سازمان پدافند غیرعامل به حوزه‌های اجتماعی ورود می‌کند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: سازمان پدافند غیرعامل در رویکرد جدید خود در تلاش است تا با ورود به حوزه‌های اجتماعی بسترهای اجرای مأموریت خود در زمینه ارتقای پایداری ملی را تسهیل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، رؤسای سازمان‌های پدافند غیرعامل کشور و نظام روانشناسی و مشاوره، تفاهم نامه همکاری در حوزه‌های ارتقای تاب آوری روانشناختی به ویژه در مقابله با تهدیدات و رخدادهای CBRNE امضا کردند.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این نشست با تاکید بر اینکه ما به دنبال دستیابی به یک طرح جامع پدافند روانشناختی هستیم، تاکید کرد: امروزه دشمنان با استفاده از فناوری‌های نوین و بهره گیری از متدولوژی روانشناختی، یک جنگ شناختی تمام عیار را به راه انداخته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هدف این عملیات تغییر فکر، ذهن و دستگاه محاسباتی مردم و مسئولان است، خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور در رویکرد جدید خود در تلاش است تا با ورود به حوزه‌های اجتماعی بسترهای اجرای مأموریت خود در زمینه ارتقای پایداری ملی و مدیریت بحران را تسهیل کند.

سردار جلالی با بیان اینکه نمونه بارز اهمیت و نقش اثرات روانشناختی و تاب آوری روانی جامعه را در مورد پیشگیری و درمان بیماری کرونا شاهد بودیم، تصریح کرد: برای مدیریت بحران کرونا، تأثیر کارکردی اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه ۷۰ تا ۸۰ درصد و تأثیر اقدامات درمانی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است. این نشان می‌دهد که باید بیش از پیش تمرکز ما به اصلاح الگوی‌های بهداشتی در سبک زندگی جامعه باشد که این مهم نسبت مستقیمی با بهداشت روان دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: اینجا میزان بالای اثرگذاری روانشناسان در بخش تغییر رفتار و اصلاح سبک زندگی به خوبی قابل مشاهده است. در واقع اضطراب و استرس ناشی از کرونا ضمن آنکه می‌تواند موجب بروز برخی ناهنجاری‌ها شود، عامل مهمی برای سخت‌تر شدن مسیر مقابله با تهدیدات این ویروس از جمله بی‌تفاوتی نسبت به رعایت نکات پیشگیرانه است.

سردار جلالی تصریح کرد: از همین رو یکی از محورهای تفاهمنامه همکاری پدافند غیرعامل کشور و نظام روانشناسی به طراحی الگوی مفهومی مقابله بهداشتی با کرونا با تاکید بر نقش آموزش‌های عمومی روانشناختی از طریق رسانه‌ها اختصاص دارد.

اعلام آمادگی سازمان روانشناسی برای ارتقای تاب‌آوری و سلامت روانی مردم

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به اینکه قانون تشکیل این سازمان در سال ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی مصوب شده است، افزود: این سازمان دارای ۳۲ هزار نفر عضو می‌باشد که از این تعداد ۷ هزار تن دارای پروانه فعالیت هستند.

محمد حاتمی تاکید کرد: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره آمادگی همکاری همه جانبه در حوزه ارتقای تاب آوری و سلامت روانی مردم با سازمان پدافند غیرعامل کشور را داراست.

وی با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا نیاز به ابزار و رویکردهای روانشناسی را در حل مسائل دو چندان کرده است، گفت: با توجه به اضطراب و چالش‌های روانی که شیوع این ویروس پدید آورده است ضرورت دارد تا ابعاد روانشناختی مسئله بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است هدف اصلی این تفاهمنامه همکاری در مصون‌سازی و افزایش تاب آوری روانی جامعه در برابر انواع تهدیدات، حوادث و رخدادها و پیامدهای روان شناختی بویژه در تهدیدات و رخدادهای CBRNE است.

کد خبر 5035795

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =