نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با الحاق ماده‌ای به آیین نامه داخلی، کمیسیون‌ها را موظف به ارائه گزارش قضایی برای شکایت از دولت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس یک ماده به شرح زیر به قانون الحاق شد.

ماده الحاقی:

هر یک از کمسیسیون ها، گزارش موضوع مرتبط با مواد ۴۵، ۲۱۱، ۲۱۴ و ۲۳۴ این قانون را در قالب گزارش قضایی تهیه و از طریق هیئت رئیسه به قوه قضائیه ارسال می کنند تا به صورت خارج از نوبت در دادسرای عمومی تهران مورد رسیدگی قرار گیرد. معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده ها را هر سه ماه یک بار به اطلاع نمایندگان می رساند.

بر اساس تبصره این ماده مقرر شد، موارد مذکور در مواد ۲۱۵ و ۲۳۴ این قانون طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش مهر، ماده ۲۱۱ آیین نامه داخلی مجلس در مورد سوال از رئیس جمهور است، که با این اصلاحیه مواردی از سوال از رئیس جمهور که به تصویب مجلس برسید در قالب گزارش قضائی تنظیم خواهد شد.

همچنین با این اصلاحیه مقرر شد، در صورت تصویب شکایت مجلس از دولت در صحن علنی، این گزارش در قالب گزارش قضایی تهیه و به قوه قضائیه ارسال شود.

ماده ۲۱۴ نیز در مورد تحقیق و تفحص‌ها است که در صورت تایید نهایی این مصوبه در قالب گزارش قضایی به قوه قضائیه ارسال می شود.

کد خبر 4694216

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =