۲۹ بهمن ۱۳۹۹، ۹:۰۷

در گفتگو با مهر پاسخ داده شد

دلیل پنهان کاری در اعلام ۱۴ کاندیدای ریاست شطرنج چیست؟

دلیل پنهان کاری در اعلام ۱۴ کاندیدای ریاست شطرنج چیست؟

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج با بیان اینکه اعلام تعداد و اسامی کاندیداها یک اقدام کاملا سلیقه ای است در رابطه با امتناع از اطلاع رسانی در این زمینه برای این فدراسیون توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهلت ثبت نام از کاندیدای ریاست فدراسیون شطرنج در حالی دو روز پیش به پایان رسید که این فدراسیون در اقدامی کمتر معمول از اعلام تعداد و اسامی افراد ثبت نام کننده امتناع و هر گونه اظهار نظر در این زمینه را به بعد از بررسی پرونده کاندیداها در وزارت ورزش موکول کرد.

این در حالی است که به طور معمول طی مدت زمان ۱۰ روزه نام نویسی کاندیدای ریاست در فدراسیون‌های مختلف، اسامی آنها اعلام می‌شود و در پایان جمع بندی لازم ارائه می‌شود. اما فدراسیون شطرنج در این زمینه با اعمال سیاست پنهان کاری از پاسخگویی به رسانه‌ها خودداری کرد.

محسن سمیع زاده سرپرست دبیری فدراسیون که دبیری مجمع انتخاباتی شطرنج را هم بر عهده دارد، تاکید دارد که به خاطر دو مساله اساسی از اعلام اسامی کاندیداها امتناع شده است و اصلاً موضوع پنهان کاری در میان نیست.

سمیع زاده در گفتگو با خبرنگار مهر به دو فیلتر گزینشی که پیش روی افراد متقاضی برای ریاست در فدراسیون‌های مختلف قرار می‌گیرد، اشاره کرد و گفت: پیش از این کاندیداها تنها یک فیلتر که مربوط به نهادهای نظارتی و رای اعلام آنها ۴۵ روز بعد از ثبت آنها می‌شد را پیش رو داشتند اما قبل از این مرحله کاندیداها باید از فیلتر وزارت ورزش و کمیسیون تطبیق این وزارتخانه عبور کنند.

سمیع زاده با یادآوری اینکه به طور معمول دو هفته بعد از اتمام نام نویسی کاندیداها پرونده آنها به منظور تایید صلاحیت مدیریتی در کمیسیون تطبیق مورد بررسی قرار می‌گیرد ادامه داد: قانون گذار هیچ منعی برای اسامی کاندیداها نگذاشته است اما موضوع اینجاست که ثبت نام این افراد به منزله تایید قطعی آنها نیست. اگر هر یک از کاندیداها در یکی از دو فیلتر مورد نظر رد شوند اجازه حضور در انتخابات را نخواهند داشت و همین مساله می‌تواند به شخصیت حقیقی آنها در زندگی لطمه وارد کند، اگر نام آنها پیش از تایید نهایی رسانه‌ای شده باشد.

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج با تاکید بر اینکه این موضوع یکی از دلایل امتناع از اعلام اسامی کاندیداها بود تصریح کرد: مورد دیگر این است که کاندیداها با ارائه یکسری مدارک مانند مدرک دانشگاهی، شناسنامه، پاسپورت و … ثبت نام قطعی خود را انجام می‌دهند. طبق آنکه قانون گذار تاکید کرده باید کپی این مدارک با اصل آنها تطبیق داده شود و سپس ثبت نام صورت بگیرد این در حالی است که برخی متقاضیان ریاست شطرنج هنگام نام نویسی برخی از مدارک اصلی خود را همراه نداشتند.

دبیر مجمع فدراسیون شطرنج یادآور شد: در این زمینه و طبق هماهنگی با وزارت ورزش مقرر شد این کاندیداها ثبت نام خود را انجام دهند و تا زمان تشکیل کمیته تطبیق اصل مدارک خود را برای قطعی کردن ثبت نام شان ارائه دهند در صورتی که این کار انجام نشود در واقع ثبت نام آنها «کن لم یکن» تلقی می‌شود.

سمیع زاده با تاکید بر اینکه این دلایل باعث شد از اعلام اسامی کاندیداها خودداری کنیم، تاکید کرد: معرفی تعداد و نام کاندیداها یک اقدام کاملاً سلیقه‌ای است، شاید در مورد خیلی دیگر از مجامع این کار انجام شود اما ترجیح ما در فدراسیون شطرنج این بود که تا زمان قطعی شدن ثبت نام کاندیداها و صلاحیت آنها هیچ اطلاع رسانی انجام نشود.

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج همچنین با بیان اینکه بحث پنهان کاری نیست فقط خواستیم به ابعاد حقیقی و حقوقی متقاضیان ریاست احترام گذاشته باشیم، نام نویسی ۱۴ کاندیدا برای ریاست شطرنج که توسط خبرگزاری مهر نیز اعلام شده بود را تایید کرد.

کد خبر 5149095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha