شیخ زکزاکی عامل شیعه شدنم بود/ وهابیت اختلاف افکنی می‌کند

سعید محمد، کارشناس فلسفه اسلامی و دانشجوی علوم قرآن و حدیث و از شاگردان شیخ زکزاکی، از تأثیرات و مرجعیت شیخ زکزاکی در آفریقا می گوید.

به گزارش خبرنگار مهر، شیخ ابراهیم زکزاکی پس از سفر به ایران و ملاقات با حضرت امام خمینی (ره) تحت تأثیر اندیشه‌های والای ایشان قرار گرفت و به تبلیغ شیعه در آفریقا پرداخت.

شیخ زاکزاکی توانست با تأسی از اندیشه‌های امام راحل و همراهانش ۱۲ میلیون نفر را به اسلام و تشیع دعوت کند. شش فرزند این عالم آفریقایی توسط نظامیان نیجریه به شهادت رسیده اند. شیخ ابراهیم زکزاکی و خانواده او  ۱۳۹۴ در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر «زاریا   Zaria» در ایالت  کادون Kaduna در شمال این کشور بازداشت شدند. در این حمله ده ها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند. سه فرزند دیگر این عالم نیجریه ای نیز در راهپیمایی روز قدس به شهادت رسیدند.

دادگاه عالی نیجریه اخیرا حکم آزادی شیخ زکزاکی و همسرش را صادر کرده است، اما ارتش و دولت این کشور حاضر به اجرای این حکم نیستند.

با سعید محمد اهل نیجریه و از شاگردان شیخ زکزاکی که به دست وی شیعه شده است گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید؛

 دعوت به جستجو و یافتن راه حقیقت

سعید محمد در خصوص ارتباطش با شیخ زکزاکی گفت: در خانواده ای سنی به دنیا آمدم و با حضور در جلسات شیخ زکزاکی شیعه شدم. در این جلسات، استاد برای ما در خصوص فضائل اهل بیت(ع) سخن می گفت و احادیث و روایاتی را قرائت می نمود. همچنین احادیثی در خصوص غدیر برایمان خوانده و ما را به جستجو در منابع اهل سنت وا میداشت تا خودمان در پی حقیقت باشیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال حدیثی با عنوان عشره مبشرات بالجنه را ایشان قرائت می نمود که در آن گفته می شود پیامبر به ده تن از اصحاب خویش بهشت را بشارت داده بود و می پرسید چرا این حدیث، بعضی از صحابه مثل ابوذر را در برنمی‌گیرد در حالی‌که آنها از بهترین های اصحاب هستند؟

سعید محمد با تأکید براینکه شیخ زکزاکی با بیان تناقضات در بعضی احادیث منابع اهل سنت افراد را به تفکر رهنمون می‌کرد، افزود: من از روی تحقیق و با ارشاد شیخ زکزاکی شیعه شدم. بعد از اینکه شیخ احادیث متناقض را بیان می کردند از ما می‌خواستند که جستجو کنیم و ببینیم که در کتابهای اهل تسنن چه خبر است و بعد از آن به قطعیت فضایل اهل بیت رسیدیم.

وی با اشاره به فعالیت هایش گفت: بعد از شیعه شدن به مدت سه ماه در منزل شیخ زکزاکی مشغول خدمت رسانی بودم تا اینکه به ایران آمدم. در آن زمان فشارها مانند حال حاضر نبود البته در همان زمان نیز ترس بود. قبلاً بعضی از گروه ها مانند فرقه وهابیت به خانه شیخ زکزاکی هجوم می‌بردند و من در منزلشان برای دفاع و بعضی از خدمات حضور داشتم. شیخ زکزاکی حوالی عصر هر روز از منزل به  سالنی در همان نزدیک می آمدند و مردم از شهرهای مختلف نیجریه و زاریا می آمدند تا از استاد پند و نکته ای فراگیرند. همگی دور تا دور نشسته و استاد از اخبار و علوم معارف اسلامی سخن می‌گفت و مردم نیز سوالات و شبهات خود را مطرح می‌کردند. در حال حاضر که ایشان زندانی و بیمار هستند دیگر مردم آنجا مرجعی برای شبهات خود ندارند. شیخ زکزاکی یک نفر است که تکرار نمی شود.

این مسلمان نیجریه ای  تصریح کرد: شیخ زکزاکی در همین جلسات ما را به اسلام جذب کرد. این جلسات خیلی تأثیر گزار بود. من به عنوان کسی که خودم را هیچ می‌دانم، می‌توانستم کنار استاد بنشینم و با وی حرف بزنم و بدانم کسی شنونده حرفها و دغدغه ها و سوالات من است.

تلاش وهابیت برای ایجاد تفرقه

وی با بیان خاطره ای که از استاد بیان شده ادامه داد: از شیخ زکزاکی شنیدم که برنجی به عنوان هدیه فرستادند و افراد برای تشکر آمدند و شیخ بیان کرد همان چیزی را که خودمان می خوریم برای شما هم فرستادیم. این مرجع شیعیان نیجریه بعد از نماز مغرب و عشاء با دست خودش برای مردم چایی می‌ریخت. شیخ زکزاکی در قلبها نفوذ کرده است. شیخ با اینکه در زندان بسر می‌برد دستور داد تا برای مردمی که در همان منطقه سکونت دارند مواد غذایی ببرند در حالیکه خودش تحت سلطه حکومت ظالمان و در زیر شکنجه بود. فرقی هم نمی کند که چه دینی دارد، هر کسی که در آن منطقه باشد مورد اطعام واقع می شود. دو سال گذشته زمانی که شیخ برنجی را در منطقه توزیع کرد، حکومت ظالمان نیز در همان منطقه برنج مسمومی را توزیع کرد تا چهره این مرجع شیعیان را مخدوش کند. شیخ زکزاکی در نیجریه مظلوم است. البته افرادی که از وی حمایت می‌کنند بسیار زیاد هستند، اما حکومت دست در دست حکومت سعودی دارد و با وهابیت همکاری می‌کند. وهابیت هزینه زیادی برای ایجاد اختلافات بین مردم در منطقه خرج می‌کند.

تأسیس هفته وحدت در نیجریه به دست شیخ زکزاکی

 محمد سعید، دانشجوی علوم قرآنی و کارشناس فلسفه و کلام اظهار داشت: هفته وحدت در نیجریه را شیخ زکزاکی تأسیس کرد. شیخ مانند امام خمینی(ره) با ارسال دعوتنامه به تمام مردم مسیحی و مسلمان هفته وحدت را در نیجریه بنا نهاد. محبوبیت شیخ زکزاکی و ارتباط خالصانه اش با خدا موجب اثر پذیری کلام وی شده است، به طوری که در هفته وحدت یک عالم اهل تسنن در وسط نماز مغرب و عشا با دیدن نماز خواندن شیخ و صحبت با وی شیعه شد.

این شیعه آفریقایی با بیان اینکه جمعیت مسلمانان نیجریه هفتاد و پنج درصد کل جمعیت کشور نیجریه است، اضافه کرد: من در خانواده اهل تسنن به دنیا آمدم. خانواده ما همه شان اهل تسنن هستند و فقط من شیعه شدم. شاید آنها نمی‌خواستند من شیعه باشم، ولی من خودم راهم را انتخاب کردم و حتی وجود من در ایران را دوست ندارند و اگر بخواهند اختیار مرا در دست بگیرند، دوست دارند همانجا بمانم ولی من انتخاب کردم که این راه را  ادامه بدهم. قبلاً مرا به شدت طرد می‌کردند و از خانه بیرونم کردند و نارضایتی خود را ابراز می‌کردند. دلشان نمی‌خواست من شیعه باشم و چون من تغییر نکردم مجبور به پذیرش و تحمل من شدند. آنجا همه شیعیان همینجور هستند و بسیاری از فرزندان به خاطر شیعه شدن طرد می‌شوند و از ارث و هزینه های زندگی محروم می‌مانند.

نمی‌توانیم با صدای بلند «یازهرا(س)» و «یاعلی(ع)» بگوییم

وی با بیان اینکه شیعه بودن در نیجریه خیلی سخت است، ادامه داد: افرادی که اینجا حضور دارند باید قدر این نعمت را بدانند. اینکه شما حسینیه می‌روی و کسی به تو هجوم نمی‌کند از نعمتهایی است که کمتر کسی داخل ایران آن را می فهمد. اینکه هرجا که بخواهید نماز با مهر خوانده می‌شود در حالی‌که آنجا ما حتی نمی توانیم یاعلی(ع) و یازهرا(س) بگوییم اما شما در همه جای ایران با صدای بلند و با خیال راحت و بدون دردسر فریاد می‌زنید یا مهدی(عج)، یا زهرا(س)، یا حسین(ع) ولی آنجا خیلی سخت است و شاید به خاطر گفتن یازهرا(س)، جان کسی آنجا از بین برود. هر زمانی که در نیجریه می‌رویم برای مراسمات احتمال هجوم به ما هست. حتی در شبهای قدر. شیعه شدن خیلی سخت است و از دو طرف شیعه شدن گناه است هم از طرف دولت و هم از طرف وهابی ها و از طرف بستگان شخص بسیار پر خطر است. ایران هم به این دلیل از همه جوانب جهان مورد تهدید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: حتی در بعضی از کارهای دولتی اگر کارمندی شیعه شده باشد اخراج می شود و همچنین در مقوله ازدواج نیز مشکلاتی برای افرادی که شیعه شده اند ایجاد می شود.

سعید افزود: من قبلاً اهل تسنن بودم ولی شیخ زکزاکی بعد از چند سال ما را راهنمایی کرد و با تحقیق از کتابهای اهل تسنن و پیروانی که همه سنی بودند توانست میلیون ها نفر را شیعه کند و هر بچه ای که به دنیا می آید شیعه می شود چون پدرانشان تحت تربیت شیخ زکزاکی شیعه شده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشجوی جامعه المصطفی العالمیه می باشد، افزود: از زمانی که مدهب تشیع را پذیرفتم، آرزوی من این شد که به مذهب اهل بیت آشنایی دقیق داشته باشم و برایم مهم بود که کجا می‌توانم درس بخوانم و کجا می توانم در خصوص مذهب جدیدی که انتخاب کردم کشف و جستجو کنم. در اصفهان دوره زبان فارسی را تمام کردم و در حال حاضر در جامعه المصطفی قم فقه و معارف قرآنی را در مقطع کارشناسی ارشد می‌خوانم.

نحوه آموزش قرآن در نیجریه

سعید در خصوص آموزش قرآن در نیجریه ادامه داد: نوشتن یکی از راه های تعلیم قرآن است. در آنجا هر فردی که قرآن را می‌نویسد، وقتی تمام کرد در طول روز دائماً از روی آن می‌خواند تا آن را حفظ شود. این روند ادامه دارد و تا آخر قرآن یک بخشی از قرآن را می نویسد و حفظ می‌کند. حفظ آن که تمام شد آن کاغذ را تکثیر کرده و به فروش می‌رساند. این یک راه تعلیم و حفظ قرآن در نیجریه است که تا به امروز ادامه داشته است.

وی ادامه داد: وقتی کل را قرآن را تمام کردند جشن گرفته و در این جشن دختران و پسران شرکت می‌کنند و در آن هر کدام از حفاظ به صورت حفظ بخشی از قرآن را می نویسند که نشان دهنده موفقیت در حفظ قرآن است. همچنین قرآن روی چوبها برای بچه ها نوشته می شود و البته برای کسانی که تازه شروع به تعلیم قرآن کردند کمتر به حفظ پرداخته می شود. البته کلاسهای آموزشی و روش های جدیدی هم وجود دارد که از روی قرآن می خوانند و بعضی کلاسهای تفسیر و لغت های عربی هم وجود دارد.

سعید محمد به تصویر یکی از از قرآن هایی که با دست نوشته می شود، اشاره کرد و گفت: قرآن ها با دست نوشته می شود و معمولاً  داخلش جوهری با زغال و کمی آب برای رقیق کردن به کار می رود.

وی با نشان دادن تصویری مرتبط با روز اربعین در نیجریه گفت: این عکس روز اربعین در نیجیریه در شهر زاریا در پیش از چهار سال قبل است و مربوط به قبل از کشتار شیعیان است الان نیز در روز اربعین حضور پیدا می‌کنند ولی نه مثل سالهای گذشته.

کد خبر 4692534

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =