برنامه حفاظت، پرورش و توسعه «بز مرخز» در کردستان تدوین شد

سنندج - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تدوین برنامه حفاظت، پرورش و توسعه «بز مرخز» جزو سیاست‌های حفاظتی سازمان جهاد کشاورزی از این نژاد دامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، احمد ذکرایی نژاد در جلسه تدوین برنامه حفاظت، پرورش و توسعه «بز مرخز» در استان کردستان، اظهار داشت: نگهداری و پرورش «بز مرخز» در حال حاضر در دو ایستگاه جهاد کشاورزی استان کردستان با ظرفیت ۵۰۰ رأس انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امروز در جهان برای حفظ نژادهای مختلف و خصوصاً آنهایی که در حال انقراض هستند اهمیت زیادی قائل می‌شوند، افزود: حفظ نژاد «بز مرخز» در استان کردستان یکی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی است و در این راستا ایستگاه‌های ایجاد شده برای حفاظت از این دام در حال انقراض نیازمند تأمین اعتبار است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته توسط این معاونت برای جلوگیری از انقراض این گونه و ترغیب دامداران برای احیا مجدد و پرورش بز مرخز، ادامه داد: ارائه تسهیلات با سود کم برای تشویق پرورش دهندگان بز مرخز، هماهنگی با منابع طبیعی و حل مشکل دامداران در رابطه با سرشاخه‌زنی درختان برای خوراک زمستانه اینگونه دام‌ها، دیدار چهره به چهره و شنیدن مشکلات و مسائل پیش روی پرورش‌دهندگان این نژاد و تهیه نهاده‌های دامی مانند سبوس و غیره برای پرورش دهندگان از اقدامات انجام شده برای جلوگیری از انقراض «بز مرخز» در استان است.

ذکرایی نژاد یادآور شد: شناسایی دامداران و بررسی آمار تعداد گله‌های موجود در سطح شهرستان، هماهنگی با دامپزشکی برای اولویت قرار گرفتن این نژاد در بحث واکسیناسیون، سم‌پاشی و انگل‌زدایی مکان نگهداری دام‌ها، یکدست کردن گله‌های «بز مرخز» و جلوگیری از مختلط شدن آنها با سایر گونه‌ها برای حفظ گونه و غیره از دیگر اقدامات انجام گرفته در این حوزه است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌ها در راستای حفاظت از «بز مرخز» اجرایی کردن طرح کشت و تولید آزمایشگاهی جنین «بز مرخز» است که برای تمامی گونه‌های دامی می‌توان استفاده کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: حمایت از گله‌های مردمی از نظر اقتصادی و کارشناسی، تبادل دام نر در گله‌های مردمی و ایستگاه‌های حمایتی، تأمین اعتبار برای گله‌های مردمی، حفظ ایستگاه‌های دامپروری، پیگیری تسهیلات بلاعوض برای پرورش این نژاد با ارزش می‌تواند راهکارهای مؤثری در حفظ و پرورش این گونه دامی باشد.

ذکرایی نژاد اظهار داشت: حفاظت و توسعه پرورش بز مرخز، همکاری تمامی بخش‌های مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و بخصوص سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان را می‌طلبد.

کد خبر 4839580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =