راه اندازی ۲۰۰ مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی در سراسر دنیا

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: حدود ۲۰۰ مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی و خاورمیانه شناسی را در دنیا راه اندازی کرده‌ایم و با ۶۵ کشور مختلف ارتباط سیستماتیک داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین سالار آملی، در برنامه نشست سالانه معاونت زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور که صبح امروز به صورت مجازی و حضوری برگزار شد، گفت: در حال حاضر ۵۸ هزار و ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های داخل کشور در حال تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه همه این دانشجویان که به زبان فارسی تحصیل می‌کنند سرمایه‌های عظیم کشور ما در سرتاسر جهان هستند افزود: توسعه زبان علمی فارسی در دنیا و در منطقه قابل توجه است و در صدد هستیم زبان فارسی را در سطح منطقه به عنوان زبان علمی راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: امروز در جمهوری اسلامی ایران هر فردی از هر جای دنیا که قصد بورسیه برای تحصیل در کشور را داشته باشد حتماً آنها را پذیرش می‌کنیم که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

او ادامه داد: در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲ هزار مدرک علمی از دانشمندان ایرانی به ثبت رسیده است و این حجم عظیم از علم که بسیاری از آن به زبان و ادبیات فارسی تهیه شده مبنای ما برای این موضوع است که بتوانیم زبان فارسی را به عنوان یکی از زبان‌های علمی در سطح منطقه در مرحله اول راه اندازی کنیم.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تاکید کرد: بررسی‌های لازم نشان می‌دهد که بهترین عالمان و دانشمندان کشورهای همسایه در دانشگاه‌های ایران تحصیل کرده‌اند و این موضوع بسیار مهم بوده و باید از جایگاه علمی کشور تقدیر شود.

وی با بیان اینکه ۸ هزار و ۹۳۰ نفر در دانشگاه‌های خارج از کشور در حال تحصیل زبان فارسی در مقاطع مختلف هستند، تاکید کرد: این آمارها اخیراً توسط وزارت امور خارجه از کشورهای مختلف به وزارت علوم ارسال شده است که برای ما مهم بوده و حدود ۲۰۰ مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی و خاور میانه شناسی را در سراسر دنیا راه اندازی کرده‌ایم و با ۶۵ کشور مختلف ارتباط سیستماتیک داریم.

سالار آملی اضافه کرد: تا دو سال گذشته آزمون استانداردی برای ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه‌های ایران برای تحصیل در رشته زبان فارسی نداشتیم، اما امروزه به همت مسئولان این آزمون استانداردسازی شده است.

وی گفت: در حال حاضر ۲۳۰۰ زبان آموز فارسی در دانشگاه‌های کشور مانند اصفهان، کردستان، همدان، فردوسی مشهد، تربیت مدرس، پیام نور و شهید چمران اهواز مشغول فراگیری زبان و ادبیات فارسی هستند که نشان دهنده تلاش عمده جامعه دانشگاهی برای اثرگذاری بر فرهیختگان دنیاست.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: در بخش زبان و ادبیات فارسی نهادهای مختلفی مانند بنیاد سعدی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امور خارجه، انجمن‌های علمی مرتبط با زبان و ادبیات فارسی مشغول کار هستند و ما به راستی قدر همه آنها را می‌دانیم و آمادگی کامل همکاری را با همه آنها داریم.

سالار آملی یاد آور شد: دانشگاه به عنوان محیط یک پارچه باید متولی همکاری با دانشگاه‌های خارج از کشور باشد تا بتوانیم بازدهی افزون‌تری داشته باشیم، حدود ۲۰۰ کرسی در دنیا داریم که باید با همه آنها در ارتباط باشیم و کتاب و فضای تدریس مجازی را برای آنها فراهم کنیم.

وی افزود: حدود ۶۰۰ دانشجوی خارجی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران تحصیل زبان و ادبیات فارسی می‌کنند و این افراد در زمان بازگشت به کشورشان باید بار سنگین توسعه زبان و ادبیات فارسی را به صورت همه جانبه توسعه دهند.

کد خبر 5162868

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha