افزایش سه برابری قیمت نوشت افزار / سایه گرانی بر دفتر مشق

کرج - رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار و کتاب فروشان کرج گفت: گرانی بر بازار نوشت افزار سایه انداخته و باعث افزایش دو تا سه برابری قیمت‌ها شده است.

بهرام آجرلو در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افسار گیسختگی درافزایش قیمت لوازم التحریر که موجب افزایش دو تا سه برابری قیمت این اقلام در بازار شده است، اظهار کرد: در این میان حتی گرانی مواد اولیه برای تهیه تولیدات داخلی نیز موجب گرانی شده است.

وی اضافه کرد: تأمین هزینه‌های دستمزد، افزایش اجاره بهای واحد صنفی و یا پرداخت بهای آب و برق مصرفی نیز یکی از دغدغه‌های واحدهای صنفی است.

رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار و کتاب فروشان کرج با تاکید بر اینکه افزایش چند برابری قیمت نوشت افزار حتی شامل تولیدات داخلی نیز شده است، بیان کرد: به عنوان نمونه در تهیه دفتر روند کار تحت تأثیر تورم افسار گسیخته است، در این میان اقلامی که مواد اولیه آن از خارج کشور وارد می‌شود یا در کل وارداتی است که خیلی بیشتر تحت تأثیر شرایط اقتصادی کشور و تورم قرار دارد.

آجرلو با تاکید بر اینکه در آستانه سال تحصیلی جدید قیمت نوشت افزار خیلی بالاتر رفته است، گفت: به عنوان نمونه برای تهیه یک دفتر ۱۰۰ برگ ساده که پارسال حدود شش هزار تومان هزینه خرید آن بود امسال باید حدود ۱۵ هزار تومان پرداخت کنیم و این در حالی است که دفاتر درسی بیشتر تولید داخل است و تنها کاغذ آن به عنوان مواد اولیه از خارج وارد می‌شود.

برای تهیه یک دفتر ۱۰۰ برگ ساده که پارسال حدود شش هزار تومان هزینه خرید آن بود امسال باید حدود ۱۵ هزار تومان پرداخت کنیم وی با بیان اینکه در حال حاضر در بازار و در خصوص عرضه نوشت افزار چیزی به نام گران فروشی نداریم، افزود: آنچه اکنون درگیر آن هستیم گرانی است که بر بازار سایه انداخته است، اما با این وجود در بازار فروش نوشت افزار کنترل‌های لازم را داریم و درصد فروش را توسط بازرسانی از اتحادیه، اتاق اصناف البرز و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کنترل می‌کنیم.

رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار و کتاب فروشان کرج عنوان کرد: برای کنترل قیمت‌ها در بازار با تعزیرات حکومتی نیز همکاری خوبی داریم و گشت زنی‌ها و بازرسی‌ها را به طور مشترک انجام می‌دهیم و آنچه در بازار مشاهده می‌کنیم تنها گرانی است نه گرانفروشی.

آجرلو با تاکید بر اینکه فروشندگان نوشت افزار تنها مجاز هستند که ۱۵ درصد سود را به هنگام فروش این اقلام منظور دارند، گفت: با مقایسه قیمت کف بازار و نرخ‌های شرکتی و از طرفی احتساب ۱۵ درصد سود مجاز نوشت افزار باید بگوییم که فروشندگان نوشت افزار تعادل در فروش را رعایت کرده‌اند، اما در این میان اگر فروشندگانی اقلامی را که در گذشته و با قیمت‌های قبلی فاکتور کرده‌اند بخواهند به قیمت روز به مردم بفروشند این تخلف محسوب می‌شود و با آن برخورد می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در بحث توزیع کاغذ، از بسته‌هایی که بر اساس ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی توسط ستاد تنظیم بازار در اختیار ما قرار داده شده بود تنها تعداد محدودی باقیمانده است، بیان کرد: اتحادیه صنف نوشت افزار و کتابفروشان کرج این بسته‌های کاغذی به قیمت هر بسته ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان را در اختیار تمامی بازار مصرف زیر مجموعه خود قرار می‌دهد.

رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار و کتاب فروشان کرج با این توضیح که اکنون با ارز نیمایی قیمت هر بسته کاغذ ارائه شده بین ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان است، افزود: اختلاف قیمتی که در اینجا میان قیمت یک بسته کاغذ خریداری شده با ارز نیمایی و ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وجود دارد همان گرانی است و در حال حاضر اقلام واردات نوشت افزاری و یا مواد اولیه این اقلام نیز بر مبنای ارز نیمایی است.

آجرلو در مورد زمان اعمال افزایش قیمت نوشت افزار در استان البرز، بیان کرد: فروشندگان نوشت افزار در این روزها اقدام به خرید و ذخیره سازی اجناس می‌کنند تا بتوانند اقلام کافی برای فروش ویژه آغاز سال تحصیلی داشته باشند زیرا در این خصوص سطح بالای خرید توسط مردم از نیمه شهریور ماه آغاز می‌شود و تا پانزدهم مهرماه ادامه دارد و بعد از آن تاریخ فروش نوشت افزار به صورت نرمال است.

وی با اشاره به تأثیری که افزایش قیمت نوشت افزار بر ریزش تعداد فروشندگان این صنف در کرج و در قیاس با سطح رویش فروشندگان این صنف داشته است، ادامه داد: چون نرخ بیکاری بالا است برای فعالیت در این عرصه همیشه متقاضی کار زیاد است اما در ادامه به دلیل مواردی مانند افزایش قیمت‌ها و گرانی نمی‌توانند ماندگاری زیادی در این شغل داشته باشند، به گونه‌ای که اکنون در مقابل هر جواز جدیدی که صادر می‌شود دو جواز را باطل می‌کنیم.

کد خبر 4678078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =