۱۲ اسفند ۱۳۹۸، ۱۳:۲۷

در آستانه آغاز سال نو انجام شد؛

مرمت بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) درحصار ناصری

مرمت بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) درحصار ناصری

شهردار منطقه ۱۱ تهران از پایان پروژه مرمت و پیرایش جداره بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) که از سوی اداره زیباسازی این منطقه به مدت ۴ ماه در دست انجام بود؛ خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران با اشاره به اجرای پروژه طراحی شهری که مرمت و باز طراحی که در ۳ نقطه این منطقه در دست اجراست؛ افزود: طرح مرمت و باز طراحی میدان رازی، مرمت و نوسازی زیر پل هلال احمر و نیز میدان مترو در خیابان جنگ که بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) نیز در این پروژه واقع شده؛ در دستور کار اداره زیبا سازی قرار گرفت که از چندی پیش در دست انجام است.

آبادیان ادامه داد: در پروژه طراحی شهری میدان مترو، عملیات مرمت و پیرایش جداره و سرستون‌های بنای ۹۰ ساله مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) متعلق به دوره پهلوی اول که در محدوده حصار ناصری و باغشاه قرار دارد؛ انجام شد.

شهردار منطقه ۱۱ با بیان اینکه برای مرمت هر بخش از معتبرترین متخصصان و کارشناسان مرمت ابنیه تاریخی استفاده شده است؛ عنوان کرد: این بنای ارزشمند دارای سرستون‌های فاخر، تزئینات و آجر کاری‌های زیبا و سرستون‌هایی است که به لحاظ معماری و تاریخی واجد ارزش هستند و مرمت آنها نیز توسط اساتید هر بخش انجام شده و در طول زمان مرمت نیز از صاحب نظران و کارشناسان تجربی نیز برای احصاء نظراتشان دعوت به عمل آمد.

به گفته آبادیان در مرحله اول اجرای عملیات مرمت و پیرایش بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) سعی شد الحاقات نما طوری حذف شوند که به ساختار کل بنا خدشه‌ای وارد نشود. همچنین برای مرمت درها و پنجره‌ها یکی از دشوارترین و زمان بر ترین مراحل رنگ برداری آنها بود که توسط متخصصین انجام شد.

وی همچنین خاطر نشان کرد که شهرداری منطقه ۱۱ در حال انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه امام علی (ع) برای استفاده عموم شهروندان از امکانات این مکان ارزشمند تاریخی است.

پروژه بازطراحی میدان مترو در خیابان جنگ و بنای تاریخی مهمانسرا با تأکید بر هویت تاریخی محل از ۴ ماه پیش توسط اداره زیبا سازی شهرداری منطقه ۱۱ آغاز شده که در باز طراحی شهری این میدان تمام فضای اطراف به عمق یک پلاک در دستور کار است و در اجرای این طرح بهسازی در نقاط کف میدان، جداره‌ها، المان‌ها و مبلمان‌های شهری انجام شده است. همچنین در اجرای پروژه بازطراحی میدان مترو متجانس بودن هواکش مترو با ساختمان مهمانسرا لحاظ شده و برای این هدف از مصالح و آجر متناسب با بنا استفاده شده است.

کد خبر 4867891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha