قصه پر غصه «شاد»/ شکاف آموزشی بیشتر می شود

تهران-آموزش مجازی مبتنی بر سامانه «شاد» در حالی در استان تهران اجرا می شود، که نبود زیرساخت هایی همچون پوشش اینترنت، سیم کارت، اینترنت رایگان و گوشی هوشمند سبب کمرنگی عدالت آموزشی شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: با گذشت هشت ماه از شیوع کرونا در کشور بسیاری از عادت‌های زندگی و روزمره هایمان دستخوش تغییرات بزرگی شده اند، مگر می‌شود پاییز بیاید و هیاهوی مدارس به گوش نرسد، مگر می‌شود مهر بیاید و بوی مهر به مشام نرسد، آری اینگونه بود که کرونا این میهمان ناخوانده و سرکش همه نوستالژی‌ها را به هم ریخت و سبک جدیدی را برایمان به ارمغان آورد شیوه‌ای که هرچند به آن عادت کرده ایم، اما خوشایند نیست.

از اسفند ۹۸ که مدارس به طور رسمی تعطیل شدند، پای آموزش مجازی نیز به خانه‌ها باز شد، هرچند ضعف‌ها زیاد بود اما می‌توان پای این نوشت که تجربه جدید است و ما هیچ گاه تا این حد برای آموزش به مجازی فکر نکرده بودیم، حالا روزگاری رسیده که همه دانش آموزان باید مجازی آموزش ببینند و در خانه بمانند و از پشت قاب تبلت و لپ تاپ معلم را تماشا کنند، که همین قصه لپ تاپ و تبلت خود مثنوی هفتاد من شده که بسیاری از دانش آموزان از آن بی بهره اند.

خانواده ما به سه گوشی هوشمند برای ادامه تحصیل نیاز دارد

یکی از دانش آموزان پایه هشتم مدارس ورامین در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص چگونگی وضعیت آموزش در زمان کرونا گفت: پدرم کارمند است، که با وضعیت و گرانی‌های اخیر حتی برای سیر کردن شکممان دچار مشکل و زحمت است و درس خواندن من و دو خواهر دیگرم هم به بار مشکلات و دغدغه‌هایش اضافه کرده چرا که هزینه خرید سه گوشی هوشمند را نداریم، چه بسا که خود پدرم با وجود همه مشکلات تازه سال گذشته توانست یک گوشی غیر هوشمند دست دوم آن هم فقط برای آن که مردم کاری دارند با او تماس بگیرند خریداری کرده است.

این دانش آموز که حمید نام داشت، با بیان اینکه برای درس خواندن مجبور است پیش دوستانش برود که گوشی هوشمند دارند، گفت: گاهی اوقات دوستانم حضور ندارند و یا می‌خواهند در منازل خودشان باشند و نمی‌توانم با آنها در س را آنلاین دنبال کنم و ناچار هستم از خیر درس آن روز بگذرم.

بسیاری از دانش آموزان امکان حضور در کلاس‌های آنلاین را ندارند

یکی از معلمان بهارستانی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بسیاری از دانش آموزان نمی‌توانند در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند و والدین برخی دانش آموزان با مشکل شدید مواجه شده اند و گلایه دارند و موضوع درس خواندن آنلاین و داشتن تجهیزات معضل بسیاری از خانواده‌ها شده است.

این معلم بهارستانی با بیان اینکه بهتر بود از قبل چاره اندیشی هایی صورت بگیرد، گفت: حالا هم اگر بخواهند، می‌توانند برای دانش آموزان محروم بستر فراهم کنند تا شعار عدالت آموزشی حداقل در این یک مورد محقق شود.

سرعت پایین «شاد» نسبت به برنامه‌های مشابه

یک کارشناس ارشد هوش رایانه‌ای در گفتگو با خبرنگار مهر سرعت اجرای «شاد» نسبت به دیگر اپلیکیشن‌های مشابه خارجی را، پایین ارزیابی کرد و گفت: وجود باگ هایی در برنامه نویسی این برنامه مشهود است، که این باگ ها در روزهای اول رونمایی از شاد در سال تحصیلی گذشته قابل توجیه بود، اما اکنون و پس از گذشت چندین ماه باقی ماندن این ایرادات توجیه پذیر نیست.

مجید عبدوس ادامه داد: این اختلال را به سرعت پایین دانلود و آپلود، آن هم در شرایطی که استفاده دانش آموزان و معلمان از آپلود و دانلود زیاد است، را نیز اضافه کنید، تا بدانید، دلیل نارضایتی اغلب خانواده‌ها از این برنامه چیست.

وی گفت: در حال حاضر حتی در برخی از مناطق شهر تهران نیز اینترنت بی کیفیت و با سرعت پایین داریم و تعجب می‌کنم، چطور قبل از پوشش نقاط کور و تقویت زیرساخت‌های اینترنت، به ویژه در روستاها و مناطق دورافتاده استان تهران اقدام به اجرای برنامه‌ای آموزشی و مبتنی بر اینترنت کرده ایم.

سیم کارت، پوشش اینترنت در مناطق محروم و گوشی هوشمند و تبلت ضعف‌های اجرای برنامه «شاد»

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیش از ۳.۵ میلیون نفر در کشور برای تهیه سخت افزار مورد نیاز آموزش مجازی و شبکه «شاد» دچار مشکل هستند و عملاً توجهی به این افراد نشده است.

احمد نادری با بیان این که سه درخواست از دولت مبنی بر ارائه سیم کارت دانش آموزی محدود، اینترنت رایگان و تبلت به دانش آموزان ارائه شده است، گفت: اگر زیرساخت‌ها فراهم شود، شبکه «شاد» سبب پوشش بیشتر آموزش و افزایش عدالت آموزشی می‌شود، اما آن چه مهم است، آن است، که زیرساخت‌ها فراهم نیست.

وی افزود: امروز در بسیاری از روستاها و یا حتی مناطق شهری با مشکل کندی اینترنت و عدم امکان استفاده از شبکه «شاد» مواجه هستیم و دانش آموزان در این مناطق نمی‌توانند، از ظرفیت شبکه «شاد» استفاده کنند.

نادری گفت: ایراد بعدی که در حال حاضر بسیاری از خانواده‌های متوسط با آن مواجه هستند، افزایش قیمت دو برابری گوشی‌های هوشمند و عدم توانایی خرید آن است، که مشکلات نرم افزار و اپلیکیشن شاد در دانلود و آپلود نیز باید به این ایرادات اضافه کرد، در عین حال نسخه‌های تحت وب و نیز اندروید شاد با یکدیگر همخوانی ندارند و علاوه بر آن نسخه «آی. او. اس» شاد نیز تولید نشده است، که باید این معضلات رفع شود.

ایرادات موجود در برنامه «شاد» بررسی می‌شود

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص عدالت آموزشی و نحوه بهره مندی دانش آموزان از آموزش یکسان در این استان اظهار داشت: استان تهران با وجود گستردگی و ویژگی‌های خاصی که دارد محرومیت‌هایی را با خود داشته به طوری که در شهرستان‌های استان تهران سرانه دانش آموزی ۳۲ است که در مقایسه با استانداردها که سرانه دانش آموزی مدارس ۲۴ است اختلاف ۸ رتبه‌ای دیده می‌شود.

محمد صیدلو در ادامه با بیان اینکه شیوع کرونا روال نظام آموزشی را تغییر داده است گفت: با شرایط پیش آمده باید در آموزش تجدید نظری جدی داشته باشیم و تعلیم و تربیت باید توأمان با یکدیگر باشند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت کندی شبکه «شاد» گفت: کندی اینترنت و کمبود پهنای باند و نیز کندی یا اختلال در ابزارهای استفاده از «شاد» در کندی این اپلیکیشن مؤثر هستند، البته همکاران مأمور شده اند، تا گزارشات در خصوص ایرادات شاد را جمع آوری کرده و برای رفع و بررسی به وزارتخانه ارسال کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به حجم زیاد استفاده از شبکه شاد با توجه به کثرت کلاس‌ها و مدارس در کشور و استان تهران گفت: گاهی وجود اختلال در شبکه شاد می‌تواند، ایجاد شود، چرا که حجم استفاده از این برنامه بسیار بالا است، اما این ایرادات نیز توسط همکاران بنده در بخش‌های مربوطه در وزارتخانه در حال بررسی و رفع است.

در هر صورت به نظر می‌رسد، که برای اجرای یک طرح گسترده و وسیع آموزشی در کشور، که مرتبط با یادگیری و آینده بسیاری از دانش آموزان و آینده سازان کشور است، باید آمادگی بیشتری وجود داشته باشد و نیز مناطق کم برخوردار و محروم نیز بیشتر دیده شود.

کد خبر 5035597

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =