کارگاه آموزشی اندیشه‌ورزی علوم انسانی اسلامی برگزار می‌شود

امین زاده از برگزاری کارگاه آموزشی اندیشه‌ورزی علوم انسانی اسلامی به همت فرهنگسرای اندیشه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین دوره ۴ جلسه‌ای تربیتی، آموزشی و پژوهشی علوم انسانی اسلامی به همت فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

ناصر امین‌زاده دبیر شورای اندیشه‌ورز علوم و اندیشه اسلامی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: فرهنگسرای اندیشه به عنوان مسئول «شورای اندیشه ورزی علوم و اندیشه اسلامی» سازمان فرهنگی هنری به عنوان یک مرکز بومی جهت تحصیلات تکمیلی و تربیت تخصصی کارکنان سازمان فرهنگی هنری در حوزه علوم اسلامی و متولیان میزهای شورای اندیشه‌ورز در فرهنگسراهای تهران با هدف ارتقای دانش و تربیت فعالان و نخبگان فرهنگی در جهت کسب و ترویج نظام اندیشه ناب اسلامی،  ورود در عرصه های نقد علوم انسانیِ موجود، تولید علوم اسلامی مورد نیاز برای فرهنگ سازی و تمدن اسلامی، پاسخ به شبهات و برگزاری کرسی‌های تخصصی آزاداندیشی و آزاد فکری، اقدام به راه‌اندازی دوره ۴جلسه‌ای تربیتی، آموزشی و پژوهشی برای کارشناسان فرهنگی کرده است.

وی افزود: این دوره‌ها با دستور ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حجت‌الاسلام امرودی در راستای ماموریت فرهنگسرای اندیشه طراحی شده و با تعیین و تایید محتوا از سوی رئیس شورای اندیشه‌ورز علوم اسلامی، حجت الاسلام خسرو پناه صورت گرفته است.

مدیر فرهنگی هنری منطقه۷ هدف از برگزاری این دوره‌ها را تشریح کرد و گفت: آشنایی با مبانی، مفاهیم، اصول و اهداف علوم انسانی اسلامی، ایجاد دستگاه شناخت صحیح و دقیق، انتقال نظام اندیشه دینی و انسان‌شناسی الهی، کشف نقشه راه و منظومه فکری و مطالبات مقام معظم رهبری در عرصه‌های تولید علم، سبک زندگی، تمدن‌سازی و متخلق شدن به اخلاق اسلامی در متن زندگی، اندیشه‌ورزی و کارورزی در عرصه تولید علم و فلسفه علوم و به‌کارگیری آن در عرصه‌های فرهنگی مورد نیاز تمدن اسلامی از جمله اهداف این دوره است.

امین‌زاده با اشاره به سرفصل‌های مطرح شده در این کارگاه تربیتی و آموزشی گفت: در این کارگاه‌ها مبانی معرفت شناختی علوم انسانی اسلامی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. در همین راستا، حجت‌الاسلام و المسلمین خسروپناه موضوعاتی نظیر چیستی‌شناسی، گونه‌شناسی و روش‌شناسی مبانی علوم انسانی اسلامی را مورد بحث قرار می‌دهد. هم‌چنین دکتر سیدمحمدهادی گرامی مبدأشناسی، معادشناسی و ولایت‌شناسی را نقد و بررسی خواهد کرد. دکتر مهدی مشکی با موضوع مبانی هستی‌شناختی و انسان شناختی علوم انسانی اسلامی صحبت خواهد کرد و دکتر مهدی عباس‌زاده نیز دیگر استاد این کارگاه است.

رئیس فرهنگسرای اندیشه ادامه داد: در این کارگاه‌ها از آنجایی که همکاران ما به عنوان کارگزاران فرهنگی باید بیش از پیش تمام جهت‌گیری‌ها، حرکت‌ها و تلاش‌های خود را با جهت‌گیری‌ها و نظرات ولی جامعه هماهنگ کنند و از او الهام بگیرند، بنابراین در مورد نظام اندیشه مقام معظم رهبری در موضوعات مرتبط با بحث فرهنگ، تمدن‌سازی، سبک زندگی و علومِ انسانیِ اسلامی که جهت‌گیری شورای اندیشه‌ورز و فرهنگسرای اندیشه در آن به این سمت است، با اندیشه ورزی، هدایت اساتید مجرب و خبره و آشنا به مطالبات رهبری و منظومه فکری معظم له،  نظام و هندسه فکری ایشان نیز بیش از گذشته دست پیدا می‌کنند.

وی در پایان گفت: جلسه اول این کارگاه، روز گذشته به میزبانی فرهنگسرای اندیشه، به صورت برخط و با سخنرانی دکتر عباس‌زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد و جلسه بعدی فردا برگزار می‌شود. در این جلسه دکتر مشکی صحبت خواهند کرد. جلسه سوم این کارگاه روز ۱۸ اسفند با سخنرانی گرامی و جلسه پایانی روز ۲۰ اسفند با حضور خسروپناه برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام و المسلمین میثم امرودی، آیت‌الله سید محمد قائم مقامی، آیت اله علی‌اکبر رشاد، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی، محمدحسین صفار هرندی، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن علی اکبری، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌رضا ارزانی، حجت‌الاسلام و المسلمین علی ذوعلم، مهدی عباس‌زاده، سیدعلیرضا فاطمیان‌پور و ­­ناصر امین زاده از اعضای شورای اندیشه‌ورز اندیشه و علوم اسلامی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هستند.

کد خبر 5160921

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha