۷۰۰ مرکز بی‌کیفیت و غیر استاندارد علمی - کاربردی را تعطیل کردیم

بیرجند- قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:۷۰۰ مرکز بی‌کیفیت و غیر استاندارد علمی - کاربردی را تعطیل کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا باقری چهارشنبه شب در نشست هم اندیشی در دانشگاه بیرجند اظهارکرد: هر چند در عرصه علمی باید کاستی‌ها را نیز مطرح کنیم ولی نباید زحمات و تلاش‌های ۴۰ ساله اساتید در تربیت نیروی انسانی زیر سوال برود.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان‌کرد: طی ۱۰ سال گذشته جذب هیأت علمی با سختی‌های فراوانی همراه بود ولی با این وجود امروزه در خراسان‌جنوبی ۷۰۰ عضو هیأت علمی و استاد در مراکز آموزش عالی داریم.

باقری ادامه‌داد: هرچند اشکالات فراوانی وجود دارد ولی باید به دستاوردها نیز توجه لازم داشته باشیم و جایگاه‌های ارزشمند اساتید نیز مورد تعرض قرار نگیرد.

وی گفت: شاید تا پنج‌سال پیش بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی از کشور می‌رفتند اما امروزه جهت‌دهی عوض شده است و الان در ناحیه ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان شکل گرفته که بسیار ارزشمند است.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بسیاری از مراکز دانشگاهی باید تجمیع شود، اظهارکرد: در حوزه دانشگاه‌های علمی و کاربردی ۷۰۰ مرکز بی‌کیفیت و غیر استاندارد را تعطیل‌کردیم و طی پنج سال گذشته حتی به یک مرکز پیام نور مجوز نداده‌ایم.

محیط دانشگاه از تنش و نزاع دور باشد

باقری بیان‌کرد: اعتقاد دارم که دانشگاه یک محیط آکادمیک بوده و باید از تنش و نزاع دوری کرده و در مسیر توسعه علمی کشور حرکت کند.

وی با تأکید بر پرهیز از صدور بخش‌نامه‌های شتاب زده، ادامه‌داد: بخش نامه‌ها در وزارت‌خانه از ادبیات فاخری نیز برخوردار است، به گونه‌ای حتماً یک ویراستار ادبی آنان را ملاحظه می‌کند.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال ۷۹ برای ایجاد شهرک استادان در دانشگاه بیرجند تصمیم گرفتیم که هرچند ایجاد آن ۱۸ سال طول کشید ولی امروزه از بابت ایجاد چنین شهرکی احساس خوشایندی داریم.

باقری با اشاره به پایین‌بودن حقوق اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها اظهارکرد: این حقوق کم و پایین به ویژه در شهرهای بزرگی چون تهران کفاف زندگی اساتید را نمی‌کند که در این زمینه باید تدبیر لازم اندیشیده شود.

اتاق‌های فکر دانشگاه‌ها فعال شود

وی با تأکید بر اینکه اتاق‌های فکر دانشگاه‌ها باید فعال و برای مشکلات جامعه راه‌حل های علمی و بر اساس پژوهش‌های دقیق و منسجم ارائه دهیم، بیان‌کرد: اصرار بر این است که آئین‌نامه در بازه‌های زمانی کوتاه عوض نشود.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در شرایطی که برخی از دانشگاه‌های پیام نور و یا آزاد ساختمان خالی دارند ما در مواردی به دنبال ساختمان‌سازی برای دانشگاه فرهنگیان هستیم.

باقری یادآور شد: تلاش ما بر این است که ظرفیت جذب دانشجوی خارجی را در برنامه ششم به ۷۰ هزار نفر برسانیم.

کد خبر 4826981

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =