تاثیرات مالی کرونا در وزارت ورزش/ ورود و خروج پول در حد حقوق

وزارت ورزش از گزند کرونا و تاثیری که بر کُندتر شدن چرخه اقتصاد کشور داشته، در امان نبوده طوریکه تا به امروز حداقل بودجه مصوبش را از دولت گرفته و حداقل پرداختی را هم به فدراسیون‎ها داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سال جاری وارد پنجمین ماه خود شده است در حالی که وزارت ورزش نسبت به زمان مشابه سال‌های گذشته و از مجموع بودجه‌ای که دولت برایش مصوب کرده، رقم ناچیزی را از خزانه تخصیص گرفته است. البته با این اوصاف پرداختی به فدراسیون‌ها را به طور منظم و ماهانه داشته اما به صورت حداقلی و تنها در حد حقوق و هزینه‌های جاری.

تخصیص ۲۲ درصد از بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی
۴۰۰ میلیارد تومان رقمی است که از طرف دولت برای بودجه سال ۹۹ وزارت ورزش به این وزارتخانه ابلاغ شد. تا به امروز از محل این بودجه تنها ۲۲ درصد به حساب وزارت ورزش واریز شده است. این میزان بودجه تخصیصی نسبت به رقم پرداختی در زمان مشابه سنوات قبل کاهش زیادی داشته چراکه وزارت ورزش طی سال‌های گذشته و تا این بازه زمانی (ماه پنجم سال) بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بودجه مصوب خود را دریافت کرده بود.

۲۲ درصد بودجه پرداختی به وزارت ورزش تقریباً رقمی معادل ۸۰ میلیارد تومان می‌شود. این میزان اعتبار از محل ردیف اصلی بودجه مصوب وزارت ورزش بوده و شامل ردیف بودجه متفرقه و بودجه عمرانی نمی‌شود.

پرداختی به فدراسیون‌ها در حد رتق و فتق امور
وزارت ورزش البته با وجود دریافت حداقلی بودجه از دولت، به تعهد مالی خود در قبال فدراسیون‌های ورزشی برای پرداخت بودجه ماهانه آنها عمل کرده است اما در چه حد؟

این وزارتخانه تا به امروز طی چهار مرحله پرداختی به حساب فدراسیون‌ها داشته است و در هر ماه به طور میانگین بین ۵ تا ۱۰ میلیارد تومان؛ قاعدتاً این رقم با توجه به فعالیت ۵۳ فدراسیون در ورزش کشور خیلی بالا و قابل توجه نیست.

این در حالی است که اگر پای کرونا به میان نیامده بود و جهان را درگیر بحران خود نکرده بود، این روزها المپیک توکیو در جریان بود و قاعدتاً فدراسیون‌ها نیاز داشتند که در ماه‌های ابتدایی سال بودجه بهتری دریافت کنند اما بودجه‌ای که تا به امروز توسط وزارت ورزش در اختیارشان گذاشته شده واقعاً تاچه حد پاسخگوی نیازشان خواهد بود؟

ژاله فرامرزیان: در حدِ حقوق و هزینه‌های جاری پول جابه جا می‌شود

خبرگزاری مهر پیش از این در گزارشی با عنوان «خدمتی که کرونا به فدراسیون‌ها کرد / دخل بیشتر از خرج شد» به این موضوع پرداخته بود که تعطیلی کلی فعالیت‌های ورزشی و لغو اردوها و اعزام‌ها، بهترین فرصت برای فدراسیون هاست تا بودجه دریافتی خود را برای ماه‌های پسا کرونا ذخیره کنند اما با توجه به رقم دریافتی از وزارت ورزش چنین اقدامی امکان پذیر است؟

پاسخ ژاله فرامرزیان معاونت مدیریت توسعه و منابع وزارت ورزش به این پرسش اما خیلی امیدوارکننده نیست.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید تمام آمار و ارقام ارائه شده در این گزارش گفت: وزارت ورزش تا به امروز فقط بابت حقوق، نگهداری و هزینه‌های جاری به فدراسیون‌ها پول داده به خصوص که نه رویدادی دارند و نه اعزامی؛ فقط برای هزینه‌های جاری تخصیص داشته‌ایم تا فدراسیون‌ها از این حیث گرفتار نشوند. به غیر از این پولی نداده‌ایم.

فرامرزیان ادامه داد: فعالیت مالی وزارت ورزش در رابطه با فدراسیون‌ها - جدا از تامین حقوق و هزینه‌های جاری آنها - از پرداخت پاداش مدال آوران سال ۹۷ آغاز می‌شود که اعتبار تامین شده برای آن به زودی به حساب فدراسیون‌ها واریز می‌شود.

این معاون وزیر ورزش با تاکید بر اینکه به لحاظ مالی شرایط مناسبی در وزارت ورزش حاکم نیست، ابراز امیدواری کرد که در ماه‌های آینده شرایط مالی مساعدتری ایجاد شود.

کد خبر 4986808

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =