میکروبیوم های روده در کیفیت خواب نقش دارند

یافته ها نشان می دهد باکتری های روده با کمک به ایجاد پیام رسان های شیمیایی مهم در مغز نظیر سروتونین و دوپامین بر الگوی عادی خواب تاثیر می گذارند.

به گزارش خبرنگار مهر، «ماساشی یاناگیساوا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تسوکوبا ژاپن، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم که کاهش میکروب باعث از بین رفتن سروتونین در روده می‌شود و ما می‌دانیم که سطح سروتونین در مغز می‌تواند بر چرخه خواب و بیداری تأثیر بگذارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «بنابراین تغییر میکروب‌ها در روده با تغییر رژیم غذایی می‌تواند به افرادی که مشکل خواب دارند کمک کند.»

نشانه‌های داخلی و خارجی مانند ریتم شبانه روزی و تغذیه، به طرز چشمگیری بر خواب تأثیر می‌گذارد. ریتم‌های شبانه روزی فرایندها یا عملکردهای ضروری بیولوژیکی هستند که براساس ساعت داخلی بدن یک چرخه ۲۴ ساعته را دنبال می‌کنند.

یکی از مهمترین ریتم‌های شبانه روزی، چرخه خواب و بیداری است. عواملی که چرخه خواب و بیداری را تغییر داده یا از بین می‌برند، می‌توانند باعث اختلال در خواب شوند.

متابولیسم روده از طریق سیستم گردش خون و عصب واگ، ارتباط نزدیکی با عملکرد مغز دارد که شبکه ای موسوم به "محور مغز- روده" را ایجاد می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که میکروبیوم های روده (جامعه باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌هایی که در روده زندگی می‌کنند) بر عناصر عملکرد شناختی، رشد مغز، تشکیل حافظه، ریتم شبانه روزی و سلامت روان تأثیر دارد.

زمان و نوع تغذیه، بر ترکیب، اندازه و ریتم روزانه میکروبیوم های روده تأثیر می‌گذارد. تغییر در میکروبیوم های روده می‌تواند متابولیسم روده را تغییر دهد.

بنابراین تغییر رژیم غذایی به طور بالقوه می‌تواند خواب فرد را بهبود بخشد یا مشکلات خواب را کاهش دهد. در صورت اثبات چنین موردی، این یک روش درمانی طبیعی و کاملاً ساده به جای استفاده از داروهای خواب است که می‌تواند طیف وسیعی از عوارض جانبی منفی از جمله خواب آلودگی در روز و مشکلات دستگاه گوارش را به همراه داشته باشد.

کد خبر 5108229

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =