مجلس تراز اسلامی را باید به نمایش بگذاریم

رئیس سنی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس تراز اسلامی را باید به نمایش بگذاریم؛ این مجلس دشمن شناس است و توجه به مشکلات معیشتی مردم دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدرضا تقوی رئیس سنی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در صحن علنی مجلس، اظهارداشت: مجلس تراز اسلامی را باید به نمایش بگذاریم؛ این مجلس دشمن شناس است و توجه به مشکلات معیشتی مردم دارد.

تقوی گفت: دیروز سوگندنامه یاد کردیم و باید در این ۴ سال بر اساس آن عمل کنیم، در این سوگندنامه که متن اصل ۶۷ قانون اساسی است، نکات مهمی وجود دارد، اول همه ما در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد کردیم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد کردیم که پاسدار حریم اسلام باشیم. باید به این نکات دقت کرد و فقط لقلقه زبان و یک امر تشریفاتی نیست که از کنار آن عبور کنیم.

منتخب مردم تهران اظهار داشت: سوگند یاد کردیم که نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی و نگهبان مبانی جمهوری اسلامی باشیم و در انجام وظایف، تقوا را رعایت کنیم، دفاع از قانون اساسی، پایبندی به استقلال، اعتلای کشور، حفظ حقوق ملت، پایبندی به خدمت به مردم را مد نظر قرار دهیم. استقلال کشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنها از سوگندهای مهم ما بود.

تقوی ادامه داد: اگر به موضوعات سوگندنامه توجه داشته باشید بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود، باید مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذاریم.

وی در تشریح ویژگی‌های مجلس تراز اسلامی گفت: مجلس تراز اسلامی ارزش گرا، انقلابی و زمان شناس است. به مشکلات معیشتی مردم و مشکلات محرومان توجه دارد.

منتخب مردم تهران ادامه داد: ما باید در امر قانون‌گذاری ضعیف‌ترین مردم را مد نظر قرار دهیم، این قاعده مهم است. امروز هیئت رئیسه مجلس مشخص می‌شود، پیشاپیش به عزیزانی که انتخاب خواهند شد تبریک می گویم، مسئولیت آنها را به عنوان یک برادر گوشزد می‌کنم، آنهایی که در این رقابت و مسابقه برای خدمت به میدان آمدند و همه باید توجه داشته باشند که برای خدمت آمدند. مجلس یک رئیس و دو نایب رئیس می‌خواهد، ممکن است تعداد زیادی از نامزدها رأی نیاورند، اشکالی ندارد شما نیز اجر خود را می‌برید.

رئیس سنی مجلس شورای اسلامی به هیئت رئیسه نیز توصیه کرد اصلاحات را از خودتان و خودمان شروع کنید. آنچه را که می‌گویم باید خودمان عمل کنیم بعد از دیگران بخواهیم. قرآن می‌فرماید چرا چیزی را می‌گوئید و از دیگران می‌خواهید ولی خودتان عمل نمی‌کنید.

وی با تاکید بر اینکه این پست‌ها و صندلی‌ها موقت است، گفت: امانت در دست ما است. انشالله که امانت دار خوبی باشیم، مردم این امانت را در اختیار ما قرار دادند.

تقوی گفت: مجلس طراز اسلامی از خود شروع می‌کند و بعد به دیگر مسئولان و دستگاه‌ها می‌پردازد، این امر باید شعار ما باشد و از خودمان شروع کنیم.

وی تصریح کرد: در مجلس طراز اسلامی اخلاق حاکم است نطق‌ها و موافقت و مخالفت‌های ما در جامعه فرهنگ ساز است. مجلس مرکز سیاست و سیاست گذاری است. آیا می‌خواهید فرمان سیاست را به دست اخلاق بدهید یا اخلاق را در خدمت سیاست قرار دهید. ما باید سیاست را اخلاقی کنیم، دروغ نگوییم، تخریب نکنیم، تهمت نزنیم، شایعه پراکنی نکنیم، برای خارج کردن رقیب از صحنه نباید به هر دستاویزی متوسل شد.

منتخب مردم تهران تاکید کرد: مجلس عصاره ملت است بعضی روش‌ها و رفتارها با نصیحت‌های امام و رفتار رهبری سازگاری ندارد.

وی به هیأت رئیسه مجلس پیشنهاد داد که از اساتید اخلاق برای حضور در مجلس استفاده شود تا برای نمایندگان درس اخلاق بگویند و روح و جان آنها را لطیف کنند.

تقوی با تاکید بر اینکه ما عصاره ملت و برآمده از الله اکبرهای مردم هستیم، گفت: پایه‌های صندلی‌هایی که روی آن نشسته ایم بر خون مواج شهدا قرار دارد؛ خانواده‌های شهدا و فرزندان شهدا در مجلس فراوان هستند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: ما چهار سال در این ساختمان حضور داریم، مجلس و سازمان اداری مجلس بیش از ۱۲۰۰ نفر کارمند دارد که همه آن ها بسیج شدند که به شما نمایندگان خدمت کنند، کارشناسان قوی در مجلس حضور دارند هیئت رئیسه باید از این کارشناسان استفاده کند، از بیرون از مجلس لشکرکشی نکنید به نیروهای مجلس بها دهید، برخی از این کارمندان در کشور بی‌نظیر هستند به اینها بها دهید و از تخصص و تجربه این افراد بیشترین استفاده را نمائید.

تقوی با انتقاد از انباشت قانون در مجلس گفت: ۱۲ هزار قانون در ۱۱۴ سال اخیر تصویب شده است که ۶ هزار قانون بعد از انقلاب به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

وی ادامه داد: به گفته معاونت قوانین مجلس ۶۰۰ قانون در مجلس مصوب شده که هنوز آئین‌نامه‌های اجرایی آنها نوشته نشده است؛ نمایندگان سه روز در هفته در مجلس مشغول‌اند و از نظارت باز ماندند؛ باید به نظارت بیشتر توجه کنیم، تنقیح قوانین نیز مهم است.

کد خبر 4935906

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =