انتقاد از توسعه نامتوازن میادین مشترک

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه شاهد توسعه نامتوازن میادین مشترک به ویژه میادین آزادگان شمالی و جنوبی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مالک شریعتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی برنامه‌های توسعه‌ای وزارت نفت اظهار داشت: متأسفانه در میادین مشترک بخصوص در میدان آزادگان جنوبی شاهد توسعه نامتوازن هستیم و همچنین اخیراً ما از میدان «آذر» و «چنگوله» بازدید کردیم که چاه‌ها وضعیت مناسبی ندارند و امکان بهره‌برداری خوبی از این میادین وجود ندارد.

وی بیان کرد: متأسفانه پیمانکاران ایرانی از فاز ۱۱ پارس جنوبی کنار گذاشته شدند، توتال فرانسه در آنجا کار کردند، اطلاعات کشورمان را جمع‌آوری کردند و از این اطلاعات به ضرر ما استفاده شد؛ باید از همان ابتدا کار در پارس جنوبی را به ایرانی‌ها می‌دادیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متأسفانه با عدم تثبیت گاز در صادرات به کشورهای همسایه مواجه هستیم و مشکلاتی در قرارداد با کشورهای همسایه به ویژه ترکمنستان به وجود آمد.

وی گفت: متأسفانه میادین آذر و چنگوله وضعیت مناسبی ندارند و امکان بهره برداری تا ظرفیت ۶۵ هزار بشکه که برنامه ریزی شده بود، وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس افزود: ما در صادرات گاز با عدم ذخیره سازی مناسب و عدم تثبیت بازار در صادرات به کشورهای همسایه مواجه هستیم و مشکلاتی در قراردادهای مختلف از جمله کرسنت، ترکیه، پاکستان و ترکمنستان به وجود آمده است.

شریعتی متذکر شد: قرارداد با ترکمنستان بدون توجه به شرایط اقتصادی کشور انجام شد و متأسفانه برای ما در این قرارداد جریمه‌هایی صادر شد و باید ۷۵ درصد هزینه داوری را پرداخت کنیم.

وی با انتقاد از اینکه در بهینه سازی مصرف سوخت کار جدی انجام نشده است، گفت: در شدت مصرف انرژی قرار بود که به رتبه خوبی برسیم اما متأسفانه وضعیت خوبی نداریم و همچنین در مسئله گاز فلر وعده‌هایی داده شده بود که هیچیک از این وعده‌ها محقق نشد و صرفاً ۲.۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

کد خبر 5024337

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha