رای باغ به باغ بی درخت/ پرونده ای که دوسال در شورا معطل ماند

اعضای شورای شهر تهران زمینی با مساحت ۷۰۶ متر در منطقه یک را که در آن یک درخت با بن ۲۹۰ متر وجودداشت به عنوان باغ تشخیص دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، اعضای شورای اسلامی شهر تهران  در جلسه امروز شورای شهر تهران  زمینی به  مساحت ۷۰۶ متر مربع واقع در محدوده ولنجک منطقه یک مبنی بر باغ بودن یا نبودن را در دستور کار خود داشتند که در همین زمینه محمد سالاری در تشریح این ملک گفت: بر اساس نظر کمیسیون ماده ۷ در سال ۱۳۸۶ این ملک باغ تشخیص داده شده. لذا بنا به نظر کمیسیون شهرسازی شورا نیز این ملک باغ است.

در ادامه مجید فراهانی - یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران - گفت: این ملک یک حمام بود که قطعه زمینی با یک درخت در آن وجود دارد و در سند ملک تاکید شده که این زمین حمام است.

وی تاکید کرد: اگر در سند قید شود که این زمین باغ بوده اما تنها یک درخت در این زمینه وجود داشته باشد و عنوان شود که زمین مشجر است و بن درخت موجود نیز ۲۹۰ سانتی‌متر است و با توجه به در نظر گرفتن این که امروز دیگر کسی از حمام عمومی استفاده نمی‌کند طبیعتا مالک باید به دنبال تغییر کاربری باشد. نباید حقوق مردم را تنها برای یک درخت با محیط بن کم تضییع کنیم.


در ادامه صدر اعظم نوری - رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران - نیز گفت: این پرونده ۹ مهر ماه ۹۶ وارد شورا شد و دو سال است که در شورا مانده در چنین شرایطی رای دادن به این پرونده چه محلی از اعراب دارد؟

وی ادامه داد: ملاک وضعیت فعلی ملک نیست. ما املاکی داریم که باغ تشخیص داده شده و امروز هیچ درختی در آن وجود ندارد. این ملک به دلیل قطع زیاد درختان تبصره یک ماده شش شده و به این ترتیب شهرداری مکلف است ملک را تصرف کند. از سال ۱۳۸۶ تاکنون پلیس امنیت معطل شورا است و هنوز جوابی داده نشده است. در این ملک خیلی بیشتر از یک درخت وجود داشته است و درختان قطع یا خشک شده‌اند اما وجود همین یک درخت باقی مانده نشان می‌دهد که که شرایط این زمین چگونه بوده است.

علی اعطا عضو شورای شهر تهران، گفت: در حال حاضر که ما به کاربری این پلاک که حمام بوده است استناد کنیم و بگوییم باغ نیست، باید دو موضوع کاربری و نوعیت زمین را از یکدیگر متفاوت بدانیم.

عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: هرنوع کاربری در باغ‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد و این موضوع نقض‌کننده باغ بودن یک پلاک ثبتی نیست.
اعطا ادامه داد: یکی از پنج بند باغ بودن یا نبودن یک پلاک ثبتی رجوع به سند آن است و در این پلاک نیز در سند کلمه باغ بودن آمده است و خواهش من از اعضای شورای شهر تهران این است که به نظر کمیسیون مبنی‌بر باغ بودن آن رأی دهند.

پس از اظهارنظر اعضای شورای شهر تهران، باغ بودن یا نبودن این پلاک ثبتی با مساحت ۷۰۶ مترمربع واقع در ولنجک در منطقه ۱ تهران در صحن شورای شهر تهران به رأی گذاشته شد که اعضای شورای شهر با ۱۲ رأی موافق به باغ بودن آن رأی دادند.

کد خبر 4734440

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =