از دود ذغال گیری های جنوب تهران تا آلودگی منطقه خلازیر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: باید با تمام توان، اقدامات عملیاتی و مدیریتی را به منظور بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامت شهروندان انجام دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران که شب گذشته به اتفاق جمعی از مدیران این دستگاه در پایش شبانه واحدهای آلاینده حضور داشت، گفت: در شرایط اضطرار آلودگی هوا و در شرایطی که روزهای پی در پی را در شرایط هشدار به سر می بریم، هیچیک از ما و دستگاه‌های مسئول نباید منتظر بنشینیم و دست روی دست بگذاریم، بلکه باید با تمام توان اقدامات عملیاتی و مدیریتی را به منظور بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامت شهروندان انجام دهیم.

سعید محمودی در جریان این گشت و پایش و در محل کوره‌های غیر مجاز ذغال گیری در بخش کهریزک شهرستان ری با اشاره به اینکه این کوره‌ها بیشتر در اراضی ملی و کشاورزی با تغییر کاربری غیر قانونی ایجاد شده و فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: وجود این کوره‌های غیر مجاز و فعالیت عمدتاً شبانه آنها باعث افزایش آلودگی خصوصاً در مناطق مختلف شهرستان ری و شهرستان‌های جنوبی استان می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در روزهای آینده ۱۰۰ کوره غیر مجاز این منطقه با حکم قضائی قطعاً تخریب می‌شود، افزود: انتظار ما از مسئولان مربوطه و مدیران محلی این است که در ابتدای امر، جلوی ایجاد این گونه فعالیت‌های آلاینده را بگیرند و در برخورد با متخلفان با همکاری محیط زیست، عزم جدی داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین در بازدید سرزده از کارخانه سیمان تهران گفت: استفاده سوخت مازوت درکارخانه سیمان تهران ممنوع است و در صورت مشاهده از روند فعالیت آن جلوگیری می‌شود.

محمودی در ادامه تصریح کرد: چند روز پیش به کارخانه سیمان تهران ابلاغ کردیم که باید نسبت به سوخت مصرفی کارخانه خود از مازوت به گاز اقدام کنند چرا که استفاده از سوخت مازوت ممنوع است همچنین پیگیری‌های جدی در این خصوص از طریق استانداری تهران صورت گرفت که نهایتاً منجر به برقراری مجدد سوخت گاز در این واحد تولیدی شد.

وی با حضور در بخش استفاده از سوخت کوره‌های این واحد، ضمن بازدید از نحوه استفاده سوخت از سوی این واحد تولیدی گفت: در حال حاضر سه کوره در این کارخانه در حال فعالیت شبانه است که شیرهای کنترل مازوت آن غیرفعال بوده و تعطیل است و با گاز فعالیت می‌کند.

محمودی خاطرنشان کرد: در صورتی که در هر زمان گاز مصرفی این کارخانه از سوی شرکت گاز تأمین نشود، کارخانه سیمان اجازه استفاده از سوخت مازوت را نداشته و از ادامه روند فعالیت آن جلوگیری می‌کنیم.

محمودی همچنین به تاکید دولت بر استفاده از سوخت گاز در شرایط اضطرار آلودگی هوا هم اشاره داشت و اظهار کرد: کلیه واحدهای صنعتی و تولیدی استان مکلف به استفاده از سوخت گاز خصوصاً در شرایط آلودگی هوا هستند.

وی از ابلاغ اخطاریه محیط زیستی به این واحد در پایش شب گذشته به دلیل غبار واحد چهار خط تولید سیمان خبر داد و گفت: در بازدید امشب، مشاهده شد که دودکش خط ۴ این واحد دارای غبار است که به این علت اخطاریه محیط زیستی صادر و ابلاغ شد.

گشت محیط زیست استان تهران بامداد امروز و در ادامه پایش شب گذشته به سراغ واحدهای صنفی و آلاینده منطقه خلازیر در جنوب تهران رفت.

مهرداد کتال محسنی معاون فنی محیط زیست استان تهران در این پایش با اشاره به وضعیت تأسف بار این منطقه گفت: منطقه خلازیر به سبب فعالیت‌های شبانه و تخلف واحدهایی که پشت درب‌های بسته اقدام به ضایعات سوزی می‌کنند، بار آلودگی شدیدی را به نواحی جنوبی تهران تحمیل می‌کند.

وی افزود: در کنار این واحدها، افراد خاصی هم به پسماندسوزی و همینطور ضایعات سوزی در مجاورت کارگاه‌های صنعتی مشغول هستند.
کتال محسنی با بیان اینکه دود حاصل از فعالیت‌های غیر مجاز در این منطقه خفه کننده و برای سلامت مردم تهدید جدی محسوب می‌شود، تاکید کرد: شهرداری باید با جدیت بیشتری در این خصوص ورود داشته باشد و نسبت به جلوگیری از این قبیل فعالیت‌های صنفی و کارگاهی در مناطق شهری اقدام و برخورد قانونی داشته باشد قطعاً در این زمینه محیط زیست به هر نحو ممکن با هر دستگاهی که برابر وظایف ذاتی به تخلفات محیط زیست و خصوصاً آلودگی هوا ورود داشته باشد، کمک خواهد کرد.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبات قانون مدیریت پسماند و آئین نامه اجرایی و همچنین دستورالعمل‌های مربوط، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، در ارتباط با مدیریت پسماندها در حوزه جغرافیای تحت پوشش، مسئولیت اجرایی و قانونی دارند و مکلفند نسبت به برخورد با واحدها، منابع و فعالیت‌های مزاحم و آلاینده و غیرقانونی اقدام کنند.
معاون فنی محیط زیست استان تهران با اشاره به بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها ادامه داد: متأسفانه در این منطقه وظایف قانونی به درستی عملیاتی نشده و فعالیت‌های غیرقانونی در خصوص بازیافت، زباله سوزی و ضایعات سوزی به شدت باعث تشدید آلودگی هوا و ایجاد بوی مشمئز کننده شده است که این موضوع از طریق محیط زیست پیگیری می‌شود.

شب گذشته بخش‌هایی از شهرستان ری در محدوده پالایشگاه نفت تهران و کارخانه نفت بهران و همچنین بخش‌هایی از منطقه کهریزک و کارخانه سیمان تهران به علاوه حاشیه جنوب و جنوب شرق تهران با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مسئولین این اداره پایش شد.

کد خبر 4805554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =