شناسایی ۱۳ چالش در قوه قضائیه/ ۴۷ درصد طلاق‌ها در ۵ سال اول است

خرم‌آباد- مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه با اشاره به شناسایی ۱۳ چالش در قوه قضائیه، گفت: ۴۷ درصد طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگی زوجین است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی اصغر رفاهی پیش از ظهر سه شنبه در جلسه هم اندیشی فعالان مدنی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی لرستان در سخنانی با بیان اینکه کار خوبی در استان لرستان کلید خورد، اظهار داشت: ما آرزو داشتیم که برای دختران و پسران در شرف ازدواج برخی آموزش ها اجباری شود، این در حالیست که این امر هنوز قانون شده است اما چند سال است که تلاش می شود این امر به یک قانون تبدیل شود.

۴۷ درصد طلاق ها مربوط به پنج سال اول زندگی زوجین است

وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای در این رابطه داشت و در این شورا کارگروه کنترل و کاهش طلاق و یک کمیته علمی نیز در ذیل این کارگروه تشکیل شد، عنوان کرد: پیگیری های زیادی صورت گرفته که با نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت، سازمان تبلیغات، قوه قضائیه، نهاد نمانیدگی ولی فقیه در دانشگاهها و سایر دستگاهها این کار در کشور عملیاتی شود.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه با اشاره به اینکه چهار حوزه در قالب شش ساعت آموزش در این رابطه پیش بینی شده است، افزود: آموزش مسائل بهداشت و درمان ۱.۵ ساعت، اخلاق و احکام  ۱.۵ ساعت، روانشناسی و حقوق در این زمینه در نظر گرفته شده است.

رفاهی با تاکید بر اینکه مربیانی در این چهار رشته در استان شناسایی شده اند و آموزش ها در این زمینه برگزار شده است، بیان داشت: همچنین آموزش های حقوقی در این رابطه را نیز ما در قوه قضائیه اجرا می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این آموزش ها باید به صورت کیفی به زوج های در شرف ازدواج ارائه شوند، افزود: ۴۷ درصد طلاق ها در کل کشور مربوط به پنج سال اول زندگی زوجین است.

خطا و اشتباهات زوجین سریعا نباید قضایی شوند

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه با اشاره به اینکه اگر خانواده ها از جهات گوناگون قوی شوند همه مشکلات اجتماعی رفع می شوند، عنوان کرد: اما ما وقتی به کانون اصلاح و تربیت و زندان ها سر می زنیم و بررسی می کنیم تمام آسیب ها از درون خانواده های متزلزل،  پر آسیب و پر تنش بیرون می آیند.

رفاهی با بیان اینکه ما در ایران ۲۰ هزار خانوار داریم و اگر این تعداد خانوار مورد توجه قرار گیرد اجتماع نیز اصلاح می شود، افزود: دختران و پسران ما نمی دانند که نیاز به آموزش دارند و اطرافیان آنها نیز نمی دانند.

وی با بیان اینکه در یکی از استان های مذهبی علت طلاق، دخالت اطرافیان است، تصریح کرد: زوجین در پنج سال اول نیز آگاهی های لازم را ندارند و خطا و اشتباهات هم را سریع قضایی نباید نکنند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه، گفت: در این راستا مددکاران، روحانیون، مسئولان و ... در این رابطه باید ورود پیدا کنند چرا که زمانی باید آسیب های خانواده را قضایی کنیم که کارشناسان اعلام کنند که ادامه زندگی فایده ای ندارد.

رفاهی در بخش دیگری از سخنان خود به رویکرد دستگاه قضایی اشاره کرد و افزود: در حوزه آسیب های اجتماعی و جرائم مربوط به آنها اگر تک محوری کنیم موفق نخواهیم شد.

شناسایی ۱۳ چالش در قوه قضائیه

وی با بیان اینکه در این راستا یکی از راهکارهای این امر فعال بودن شورای پیشگیری از وقوع جرم است، تصریح کرد: اقدامات صورت گرفته در استان در این حوزه باید ارتقا پیدا کند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه با اشاره به اینکه ماهانه جلسات این شورا برگزار شود، افزود: با هم افزایی در این رابطه دستگاهها فعالیت داشته باشند.

رفاهی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه با حضور آیت الله رئیسی در قوه قضائیه امید در میان همه ایجاد شد، گفت: براساس برآورد صورت گرفته سرمایه اجتماعی نظام و قوه قضائیه افزایش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس رئیس قوه قضائیه ما در فساد هیچ خط قرمزی نداریم، عنوان کرد: در مجموع ۱۲۵ برنامه در حوزه های مختلف ابلاغ شده که ۲۷ برنامه از آنها در حوزه معاونت پیشگیری است و در سه برنامه ما مسئول هستیم.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه آسیب شناسی در قوه قضائیه شناسایی شده است، عنوان کرد: در مجموع ۱۳ چالش قوه قضائیه شناسایی شده و شش ابر چالش از دل همه این آسیب ها بیرون آمده که اولین ابر چالش ما حجم فزایده پرونده های قضایی است.

ایجاد مراکز مشاوره توسط دستگاه قضایی

رفاهی با بیان اینکه دو کار در حوزه پیشگیری باید مدنظر قرار گیرد، افزود: قضات و کارمندان را باید بیشتر درگیر پیشگیری کنیم، این امر شروع شده است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های مردمی در حوزه پیشگیری، افزود: برنامه های ابلاغ شده در حوزه پیشگیری از سوی دستگاه قضایی با همکاری سازمان های مردم نهاد در استان عملیاتی شوند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه با تاکید بر اجرای برنامه های محله محور با استفاده از ظرفیت نیروهای مردمی در حوزه پیشگیری، بیان داشت: قوه قضائیه مرکز مشاوره خانواده را ایجاد می کند.

رفاهی با تاکید بر اینکه مشکلات خانواده نباید سریع قضایی شوند و در این مراکز مشاوره باید مورد بررسی قرار گیرند، افزود: در این مراکز باید از قوی ترین نیروها، مشاوران،  مددکاران و ... استفاده شود.

وی با بیان اینکه همچنین خروجی کار در حوزه های مختلف مهم است، تصریح کرد: بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی به قدری مهم بوده که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اجرای برنامه «سجام» با ۱۰ موضوع دارای اولویت از سوی دستگاه قضایی، افزود: این برنامه بهترین بستر برای نظارت مردمی است.

کد خبر 4703777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =