برخورد جدی‌تری با قاچاق محصولات کشاورزی صورت گیرد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حوزه کشاورزی آفاتی که در کشور مبدا وجود دارد از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود و با قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باید برخورد جدی تری صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، محمد علی طهماسبی با بیان اینکه قاچاق، آفتی است که منافع ملی را هدف قرار می‌دهد تاکید کرد: رواج قاچاق و نبود برخورد جدی با آن موجب مشکلات اقتصادی بسیار از جمله بیکاری و آسیب دیدن تولید را در پی دارد. در حوزه کشاورزی آفات قرنطینه‌ای و آفاتی که در یک کشور وجود دارد و در کشور دیگر نیست توسط قاچاق از کشور مقصد به مبدا وارد می‌شود و ضررهای جبران ناپذیری را به کشاورزان وارد می‌کند.

وی افزود: اگر یک محصول کشاورزی از مبادی قانونی و با رعایت مسائل قرنطینه‌ای وارد کشور شود و مشکلی داشته باشد مرجوع می‌شود، ولی در قاچاق این امکان وجود ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تجارب ایران در ورود آفات به کشور بواسطه قاچاق محصولات کشاورزی اظهار داشت: مگس مدیترانه‌ای آفتی که چهارصد محصول را نابود می‌کند توسط قاچاق مرکبات وارد ایران شد و کردستان و یزد را آلوده کرد و تبدیل به چالشی بزرگ برای باغداران شد، همچنین مگس میوه زیتون هم توسط میوه‌های قاچاق و بواسطه رعایت نشدن مسائل قرنطینه‌ای وارد کشورمان شد، سوسک حنایی خرما هم که آفت خطرناکی است چند سال پیش از طریق قاچاق به کشورمان آمد.

وی تاکید کرد: در ایران تنوع اقلیمی به صورت چند صد اقلیم خرد و بزرگ وجود دارد و امکان کشت تمام محصولات کشاورزی گرمسیری نیمه گرمسیری و سردسیری وجود دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: مشکل اینجاست که وقتی میوه قاچاق توقیف می‌شود می‌گویند چرا از بین برود به جای امحاء شدن وارد بازار می‌شود این در حالیست که از لحاظ بهداشتی باید حتماً این دست محصولات قاچاق از این بروند.

وی افزود: پولی بابت کالای قاچاق ندادیم که دلمان برایش بسوزد و بگوییم با امحای آن سرمایه ملی از دست می‌رود در واقع اگر به قاچاق رحم کنیم منافع ملی را آتش زده‌ایم.

طهماسبی گفت: ۴ محصول موز، آناناس، انبه و نارگیل به دلیل تولید کم یا نبود تولید مجوز واردات دارند و با رعایت کامل شرایط قرنطینه‌ای و پرداخت کامل حق و حقوق گمرکی می‌توانند وارد کشور شوند.

وی افزود: تولید موز در سال تا ۱۳۰ هزار تن رسیده و انواع آن در سیستان و بلوچستان در حال تولید است تولید آناناس خیلی کم است که شرایط خاص خود را می‌خواهد و در گلخانه‌های کوچک در حال انجام است و در مورد نارگیل هم تولیدمان کم است و نیاز با واردات برطرف می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای جلوگیری از قاچاق، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی هست که در باره آن گفتگو می‌شود و با تدابیر اندیشیده شده قاچاق کاهش یافته، ولی این کافی نیست.

طهماسبی ادامه داد: کسانی که که مسئول قضیه هستند باید این میوه‌های قاچاق را توقیف و آتش بزنند و اصلاً کامیونی را که بار قاچاق دارد آتش بزنند، کاری که در اندونزی انجام شد و شناور حامل بار قاچاق را منفجر کردند. اگر ۱۰ تا ۲۰ کامیون حاوی کالای قاچاق در ملأ عام آتش زده شود کسی دیگر جرأت قاچاق نمی‌کند.

وی با بیان اینکه میوه قاچاق در بازار فراوان است و از بین رفتن آن‌ها برخورد می‌خواهد گفت: تمام نهادهایی که وظیفه مبارزه با قاچاق دارند باید وارد میدان شوند و از نظر قانونی دست آن‌ها را باز بگذارند تا قاچاق جمع شود وگرنه با نصیحت کاری پیش نمی‌رود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: قاچاقچی می‌داند که با او برخورد جدی نمی‌شود و در نهایت جریمه می‌شود و بنا بر این به کار خود ادامه می‌دهد.

وی اظهار داشت: منافع ملی را در نظر بگیریم و تنها امروز را نبینیم، اگر آفتی وارد ایران شود هزینه‌های گزافی برای ازبین بردن آن باید بپردازیم.

طهماسبی ادامه داد: اگر بیماری قرنطینه‌ای بیاید دیگر محصول نمی‌توانیم صادر کنیم، محصولاتمان می‌ماند و شغل‌های زیادی از بین می‌رود و ترحم به قاچاقچی یعنی از بین بردن منافع ملی.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: امیدواریم با اقداماتی که صورت می‌پذیرد شاهد جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باشیم و ما هم در این راه هر کاری که از دستمان بر بیاید دریغ نمی‌کنیم.

کد خبر 5069780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =