استفاده از قالبهای هنری موجب توجه جوانان به مفاهیم قرآنی می شود

اصفهان - مدیر موسسه آموزش عالی مجتهده امین گفت:از راه‌های مانوس کردن جوانان با قرآن و ایجاد انگیزه در آنها برای عمل به مفاهیم قرآنی، استفاده از قالبهای هنری و توجه به روحیه زیباگرایی آنهاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناهید قاسم پور  با اشاره به جایگاه قرآن در زندگی بشری اظهار داشت: قرآن برای جامعه بشری ظرفیت جهان شمولی دارد؛ آیات نورانی قرآن همه انسان‌ها را به سوی محور وحدت و حقانیت دعوت کرده است، خطاب آیات قرآن مربوط به افراد یا قوم خاصی نیست، رسالت دین و قرآن، متوازن کردن و متعادل کردن رفتار بشری است و اصلی ترین نقش را در سعادت بشری دارد.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با بیان اینکه قرآن مایه عزت و چراغ هدایت بشر است، ادامه داد: آنچه امروز بشریت بدان نیازمند و برای رسید به آسایش و آرامش بدان محتاج است، می‌تواند با تدبر در آیات قرآن و عمل به دستورات و فرامین آن به دست آورد، این امر زمانی اتفاق می‌افتد که قرآن در متن زندگی بشریت قرار گرفته و محور همه فعالیت‌ها شود.

تفکر در قرآن مرحله کمال حفظ و قرائت قرآن است

وی با بیان اینکه خداوند در جای جای قرآن از نعمت‌های خود یاد کرده و دعوت می‌کند که بندگان در آن تفکر کنند، تصریح کرد: تفکر معنای وسیعی دارد که در آن انسان به عواقب و آثار و علل و اسباب پدیده‌ها دقت دارد، آنچه خداوند در قرآن کریم از بندگانش می‌خواهد این است که تفکر کنند و در حقیقت مرحله کمال و حفظ قرائت قرآن، تفکر در آیات الهی است.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که تلاوت کنندگان واقعی کسانی هستند قرآن را تلاوت می‌کنند و در آن تفقه و تأمل کنند، اظهار کرد: پس تلاوت کنندگان حقیقی باید مراحل سه گانه قرائت، تأمل و عمل کردن به قرآن کریم را در نظر داشته باشند.

وی با اشاره به مهجوریت زدایی از قرآن کریم در عصر کنونی تصریح کرد: خداوند در آیه ۱۵۵ سوره مبارکه انعام می‌فرماید  که «این کتابی است که نازل کردیم و مبارک است؛ پس از آن تبعیت کنید.»، بر این اساس قرآن کریم راهکار مهجوریت زدایی را تبعیت و عمل به قرآن کریم دانسته و به عنوان یک دستور پیام می‌دهد که قرآن باید در متن زندگی مردم قرار بگیرد و همه باید فرامین و دستوراتش را در زندگی فردی و اجتماعی خود به کار بگیرند.

معرفت به قرآن باعث انس با قرآن می‌شود

قاسم پور  از جمله راهکارهای کاربردی برای روی آوردن مردم به قرآن کریم معرفت‌زایی نسبت به این کتاب الهی دانست و ابراز داشت: زمانی که مردم وقتی معرفت به چیزی پیدا کنند، این معرفت عامل محبت و محبت عامل شوق و انگیزه در عمل  به آن می‌شود؛ به نظر می‌رسد در همه دستگاه‌ها و مراکز باید در راستای معرفت به آیات قرآن باید جذابیت‌های آن را در قالب هنری پر رنگ کرده و به آن تشویق کنند.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات قرآنی موجب تشویق جوانان و نوجوانان برای یادگیری مفاهیم قرآنی نیز می‌شود، گفت:‌هر مفهوم دارای یک قالب است، به عبارتی هر چیزی یک پوسته و ظاهر و یک هسته و باطن دارد و برگزاری مسابقات قرآن و ایجاد و شور انگیزه شرکت در مسابقات قرآن، برای رسیدن به اهداف برگزاری همچون عمل به قرآن است.

وی  شرکت در مسابقات قرآنی را شیوه ای مقطعی برای رسیدن به شیوه آرمانی دانست، تصریح کرد: از راه های مانوس کردن جوانان و نوجوانان با قرآن  و ایجاد انگیزه در آنها برای عمل به مفاهیم قرآنی توجه به روحیه زیباگرایی و تنوع پذیری این قشر است که استفاده از قالب های هنری می تواند این حس خوب را به آنها انتقال دهد.

قاسم پور گفت: لازم است قرآن پژوهان و جامعه هنری بیش از پیش برای رساندن قابلیت های قرآن و ارزشمندی آن با هم تعامل و همکاری داشته باشند.

کد خبر 4722597

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =