مالیات بر عایدی سرمایه در حال ارسال به دولت است

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار سکه به ۱۰۲ هزار نفر فروخته شد، گفت: ۴۹۰ نفر بیش از هزار سکه، ۳۸ نفر بالای ۵ هزار سکه و یک نفر ۳۸ هزار سکه خریداری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیدعلی پارسا در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه تمام اسناد بالادستی و توصیه‌های رهبری بر اخذ مالیات حقه تاکید دارند، اظهار داشت: باید از طریق درآمدهای مالیاتی، وابستگی به نفت که ابزاری برای دشمن جهت افزایش فشار به کشور شده است را می‌توانیم به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: فشارها و تحریم‌ها کاهش نمی‌یابد مگر اینکه کشور بر اساس درآمد حقه و عدالت مالیاتی اداره شود.

وی با طرح این سوال که هزینه‌های اجتماعی چطور باید تأمین شود؟ گفت: برای این موضوع دو راه وجود دارد یکی اخذ مالیات عادلانه متناسب با ثروت، درآمد و مصرف تحت عنوان «عدالت مالیاتی» و دیگری چاپ پول است؛ با توجه به اینکه چاپ پول منجر به تورم می‌شود و به طبقات پایین و متوسط جامعه فشار وارد می‌کند پس نباید به این راهکار اتکا کرد.

۳۷ درصد بودجه از مالیات تأمین می‌شود

پارسا با بیان اینکه در ایران ۳۷ درصد بودجه از مالیات تأمین می‌شود، ادامه داد: درواقع زیر ۵۰ درصد هزینه‌های جاری مملکت از مالیات تأمین می‌شود.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته حدود ۲۵ درصد کل درآمدهای مردم به شکل مالیات اخذ می‌شود اما این عدد در کشور ما ۸.۵ درصد است؛ بنابراین مشخص است که با این عدد نسبتاً پایین کارهای کشور نیمه تمام می‌ماند.

در حال تجمیع تمام اطلاعات در تمام زمینه‌ها هستیم

پارسا در ادامه اظهار داشت: نظام مالیاتی کشور حرکت جدیدی را به سمت نوین سازی از طریق تشخیص‌ها و رسیدگی‌های علی الراس که دارای اطلاعات ناقص است به تشخیص‌های مبنی بر اطلاعات واقعی و قطعی مردم آغاز کرده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: اگر مثل همه کشورها قرار است عادلانه ترین شکل مالیات را در کشور مستقر کنیم نیاز است نظام مالیاتی به تمام گردش‌های مالی و اطلاعات مربوط به املاک و دارایی‌های کشور و مردم دسترسی داشته باشد. این موضوع به صراحت در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده است.

وی ادامه داد: نظام جامع مالیاتی در حال تجمیع تمام اطلاعات در تمام زمینه هاست؛ با این کارها به پیش نویس اظهارنامه‌هایی باید برسیم که واقعیت توان مودیان را نشان می‌دهد. اگر مردم متناسب با توان واقعی خود در توسعه کشور مشارکت نکنند به مشکل می‌خوریم.

باید ریز اطلاعات تراکنش‌های مالی و املاک به سازمان مالیات داده شود

پارسا با اشاره به بالا بودن آمار فرار و معوقات مالیاتی، گفت: برای مقابله با فرار و معوقات مالیاتی برنامه عملیاتی مشخصی را در سازمان امور مالیاتی شروع کردیم؛ تصمیم عاملانه، عادلانه و سالم این است که مثل هم کشورهای دنیا ریز داده اطلاعات مربوط به تراکنش‌های مالی و ملک و املاک در اختیار سازمان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: فرار مالیاتی عنوانی شیک و ظاهر فریب برای پنهان کردن واقعیت آن روی سکه یعنی دروغ و جعل اسناد و خوردن حق مردم است.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر مردم متناسب با درآمد و مصرف مالیات بپردازند اداره کشور مبتنی بر درآمدهای مالیاتی مقدور است، گفت: فرارهای مالیاتی بزرگی در کشور حتی گاهی در بخش‌های دولتی داریم و البته در بسیاری از بخش‌های غیردولتی.

حمایت مشروط و تضمین دار از افراد خوش حساب

وی با اشاره به ضرورت اخذ مالیات عادلانه، اظهار داشت: اخذ مالیات باید بر اساس ثروت، درآمد و مصرف باشد، مگر درآمدی که قانون گذار از پرداخت مالیات معافش کرده باشد.

رئیس سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: البته حمایت مشروط، محدود، تضمین دار و کاهنده از کسانی که سالم کار می‌کنند وظیفه اول حکومت است ولی با کسانی که بدهی معوق و فرار مالیاتی دارند که مبتنی بر کارهای غیرقانونی است به شدت برخورد می‌کنیم.

پارسا به درآمدهای باد آورده اشاره کرد و افزود: در تمام دنیا بر این درآمدها یا درآمدهایی که عایدی دارند، مالیات وضع می‌شود.

۳۸ نفر بالای ۵ هزار سکه خریدند

وی با اشاره مالیات بر سکه، ادامه داد: سال گذشته بیش از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار سکه به ۱۰۲ هزار نفر فروخته شد.

پارسا افزود: از این تعداد ۵۸ هزار نفر زیر ۲۰ سکه خریداری کردند از این رو از مالیات معاف هستند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ۴۹۰ نفر هر کدام بیش از هزار سکه، ۳۸ نفر هر کدام بالای ۵ هزار سکه و یک نفر ۳۸ هزار سکه خریداری کردند.

وی افزود: سکه را با قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خریدند و با قیمت نزدیک به ۵ میلیون تومان می‌فروشند.

پارسا تاکید کرد: باید از این ثروت بادآورده مالیات حقه اخذ شود اما این طیف ۳۸ نفری مخالفند و در فضای مجازی حاشیه پراکنی می‌کنند. گرفتن مالیات از این افراد حداقل عدالت است.

مالیات بر عایدی سرمایه در حال ارسال به دولت

وی به مالیات بر عایدی سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: لایحه مالیات بر عایدی سرمایه که شامل املاک، خودرو، سکه و ارز در وزارت اقتصاد نهایی شده و در حال ارسال به دولت است.

پارسا با تاکید بر اینکه باید بر تمام اشکال درآمدهای بادآورده مالیات وضع کرد، اظهار داشت: تولیدکننده انبوه یا خرد مسکن و ملک شخصی از مالیات معاف است.

وی افزود: اگر کسی بعد از مرحله تولید به خرید و فروش سوداگرانه چه در بازار ارز، چه خودرو و چه مسکن بپردازد باید مالیات بدهد.

رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: ما در راه اخذ مالیات حقه و پیاده سازی عدالت مالیاتی تسلیم جریان سازی های داخلی، خارجی و مجازی نمی‌شویم.

کد خبر 4664435

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 2 =

  نظرات

  • ششش IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   15 1
   سکه هم بلد نیستید بفروشید بعد اداره مملکت رو به دست گرفتید. نتیجه اش میشه برجام نافرجام. مثل قراردادهای فروش خودروی سایپا و ایران خودرو.
  • ﺣﻤﻴﺪ AU ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   3 1
   ﺩﺭﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ ﻫﻢ ﺩﻻﻟﻲ ﻫﺴﺖ اﻣﺎ ﺩﻗﻴﻘﺎ ﺑﺎ ﻗﺮاﺭﺩاﺩﻥ ﻣﺎﻟﻴﺎﺕ ﺟﻠﻮﻱ ﺩﻻﻠﻲ ﺭﻭ ﮔﺮﻓﺘﻦ. اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﻫﺮﭼﻪ ﺯﻭﺩﺗﺮ ﻋﻤﻠﻲ ﺑﺸﻮﺩ. ﻣﺜﻼ ﺷﻤﺎ ﺑﺮاﻱ ﺧﺎﻧﻪ ﺧﻮﺩﺕ ﻣﺎﻟﻴﺎﺕ ﻧﻤﻲ ﺩﻫﻲ ﻭﻟﻲ ﺑﺮاﻱ ﺧﺮﻳﺪ ﺧﺎﻧﻪ ﺩﻭﻡ ﺩﺭاﻳﻦ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎ ﻣﺎﻟﻴﺎﺕ ﻣﻲ ﺩﻫﻲ.
  • احمدی IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   2 0
   سلام به این دانشجو که متاسفانه در دولت پست گرفته بفرمایید که شما خودتان برای خرید اعلام کردید . شما سقف برای خرید نگذاشتی . شما مالیات اعلام نکردید . شما و دولت محترم خودشان باعث بی ثباتی پول شده اید
  • IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   2 1
   شما بگو چرا سکه یک میلیون و 400 هزار تومنی شده 4 میلیون و 400 هزار تومن. جواب اینو بده نه این که از مردم پول زور بگیری.
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   1 0
   اونها چون راه دیگه ای نداشتند مالیات زیاد گذاشتن
  • محمد IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   2 1
   مگر بانک مرکزی با هدف جمع اوری نقدینگی این روش رو اعلان نکرد .......پس اینهمه سر و صدا مال چیه
  • ناصر IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
   2 0
   شما تیم اقتصادی دولت، به دلیل بی کفایتی، با کاهش همزمان سود بانکی که با افزایش تورم بدلایل سیاسی همراه شد مردم را به سمت خرید کالا هل دادید و پول ملی را بی ارزش کردید. با گرفتن مالیات نابجا ادامه دهید!
  • باقری IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   3 0
   خب کشورهای دیگه تورم سیصد درصدی که ندارند
  • ناشناس GB ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   1 0
   این آقا زمان پیش فروش کجا بود؟ تازه اومدن سر کار؟ مالیات بگیر مثل تموم دنیا اما تو هم مرد باش مثل تموم دنیا قبل از فروش از مالیات مردم رو با خبر کن نه بعد از فروش
  • الی IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   2 0
   پس چرا اون قسمت ماجرا که قیمت اجناس بالای 3 برابر شده را نمیگید بعد سکه که 3 برابر شده را برای مالیات گرفتن میگید؟ در واقع کسی سود نکرده بلکه ارزش سرمایه اش حفظ شده
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   1 0
   چرا باید دائما دست دولت توی جیب مردم باشه؟ اخذ مالیات و جایگزین کردنش به جای درآمد نفتی خیلی خوبه به شرطی که درآمد نفتی ذخیره نشه برای اختلاسگرها و یا در جای دیگری هزینه نشه
  • جعفر IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   1 0
   خداوند در قرآن کریم قدرتمندان و حکومتدارانی که اموال مردم را به ناحق ضبط می کنند را عامل خروج مردم از راه خدا میداند و می فرماید: إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَ