تعداد دام سبک کشور به ۵۶ میلیون راس رسید

مرکز آمار ایران اعلام کرد: در پاییز سال جاری، تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشــور ٤١,٣ میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله ١۵ میلیون رأس بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری اندازه‌گیری فصلی تعداد و تولیدات دام سبک، در فصل پاییز ١٣٩٨ نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشور در فصل پاییز (پایان آذر) ٤١, ٣ میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله ١۵ میلیون رأس بوده است که تعداد گوسفند و بره نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣, ٣ درصد افزایش و بز و بزغاله نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢,۵ درصد کاهش یافته است.

نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد تعداد این دو نوع دام نسبت به فصل تابستان سال‏ جاری (پایان شهریور) به ترتیب ٣,۶ و ٨,۵ درصد کاهش داشته است.

طبق یافته‌های دیگر این طرح آمارگیری، تعداد ۵,٩ میلیون رأس بره و ٢, ٢ میلیون رأس بزغاله در فصل پاییز سال‌جاری و در بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام سبک کشور، متولد شده‌اند؛ ضمن اینکه تعداد این زایش‌ها در فصل تابستان برای بره ١,۴ میلیون رأس و برای بزغاله ۶٣٧ هزار رأس بوده است.

در پاییز سال جاری تعداد ٢, ٧ میلیون رأس گوسفند و بره و ٧٣٠ هزار رأس بز و بزغاله توسط دامداری‌های کشور به‌منظور تولید گوشت عرضه شده است. مقایسه نتایج این طرح با اطلاعات حاصل از طرح کشتار دام کشتارگاه های رسمی کشور نشان می‌دهد حدود ٥١ درصد گوسفند و بره و ۶٠ درصد بز و بزغاله عرضه شده برای کشتار در کشتارگاه‌های رسمی کشور و بقیه در خارج از کشتارگاه‌ها ذبح شده‌اند.

بر اساس نتایج این طرح، مقدار تولید شیر گوسفند و بز در فصل پاییز به‌ترتیب ٧٩٨٢ و ٧١١٩ تن برآورد شده است.

کد خبر 4816088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =