صادرات کالا در ۱۱ ماهه امسال ۳۱.۲ میلیارد دلار بود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود شرایط کرونا صادرات کشور در ۱۱ ماه سال جاری بیش از ۳۱.۲ میلیارد دلار است که رقمی قابل قبول به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، حمید زادبوم در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان بوشهر، افزود: هرچند صادرات کشور در ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۹ درصد کاهش داشته است اما از نظر کارشناسی طبیعی و قابل پذیرش است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: با شیوع کرونا در سه ماه نخست امسال بسیاری از کشورها مرزهای خود را بستند و پس از اینکه جهان به سمت همزیستی با این ویروس حرکت کرد، شرایط تجارت بهبود یافت.

زادبوم ادامه داد: همچنین براثر شیوع کرونا تولید ناخالص داخلی کشورها و به دنبال آن میزان واردات آنها کاهش یافت که این کاهش بازار به معنای کاهش صادرات کشورها است.

سال گذشته تجارت خارجی ۸۵ میلیارد دلار بود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: سال گذشته تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران معادل ۸۵ میلیارد دلار بود که ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات و ۴۳.۷ میلیارد دلار واردات بوده‌است و این در شرایطی است که با خارج شدن آمریکا از برجام، اعمال فشارهای حداکثری بر کشور آغاز شده بود.

وی تاکید کرد: ۸۵ درصد از واردات کشور مواد اولیه و واسطه‌ای است که نیاز تولید ما را برطرف می‌کند.

زادبوم ادامه داد: استان بوشهر رتبه اول صادرات را در میان استان‌های کشور دارد که اگر چه بخش بالایی از آن مربوط به صادرات پتروشیمی است اما ارزش افزوده بالایی در این بخش ایجاد می‌شود که برای کشور بسیار ارزشمند است.

وی اضافه کرد: صادر کنندگان نمونه کشور و استان بوشهر در شرایط دشوار شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه دشمن توانستند فعالیت کنند و برای کشور ارزآوری داشته باشند که بسیار ارزشمند است و اشتغال‌زایی بخش خصوصی حتی برای یک نفر اهمیت بالایی دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: در روز صادرات و اعلام صادرکنندگان نمونه باید علاوه بر تقدیر و تجلیل به مشکلات این گروه نیز رسیدگی شود و برای برطرف کردن موانع صادرات برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری شود.

زادبوم عنوان کرد: سختی‌های صادرات در کشور ما سه بخش مشکلات ساختاری، اقدامات دشمنان و مسائل دولتی را شامل می‌شود و نمی‌توان تنها سو مدیریت یا تحریم را برجسته کرد زیرا بخش بزرگی از مشکلات ساختاری است و متفکران و اندیشمندان اقتصادی باید به آن بپردازند.

وی ادامه داد: نپیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت آسیب بزرگی به بدنه کارشناسی دولت و تاجران زده است زیرا در مواقفت نامه‌های این سازمان همه قوانین تجارت تدوین و در اختیار اعضا قرار گرفته است و ناآگاهی از این مقررات می‌تواند ضربه بزرگی به صادرات کشورها بزند همانگونه که توقف صادرات لبنیات ایران به روسیه ناشی از ناآگاهی یکی از صادر کنندگان بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اکنون در این ارتباط هر هفته جلسه شورای توسعه صادرات غیر نفتی برگزار و مسائل و مشکلات بررسی می‌شود.

وی با اشاره به تعهدات ارزی صادرکنندگان، گفت: تعهد ارزی از سال ۹۷ بر عهده صادر کنندگان قرار گرفته است و تا به امروز این مقررات مربوط به برگرداندن ارز تغییراتی داشته است که باید مسائل آن در فرآیندی درست حل شود.

خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است

زادبوم با اذعان به اینکه هر گونه خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است، بیان کرد: با این حال به دلیل شرایط ویژه کشور باید سعی شود آسیب‌های ناشی از این قانون به حداقل برسد زیرا در زمان حاضر این قانون الزامی است.

وی در ارتباط با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی باید قاعده‌مندتر شود تا ضمن برداشتن مقرراتی که مانع راه است، برای آن سیستم تعریف شود امکان اعمال نظر در آن نباشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: امروز صادر کنندگان کشور در یک جنگ اقتصادی و تحریم تحمیلی جهاد می‌کنند که بسیار ارزشمند است و جای تجلیل دارد.

کد خبر 5162157

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • علی IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   0 0
   عضویت در سازمان تجارت جهانی اقتصاد کشور را در مقابل تحریم و جنگ اقتصادی دشمن بی دفاع خواهد کرد، تا زمانی که هزینه های سیاست خارجی ما به حداقل نرسد و با جهان به تعامل نرسیم نباید به سازمان تجارت جهانی ملحق شویم، همچنین وجود یارانه ها ما را شامل قوانین ضد دامپینگ سازمان تجارت جهانی خواهد کرد
  • علی IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   0 0
   اقتصاد ما اقتصادی یارانه ای است و عضویت در سازمان تجارت جهانی تمامی محصولات صادراتی ما را شامل قوانین ضد دامپینگ خواهد کرد و موانع تجاری با وجود یارانه‌ها برای ما تداوم خواهد داشت، با وجود یارانه ها و جنگ اقتصادی عضویت در سازمان تجارت جهانی وضع تجارت خارجی ما را بدتر خواهد کرد و منفعتی شامل ما نمیشه
  • علی IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   0 0
   میزان تجارت خارجی ما از طریق برقراری اتحادیه گمرکی و همچنین لغو روادید دوجانبه با دیگر کشورها به خصوص با کشور های دوست و همسو بهبود چشم گیری خواهد یافت، همچنین تعامل سازنده با منطقه و پایان درگیری های منطقه و برقراری روابط تجاری در منطقه در بهبود تجارت خارجی ما موثر خواهد بود
  • علی IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   0 0
   پایان همه گیری کرونا و بازگشت برجام به مسیر عادی خود و لغو تحریم ها در بهبود تجارت خارجی ما تاثیر مستقیم خواهد داشت، البته باید تعداد شرکای تجاری ما نیز افزایش یابند و در انتخاب شرکای تجاری نیز تجدید نظر کنیم تا کشورهایی که متحد آمریکا هستند شریک تجاری ما نباشند اینگونه وضعیت تجارت خارجی بهبود میابد
  • IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵
   0 0
   آقا تو رو خدا به وضعیت ما کارگران و کارمندان شرکت کشت و صنعت نیشکر میان آب رسیدگی کنید در خوزستان ، با ما قرار دادی بسته شده که با حیوون هم بسته نشده . نه مرخصی داریم نه مزایا . روزی که نیایم سرکار غیبت میخوریم ، ما آدم هستیم نمی تونیم تمال سال بیایم سرکار، برای ما که کارمند ثابت یا کار