کارگاه «حقوق میراث جهانی»برگزارمی شود/ اثرات پتروشیمی برتخت جمشید

شیراز- نشست و کارگاه حقوق میراث جهانی توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشگاه بولونیای ایتالیا برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه هماهنگی مسائل حقوقی آثار ثبت جهانی استان فارس با حضور منیر خلقی مدیر امور حقوقی و بین الملل پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیران پایگاه های جهانی استان، نمایندگان استانداری فارس، فرمانداری های شهرستان های دارای آثار ثبت جهانی و ادارات کل استان برگزار شد و حاضران به بحث و بررسی موارد مد نظر پرداختند.

محورهای مورد بحث در این جلسه بافت های روستا و روستاهای واقع در حرایم میراث جهانی، محوطه های میراث جهانی، اجرای قوانین موجود و طرح تملک با اعمال ماده ۹۱ و رویکرد بین المللی و تطبیقی با سایر کشورها در چارچوب توسعه پایدار و متعاقبا اعمال آن در طرح آمایش بود.

در ابتدای جلسه منیر خلقی مدیر امور حقوقی پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در این جلسه سعی داریم مشکلات و تعارضات فی ما بین دستگاه های دولتی و خصوصی در بخش مالکیت بررسی کنیم.

 علیرضا عسکری چاوردی مدیر پایگاه میراث جهانی ساسانی فیروز آباد و سروستان نیز اضافه کرد: نشست و کارگاه حقوق میراث جهانی در ۲۷ بهمن ماه امسال توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی، دانشگاه بولونیای ایتالیا و موسسه ایزمئو با حضور و سخنرانی ۲ حقوقدان برجسته از سوئد و فرانسه با موضوع حقوق میراث  جهانی استان فارس  برگزار خواهد شد.

در ادامه محمد کریم میرزایی معاون سیاسی فرمانداری ویژه شهرستان مرودشت با اشاره به قرار گرفتن میراث جهانی تخت جمشید و آثار مهم دیگری همچون نقش رستم ونقش رجب و شهر استخر در این شهرستان افزود: موضوع در حوزه تخت جمشید با  آثار جهانی کازرون و فیروزآباد متفاوت است زیرا اطراف تخت جمشید  اراضی گسترده بسیار حاصلخیزکشاورزی با ارزش افزوده زیاد وجود دارد و مشکلات عمومی بسیاری را به وجود آورده است و نیاز به کارگروههای تخصصی برای هر حوزه میراث جهانی مطابق با شرایط آن اثر در هر شهرستان است.

میرزایی به اثرات مخرب پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید نیز اشاره و خواستار راهکارها و مطالعات در این زمینه شد.

در این جلسه فرشته دانشور نماینده حقوقی تخت جمشید،  محسن اعتصامی پور نماینده اداره کل راه و شهرسازی، محمدرضا آزاده نماینده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، علی شمس نماینده اداره کل ثبت اسناد و املاک، الیاس رضایی نماینده اداره اوقاف و امور خیریه و خسرور روستایی نماینده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

پیش نشست کارگاه حقوقی میراث جهانی در ۲۴ آذر ماه برگزار خواهد شد.

کد خبر 4769317

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha