سالانه ۴۷۵۲نفر در کشور به بدخیمی های خونی مبتلا می شوند

دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز و بانک خون بند ناف وزارت بهداشت، گفت: در حال حاضر ۶۳ هزار نمونه سلول بنیادین در شبکه سلول های بنیادی کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آرزو صیاد، روز یکشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی، افزود: در خرداد ۹۴ شورای نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول های بنیادی شکل گرفت و در آبان همان سال آغاز به کار کرد. در حال حاضر این مرکز ۱۳ مرکز سلول های بنیادی و سه مرکز خون بند ناف دارد که مجموعا ۱۶ مرکز فعال در این حوزه داریم.

وی با بیان اینکه ۵۵ هزار بزرگسال عضو شبکه ملی اهدای سلول های بنیادین هستند، عنوان کرد: ۸۶۰۰ نمونه بند ناف نیز در این شبکه ثبت شده اند. همچنین در کل کشور ۶۳ هزار دهنده داوطلب اهدای سلول های بنیادی داریم.

صیاد با بیان اینکه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸، نسبت به کل دو سال گذشته اهدای سلول های بنیادی خون ساز بیشتر بوده است، ادامه داد: هر یک نفر می تواند با اهدای سلول های بنیادی و شباهت ژنتیکی با یک بیمار، جان یک بیمار را نجات دهد.

وی با اشاره به هزینه های بالای آزمایش HLA Typing برای پیوند سلول های بنیادی، اظهار کرد: متاسفانه برخی از مراکز رجیستری سلول های بنیادی ریزش های ۸۵ درصدی داشتند. یعنی ۸۵ درصد از افرادی که ریجستر شده بودند، انصراف داده اند. این عدد بسیار بالاست. بنابراین وقتی که یک دهنده به مرکزی می آید، ابتدا باید مشاوره صحیحی به او داده شود و سپس مطمئن باشیم که او انصراف نمی دهد.

صیاد با بیان اینکه شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی کشور به عنوان تنها مرکز رسمی ایران عضو بانک جهانی سلول های بنیادین است، گفت: این امکان را فراهم کردیم که مراکز ما به صورت رایگان بتوانند اگر نمونه ای در کشور برای بیماری یافت نشد، به صورت رایگان در بانک جهانی درخواست دهند. در بانک جهانی سلول های بنیادی ۳۶ میلیون نمونه وجود دارد.

وی افزود: طی سال های ۹۱ تا ۹۷، ۹۵۷ هزار یورو برای بیمارانی که نمونه مشابه انها در کشور نبوده و از خارج از کشور نمونه برایشان وارد شده است، هزینه شده است. این در حالیست که اگر نمونه را در داخل داشته باشیم، هزینه بسیار کمتر است و میتوانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم.

صیاد با بیان اینکه متوسط سالانه ابتلا به بدخیمی های خونی در کشور ۴۷۵۲ نفر است، گفت: یک سوم این بیماران یعنی ۱۵۰۰ نفر نیازمند اهدای سلول های بنیادی هستند. کمتر از ۲۵ درصد این افراد در خانواده دهنده سازگار دارند و ۷۵ درصدشان دهنده خویشاوند نداشته و نیازمند اهدای سلول های بنیادی از سوی افراد غیرخویشاوندند.

کد خبر 4731955

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =