۱۰ میلیارد دلار نهضت ساخت داخل در کشور محقق می شود

قزوین- معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: برای حمایت از رونق تولید و اتکا به ظرفیت های کشورتا سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰ میلیارد دلار ساخت داخلی برای تامین نیازها محقق خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه شب در مراسمی با حضور سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صمت، اصغر مصاحب معاون سازمان صنایع کوچک کشور، داود محمدی و سیده حمیده زرآبادی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، زاهدی استاندار، سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان، حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین و جمعی از صنعتگران، اولین رویداد نمایشگاهی رفع نیازهای فناوری صنایع کوچک و متوسط منطقه ای استان قزوین با محوریت شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی قزوین گشایش یافت.

سعید زرندی در این مراسم گفت: یکی از کارهای خوبی که پس از تحریم های دشمنان در کشور به آن مبادرت شده نهصت ساخت داخل است که اگر فشار بیرونی نبود شاید این ظرفیت فعال نمی شد.

وی افزود: در سال گدشته فشار زیادی به کشور وارد شد که البته در کنار ضعف هایی که داشتیم و جلوگیری از فروش نفت هم چالش ها را بیشتر کرد و چون به مشکل خوردیم به فکر چاره افتادیم و از ابتدای امسال به این سمت رفتیم تا به ظرفیت های داخلی توجه کنیم.  

معاون طرح و برنامه وزارت صمت تصریح کرد: وقتی میزان واردات تا این میزان بیشتر شده باید بپذیریم به تولید ضربه زده ایم لذا در وزارتخانه رویکرد ما این شد که امسال نهضت ساخت داخل را احیا  کنیم و یک کار ویژه در این زمینه صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: بیشترین واردات سال ۹۷ برای محصول ذرت  ۲ میلیارد و ۹۰ میلیون دلار، برای برنح یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و سپس قطعات منفصله خودرو یک میلیارد و ۳۸۰  میلیون دلار و  ۶۴۰ میلیون دلار الکترود بود که اصلاح این روند در دستور کار قرار گرفته است.

زرندی یادآورشد: خوشبختانه با بررسی وضعیت آسیب های وارد شده به بخش تولید در حال حاضر جلوی واردات بیش از ۱۵۵۰ قلم کالا گرفته شده است و در این راستا از مسئولان واحدها خواستیم نیازهایشان را اعلام کنند تا ببینیم چه تعدادی از آنها در داخل می تواند ساخته شده و تامین شود.

۶۰ درصد نیازهای کشور در داخل تامین شدنی است

وی اظهارداشت: با بررسی انجام شده در حال حاضر قادریم بیش از ۶۰ درصد نیازها را در داخل کشور تامین کنیم و آن بخش که قادر به ساخت نباشیم باید در اولویت واردات و نیز در دست بررسی برای ساخت در آینده قرار گیرد.

زرندی تصریح کرد: البته باید بپذیریم که در برخی محصولات دانش ساخت نداریم که این قلم کالاها می تواند با اولویت وارد شود اما برای کالاهایی که قادر به ساخت آن هستیم باید از همین امروز دست به کار شویم و آنها را تولید کنیم.

وی گفت: درحال حاضر ۷۴۰ میلیارد تومان قرارداد ساخت ۳۵ قطعه منعقد شده استو باید برای ساخت ۳۲۰۰ قلم قطعه سازی قرارداد بسته شود.

زرندی اظهارداشت: باید ریسک بیمه ای حل شود و امیدواریم با برنامه ریزی انجام شده تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۰ میلیارد دلار به سمت داخلی سازی خواهیم رفت.

فعالیت ۴ هزار واحد صنعتی بزرگ در کشور

وی بیان کرد: بیش از ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ واحد صنعتی بزرگ در کشور فعالیت می کنند که بیش از ۱۰۰ کارگر دارند و بیش از ۷۰ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط داریم که حدود ۸۵ درصد صنایع کشور در ردیف کوچک است.  

زرندی اضافه کرد: در یک دوره فقط صنایع بزرگ و در یک دوره فقط صنایع کوچک حمایت شد و در حال حاضر این حمایت ها به صورت ترکیبی است زیرا اعتقاد داریم صنایع بزرگ پیشران و صنایع کوچک به صورت شبکه و حمایتی باید فعالیت کنند که در این راستا حمایت از خوشه ها جدی است.

وی با انتفاد از تامین منابع مالی فقط از طریق سیستم بانکی اظهارداشت: سیستم بانکی در بهترین حالت ۶۰ درصد نیاز ما را تامین می کند لذا در شهرک ها کلینیک کسب و کار راه اندازی شده و ۶۸۰ مشاور در این کلینیک ها حضور دارند که در بررسی مشخص شد مشکلات فقط نقدینگی نیست و نبود بازار، ضعف مدیریت، مسائل حقوقی هم از چالش های جدی است.

معاون طرح و برنامه سازمان صمت بیان کرد: با اولویت بندی و غربالگری سطحی در صدد شناسایی مشکلات واحدهای صنعتی هستیم تا با مشاوره لازم بتوانیم با کمک کلینیک ها به نوآوری کمک کنیم.

وی اضافه کرد: بازار و نوآوری در شرایط کنونی بسیار مهم است و اگر اتفاق نیفتد صنعت حایگاه خود را از دست می دهد لذا آنچه مورد نیاز است فضای فکری است که باید جدی گرفته شود.

زرندی از جدیت و پیگیری استاندار برای حل مشکلات واحدهای صنعتی استان تشکر کرد.

اولین رویداد نمایشگاهی رفع نیازهای فناوری صنایع کوچک و متوسط منطقه ای استان قزوین با محوریت شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی قزوین امروز گشایش یافت.

 این نمایشگاه تا ۲۵ مرداد ماه  در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی قزوین برپاست و ضمن برگزاری نشست های تخصصی برای گفتگوی رودر روی صنعتگران و نخبگان دانشگاهی هم برنامه ریزی لازم صورت گرفته است.

در این نمایشگاه که به مدت ۳ روز برپاست بیش از ۵۰  واحد تولید کننده و 15 مرکز دانشگاهی حضور دارند.

اولین رویداد نمایشگاهی رفع نیازهای فناوری صنایع کوچک و متوسط منطقه ای استان قزوین در مدت برگزاری از ساعت ۱۷ الی ۲۱ در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی استان قزوین واقع در بلوار امام خمینی(ره) جنب صدا و سیما برای بازدید عموم دایر است.

کد خبر 4692977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =