صنایع خراسان‌جنوبی در تبادل ارزی و مالی مشکل دارند

بیرجند-رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند گفت: صنایع خراسان‌جنوبی در تبادل ارزی و مالی مشکلات جدی دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا امینی در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند اظهار کرد: مشکل عمده ما در خراسان‌جنوبی به عنوان یکی از استان‌های مرزی کشور بحث پیمان‌سپاری و مشکلات ارزی با کشور افغانستان است.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه افغانستان خود از نظر پول‌شویی و امنیت با مشکلاتی رو به‌رو است، بیان‌کرد: باید تلاش خود را برای رفع مشکل تبادلات مالی و ارزی با کشور افغانستان به کار گیریم چرا که این موضوع به تولیدکنندگان آسیب زده است.

امینی ادامه‌داد: شاید در مبادلات خرد مشکل خاصی وجود نداشته باشد ولی صنایع بزرگ در خراسان‌جنوبی که کالای سنگین به ترکیه و افغانستان صادر می‌کنند در حوزه تبادلات مالی و ارزی با مشکل جدی رو به رو هستند.

وی‌گفت: اینکه بانک‌ها در هر روز سهمیه خاص و مشخصی برای ثبت دلار در سامانه ثنا دارند نیز قصه پرغصه طولانی دیگری است که بارها با آن رو به رو بوده‌ایم.

مشکل تبادل دلار و ارز واحدهای تولیدی حل شود

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: یک بار برای همیشه متولیان و تصمیم‌گیران این مسئله را حل کنند که یک واحد تولیدی و صادراتی بزرگ چگونه چند هزار دلار را در ارتباط با کشور افغانستان مبادله کند چرا که در حال حاضر این یک معضل بزرگ است.

نرگس خاتمی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: خراسان‌جنوبی یک منطقه محروم است و در این راستا نیازمند نگاه ویژه و مساعدت‌های خاص برای بهبود امور در حوزه تولید است.

وی بیان‌کرد: فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی و بیرجند علی‌رغم موانع موجود نهایت تلاش خود را برای تولید و کار اقتصادی انجام می‌دهند.

خالد اکبری آواز عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این دیدار با اشاره به شرایط خاص و ویژه خراسان‌جنوبی گفت: خدمات بازرگانی و گمرکی استان ما به واسطه مرزی بودن با استان‌های مرکز کشور تفاوت دارد و از این نظر باید نگاه متفاوتی به آن داشته باشیم.

وی بیان‌کرد: ما مرز مشترک طولانی با افغانستان داشته و از طرف دیگر با سیستان و بلوچستان که استان هم مرز با پاکستان است، همسایه هستیم و باید توجه جدی به این دو ظرفیت داشته باشیم.

موهبتی فعال اقتصادی و عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به هم مرزی خراسان‌جنوبی با دو استان فراه و هرات در افغانستان گفت: این مسئله پتانسیلی را برای رونق بازارچه‌های مرزی به وجود آورده است ولی در حال حاضر شرایط این بازارچه‌ها در استان و نقاط مرزی مطلوب نیست.

نیازمند اعتبار ویژه برای ترمیم بازارچه‌های مرزی هستیم

با اشاره به اینکه ساختمان برخی بازارچه‌های مرزی مشکلات عدیده‌ای داشته و در آستانه تخریب است، بیان‌کرد: باید اعتبار ویژه‌ای برای ترمیم ساختمان‌های بازارچه‌ها در نظر گرفته شود که این موضوع یکی از مسائل اولویت‌دار است.

موهبتی گفت: من واژه محرومیت را برای خراسان‌جنوبی قبول ندارم چرا که پتانسیل‌های عدیده‌ای داریم ولی نقطه ضعف دیر شروع کردن کار تجارت توسط فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی است.

وی یادآور شد: جمیع این موارد نشان می‌دهد که اتاق بازرگانی بیرجند نیاز به حمایت اتاق ایران از جنبه‌های مختلف دارد تا با تلاش و همفکری بخش دولتی و بخش خصوصی بتوانیم گام‌های مؤثری در عرصه صادرات و واردات برداریم.

کد خبر 4810068

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =