازه می دهد در جنگل ویلا بسازد و با اره برقی سراغ درختان برود. آن زمان که سلطان جنگل وجود داشت کسی جرات نمی کرد این کارها را بکند، حالا سیل می آید و صدها نفر جانشان را از دست می دهند، چون قانون طبیعت را زیرپا گذاشته ایم. نباید اجازه بدهیم یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه بلوچی، خرس قهوه ای، میش مرغ و… به همین سرنوشت دچار شوند اینها نسخ خطی هستند که باید به آنها احترام بگذاریم و حفظشان کنیم.

وی در پایان گفت: ۷۰ درصد زباله هایی که در شمال تولید می شود می تواند تبدیل به کمپوت یا بهترین کودها شود به راحتی می توان آنها را تفکیک و دوباره از آنها استفاده کرد. فقط چند درصد زباله های خطرناک و بیمارستانی هستند. ۷ لیتر در ثانیه شیرابه ای هست که وارد رودخانه می شود تا سرانجام به تالاب انزلی برسد که مردم از آن ماهی می گیرند و می خورند. بعد می گویند ۲۵ میلیارد تومان نداریم که این زباله ها را ساماندهی کنیم اما هزاران میلیارد تومان برای سدسازی در همان ناحیه داریم.

جواد سلیاری عضو یگان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به ماجرای کشتن توله خرس در سوادکوه گفت: همزمان با وقتی که عده ای داشتند به حیوان سنگ می زدند، چند نفر با طناب حیوان را گرفته بودند تا او را نجات بدهند اما نمی دانستند باید چگونه این کار را کنند.

وی تاکید کرد: حیوان آزاری چه حیوان اهلی باشد چه وحشی پسندیده نیست. در گذشته احترام به طبیعت برای خانواده ها مهم بود اما اکنون برایشان مهم نیست و حتی برای معروفیت حیوان آزای می کنند. کامیونی به پلنگ تصادف کرده بود وبعدها معلوم شد پلنگ حامله بوده و خود و توله هایش تلف شده اند. گفتند چرا این کار را کردی؟ گفت دیدم در جاده است و خوشم آمد دنبالش کنم و به او زدم! درآخر هم قاضی او را تبرئه کرد و جریمه هم پرداخت نکرد.

رییس سابق پارک ملی گلستان یادآورشد: بهمن ماه توله خرسی کنار جاده آمده بود و به مردم نزدیک می شد همکارم را فرستادم تا شرایط را بررسی کند. آن زمان تلاش کردیم استرس مردم را کنترل کنیم. خرس را هم بستیم و با ماشین از منطقه دور کردیم و سپس به طبیعت برگرداندیم.

سلیاری با اشاره به اهمیت مقوله آموزش، ادامه داد: باید به صورت مستمر به محیط بانان آموزش داده شود نه اینکه ۱۰ سال یک بار آموزش داده شود. باید یاد بگیریم اگر می خواهیم آتش درست کنیم، دورو برمان را خلوت کنیم، یا جایی که علف خشک هست و احتمال آتش سوزی وجود دارد، آتش برپا نکنیم. ما باید روش آموزشمان را اصلاح کنیم تا نتایج بهتری بگیریم.

وی در پایان توصیه هایی برای آسیب ندیدن در صورت روبرویی با حیوانات به مخاطبان ارائه کرد و گفت: وقتی در یک مسیر تنگ قرار دارید، حیوان حق تقدم و… را نمی فهمد، بهتر است بایستیم تا او رد بشود و برود، او به شما آسیبی نخواهد رساند. وقتی حیوان مشغول غذا خوردن است، مزاحمش نشویم و در فصل جفت گیری سراغش نرویم.

کد خبر 4658896

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =