استفاده از عمده سامانه‌های آبی و دریاچه سدها برای توسعه گردشگری

کرمانشاه_ وزیر نیرو گفت: از عمده سامانه‌های آبی و دریاچه سدها در جهت توسعه گردشگری استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان امروز در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مهمترین ترین مباحث مسئله حوزه آبخیز مناطق مرزی کشور است که بخش قابل توجهی از این منابع آبی مهار شده و تحت عنوان سامانه گرمسیری به استان کرمانشاه اختصاص داده شده که این اقدام بزرگی از کارهای افتخارآمیز جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه از محل صندوق توسعه ملی حجم وسیعی از منابع به این طرح اختصاص داده شده است، افزود: امیدواریم اثر و برکات این طرح در زندگی مردم مشاهده شود.

وزیر نیرو با اعلام اینکه برنامه منابع و مصارف استان کرمانشاه بر اساس آخرین اطلاعات مورد بازنگری قرار گرفته، گفت: دولت در اسفند ۹۶ مصوبه ای تحت عنوان تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در سطح ملی تصویب کرده که دو تن از معاونین رئیس‌جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان برنامه ریزی و چهار تن از وزرای وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و صنعت معدن اعضای کارگروه آن هستند.

اردکانیان عنوان کرد: کمیته های استانی این کارگروه ملی تحت راهبری استاندار با مشارکت دستگاه های اجرایی تشکیل شده و در این راستا ۷ استان به بازنگری منابع و مصارف خود خواهند پرداخت.

وی گفت: با هماهنگی استان ها برنامه نهایی در کمیته تخصصی تدوین و با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه ابلاغ خواهد شد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اجرای طرح سامانه سردسیری در مراحل پایانی قرار دارد که امیدواریم در آینده نزدیک ابلاغ شود.

اردکانیان افزود: همچنین با محوریت آب منطقه‌ای کارگروهی به منظور بازنگری منابع تخصیصی و ظرفیتهای اراضی جا مانده از سامانه گرمسیری تشکیل شده که امیدواریم حداکثر مشارکت برای این مهم انجام شود.

وی تصریح کرد: در برنامه داریم از عمده سامانه‌های آبی و دریاچه سدها در جهت توسعه گردشگری استفاده کنیم.

پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی طرح گرمسیری

وی با بیان اینکه سد داریان کرمانشاه طرح نهایی اش تا پایان سال برای گردشگری آماده میشود، تصریح کرد:برای طرح آبرسانی به کرمانشاه ۱۶۰میلیارد تومان هزینه شده و سرعت خوبی دارد.

وزیر نیرو گفت:طرح گرمسیری بالای نود درصد پیشرفت داشته و ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق توافق شده برای آن اخذ شود.

وی عنوان کرد: در پروژه قره سو برای ساماندهی شش کیلومتر از محدوده شهری اختصاص یافته و برای ساماندهی ۱۵ کیلومتر باقی‌مانده ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است که اعتبارات امسال پاسخگو نبوده و دولت از محل لایحه بودجه مبلغی را برای ساماندهی در نظر گرفته است.

وزیر نیرو تصریح کرد: نظامنامه ای با مشارکت وزارت میراث فرهنگی تدوین شده تا از غالب سامانه های آبی و دریاچه استفاده کنیم و بخش خصوصی برای ایجاد فرصت‌های شغلی وارد سرمایه‌گذاری شود که در این راستا سه طرح در آذر بایجان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه تا پایان امسال برنامه ریزی شده است.

هزینه ۱۶۰ میلیارد تومانی برای آبرسانی به کرمانشاه

 وی در خصوص تصفیه خانه شهر کرمانشاه حدود ۳۰ کیلومتر انجام شده و تمام فعالیت‌های سازه ای تصفیه‌خانه صورت گرفته، این پروژه در حال واگذاری به پیمانکار است و امیدواریم منابع مالی آن به زودی تامین شود.

اردکانیان گفت: همچنین برای آبرسانی به کرمانشاه ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده، سرعت پروژه بالا است امیدواریم از نظر تامین منابع مالی مشکلی ایجاد نشود.

وی افزود: مصارف سد بیستون صنعتی است در صورت ورود سرمایه‌گذار برای تامین هزینه ساخت موافق هستیم و به محض نهایی شدن آن، برنامه منابع و مصارف در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وزیر نیرو بیان کرد: شبکه‌های پایین‌دستی سدها توسط وزارت جهاد کشاورزی آماده شده تمامی ایستگاه‌های پمپاژ برای ۱۸ هزار هکتار را اندازی شده است و برای سایر دشت ها نیز ۶۰ میلیارد تومان منابع نیاز است..

اردکانیان گفت: هموار بحث تامین منابع مالی طرح های گرمسیری مطرح بوده است که با تسهیلات دولت و برنامه بودجه ۷۰۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌ایم و امیدواریم در سال آینده نیز یک هزار میلیارد تومان برای بهره‌برداری این طرح‌ها اختصاص داده شود.

ساماندهی آبشوران کرمانشاه ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

وی خاطر نشان کرد: در خصوص پرداخت قبوض، قرائت کنتورها نیز درصدد پیدا کردن راهی برای کمک به مشترکین هستیم اما در موارد خاص با تائید فرمانداری شهرستان ها، صورت حساب‌ها اصلاح خواهد شد.

وزیر نیرو بیان کرد: ۴.۵ کیلومتر از پروژه آبشوران کرمانشاه از جنوب به شمال در شش نقطه در دستور کار است و البته تنگناهای مالی اثرگذار خواهد بود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: به منظور ساماندهی آبشوران در سال جاری و سال آینده ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

وی درباره به کارگیری نیروهای بومی، بیان کرد: پروژه‌های بزرگی در این منطقه اجرا شده سطح توقعات مردم به ویژه جوانان نیز بالا و به جا است.

وزیر نیرو تصریح کرد: در پروژه سد داریان ۳۰۷ نفر نیروی بومی و ۳۳ نفر غیر بومی به کارگیری شده اند

کد خبر 4794546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =