طرح پایش تنوع زیستی کشور تدوین شد

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین طرح پایش تنوع زیستی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید ظهرابی با اعلام این خبر گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس بند الف ذیل ماده ۲ و مفاد ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه که بر ضرورت پایش اجزای تنوع زیستی کشور تاکید دارند، طرح پایش تنوع زیستی کشور را تدوین کرده است.

وی خاطرنشان کرد: «بررسی و شناسایی کمی و کیفی فون و فلور (پوشش جانوری و گیاهی کشور)، تعیین ظرفیت برد و بررسی روند تغییرات آن  در چند دهه اخیر و چشم‌انداز آتی آن»، «پایش گونه‌های شاخص حیات‌وحش با روش‌های روزآمد و فناوری‌های نوین»، «بررسی و تعیین شاخص‌های پایداری محیط زیست طبیعی کشور و برنامه‌ریزی برای بهبود کمی و کیفی شاخص‌ها»، «هدایت مدیریت بهره‌برداری‌ها از منابع طبیعی تجدیدپذیر بر اساس ضوابط و استانداردهای محیط زیستی و توسعه پایدار» و «پایش و نظارت مستمر بر مدیریت حیات‌وحش و تنوع زیستی کشور» از جمله اهداف این طرح گسترده است.

ظهرابی افزود: علاوه بر این، «تدوین ضوابط و معیارهای بهره‌برداری از اجزاء (زنده و غیرزنده) محیط زیست طبیعی و تنوع‌زیستی»، «پایش زیست‌بوم‌های جنگلی (هیرکانی، زاگرسی، حرا و...) در کشور»، «پایش زیست بوم‌های مرتعی کشور»، «پایش فرسایش خاک و کانون‌های بحرانی گردوغبار» و در نهایت «بررسی نقاط قوت و ضعف و توان‌ها و محدودیت‌ها برای مدیریت خردمندانه تنوع زیستی» نیز از دیگر اهداف این طرح هستند.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: کل اعتبار پیش‌بینی شده برای این طرح طی پنج سال، معادل ۱۲۱ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان است که امیدوارم همکارانمان در دولت و مجلس محترم با تخصیص اعتبار سالانه به انجام این طرح کمک کنند. 

وی افزود: پایش و حفاظت موثر تنوع زیستی کشور، در واقع حفظ زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی کشور است چرا این ذخایر ارزشمند، نقشی پنهان اما اساسی در سلامت جامعه و پویایی اقتصاد را عهده دارند. 

ظهرابی گفت: مثلا در واقعه سیل که فروردین امسال رخ داد، همه دیدیم که تالاب‌های طبیعی چگونه باعث کاهش خسارت‌ها به هموطنان شدند و هرجا که دست‌اندازی‌ها به عرصه‌های طبیعی و تخریب زیسب‌بوم‌ها وجود داشت، خسارت‌ها چند برابر شده بود. 

وی در پایان تاکید کرد: هرگونه صرف هزینه برای حفظ تنوع زیستی در واقع سرمایه‌گذاری برای سلامتی و پایداری اقتصاد است. 

کد خبر 4701687

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =