یکی از موانع بزرگ تولید،مفاسد است/فضای مجازی خطرات خاص خودرا دارد

رئیس جمهور کشورمان گفت: اگرچه فضای مجازی زندگی را آسان، فعالیت‌ها را تسریع و بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد، اما خطراتی را هم دارد که از خطرات شرایط عادی بالاتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در آئین رونمایی از سامانه‌های توسعه دولت الکترونیک اظهار داشت: امروز روز مبارکی برای دولت و ملت ایران بود؛ به دلیل مصوباتی که داشتیم. زندگی مردم عزیز ما باید امروز بر مبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود.

وی افزود: مردم ما در این دولت و در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد بودند که بسیاری از فعالیت‌ها و کارهایی که قبلاً انجام می‌گرفت، امروز با یک موبایل ساده که در اختیار دارند می‌توانند انجام دهند. مردم همه فعالیت‌های بانکی، مالی و غیره را از طریق سامانه الکترونیک انجام می‌دهند؛ با یک ابزار ساده این کار انجام می‌شود. امروز شرایطی وجود دارد که مردم بسیاری از خدمات را از طریق فناوری اطلاعات به راحتی دریافت می‌کنند.

رئیس جمهور گفت: اگر خودرویی نیاز دارد تا او را به عنوان مسافر به جایی برساند از طریق همین سامانه‌های الکترونیکی می‌تواند وارد شود و خدمات بگیرد. اگر کار دستی انجام داده از طریق همین سامانه‌ها می‌تواند آن را ارئه کند و اگر غذایی نیاز دارد از طریق همین سامانه‌ها دریافت می‌شود. زندگی کاملاً متحول شده است و هوشمندسازی کم‌کم دامنه وسیع‌تری را به خود می‌گیرد.

روحانی ادامه داد: وقتی بزرگراه می‌سازید راحت به مقصد می‌رسید و خطرات کم می‌شود، اما گاهی هم ممکن است تصادف زنجیره‌ای اتفاق بیفتد و هیچ وقت در یک جاده عادی تصادف زنجیره‌ای ممکن نیست اتفاق بیفتد، فضای مجازی هم همینطور است؛ اگرچه فضای مجازی زندگی را آسان، فعالیت‌ها را تسریع و بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد، اما خطراتی را هم دارد که از خطرات شرایط عادی بالاتر است.. امروز مصوبات بسیار خوبی داشتیم و هم در زمینه مالیات و هم در زمینه سلامت و هم در زمینه خدمات در استان‌ها و کشاورزی مصوباتی داشتیم؛ همه اینها کار را تسهیل می‌کند.

امضاهای طلایی کم کم از بین می‌رود

وی گفت: امروز برای اینکه شما کار سلامت و درمان تان انجام بگیرد کار بزرگی انجام داده ایم؛ یکی تحول در بخش سلامت بود، بیمه همگانی بود که ایجاد کردیم و همه را تحت پوشش قرار دادیم و خدمت سوم سلامت الکترونیک بود که مردم به راحتی وارد یک بیمارستان شوند و با یک شماره ملی یک کارت کارشان انجام شود. هم پزشک به راحتی می فهمد و هم بیمار. خدمات بهتر، سریع‌تر و سالم‌تر ارائه می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه کار کاملاً راحت تر می‌شود، افزود: دیگر همه چیز مشخص است و تکرار بی خود انجام نمی‌شود. امضاهای طلایی کم کم از بین می‌رود و مفاسد کم می‌شود. نیاز نیست آدم به اداره‌ای مراجعه کند و در اختیار خودش است و با یک موبایل ساده می‌تواند کار خود را انجام دهد. ما در بسیاری از مسائل مهم در آبیاری و کشاورزی سامانه‌های ما باید الکترونیکی شود و مزارع ما الکترونیک شود. در این صورت شرایط کاملاً متحول می‌شود و تغییر پیدا می‌کند. باید قدم به قدم جلو برویم.

روحانی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که تا هفته‌های پایانی دولت دوازدهم، دولت الکترونیک را به نقطه‌ای برسانیم که مردم بتوانند با زحمت کمتر، خدمات بیشتری دریافت کنند و مفاسد کمتر شود، گفت: راه مبارزه با مفاسد اگر می‌خواهیم با آن مبارزه کنیم همین است. دولت الکترونیک می‌تواند انجام شود. سامانه‌ای که امروز رونمایی شد همان پشتیبانی است و دیگر نیاز نیست به اداره برویم و راحت‌تر می‌توانیم از مفاسد عبور کنیم.

یکی از موانع بزرگ تولید مفاسد است

وی خاطرنشان کرد: یکی از موانع بزرگ تولید همین مفاسد است. اگر تحول سلامت نبود، اگر دولت الکترونیک نبود، اگر اقتصاد دیجیتال نبود و اگر فضای سایبری نبود ما با سختی بیشتری می‌توانستیم از کرونا عبور کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز قدم‌های بزرگی برای فاصله از کرونا برداشته ایم اما باز باید تلاش کنیم. بسیاری از ترددها و تجمع‌ها کم شد و در زمینه سلامت امکاناتی که ما از آغاز تا امروز داشتیم مطلوب بود. در شرایطی که در خوزستان پیش آمد ما دچار کمبود تخت نشدیم و کسی منتظر تخت نماند و معطل نبود.

روحانی در پایان تاکید کرد: اینکه تخت‌های آی‌سی‌یو را در این دولت دو برابر کردیم توانمندی است که انجام شده است. امیدوارم با تلاش وزارت فناوری ما و همه وزارتخانه‌هایی که باید همکاری کنند در این راه تلاش کنند تا پایان دولت دوازدهم، دولت الکترونیک را در حد قابل قبولی به مردم ارائه کنیم.

کد خبر 5174641

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =