صید علت مرگ گربه ماهیان است/افزایش رسوبات نفتی درخلیج فارس

بندرعباس - مدیرکل محیط زیست هرمزگان گفت: صید و صیادی علت اصلی مرگ گربه ماهیان در ساحل شهرستان جاسک بود و آلودگی نفتی در لاشه ماهیان مشاهده نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب مسیحی تازیانی صبح چهارشنبه در نشست خبری که در سالن جلسات محیط زیست هرمزگان برگزار شد، با بیان اینکه شعار امسال روز زمین پاک مبتنی بر «احیای زمین، افزایش بهره وری و توسعه پایدار» است، بیان داشت: در سال ۹۹ در حالی که انتظار باران مناسبی بود، متأسفانه میانگین بارندگی به ۱۲ میلیمتر هم نرسید تا با مشکلات زیادی در این راه همراه شویم.

وی با بیان اینکه میانگین مصرف آب در کشور روزانه ۱۸۰ لیتر است اما این میزان مصرف در هرمزگان ۲۵۰ لیتر به ازای هر نفر است، عنوان کرد: مدیریت مصرف آب با توجه به کاهش آب‌های سطحی و آب‌های ذخیره در پشت سدها از اهمیت بیشتری در هرمزگان برخوردار است.

مسیحی با اشاره به اینکه باید توسعه صنعتی و اقتصادی در غرب و شرق استان هرمزگان با رعایت مسائل زیست محیطی باشد، اضافه کرد: برای آنکه تجربه تنش آلودگی غرب شهر بندرعباس در شهرستان پارسیان در غرب استان هرمزگان و شهرستان جاسک در شرق استان تجربه نکنیم، باید نظارت‌های بخشی و منطقه‌ای زیست محیطی افزایش یابد.

وی ادامه داد: صنایع مهمی در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در حال شکل گیری است که نیازمند تعامل مناسب با اداره کل محیط زیست است تا در آینده با کمترین تنش زیست محیطی همراه باشیم زیرا این منطقه در کنار عسلویه قرار دارد و نباید هم افزایی این دو منطقه در آینده شرایط نامناسبی را رقم بزند.

مسیحی خاطرنشان کرد: سواحل مکران از شهرستان سیریک تا جاسک هم باید مورد بررسی‌های کارشناسی زیست محیطی قرار بگیرد. توسعه صنایع نفتی در شهرستان جاسک زیر نظر کارشناسان زیست محیطی است که در آینده شاهد تنش‌های زیست محیطی حاد نباشیم.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: در غرب بندرعباس نیز با مدیریت مناسب صنایع، شاهد کاهش کمی از تنش‌های زیست محیطی هستیم و جز نیروگاه بندرعباس که در زمستان ۸۰ درصد سوخت آن را مازوت تشکیل می‌داد دیگر با مشکل جدی رو به رو نبودیم.

دو واحد نیروگاه بندرعباس در زمستان ۱۴۰۰ باید از سوخت گاز استفاده کند

وی با اشاره به اینکه قرار است دو نیروگاه کنار نیروگاه بندرعباس برخط شده و نیروگاه قدیمی به سمت تعمیرات برود، عنوان کرد: در تلاشیم سوخت این نیروگاه‌ها را در سال جدید تماماً گازی کنیم تا مشکلات آلایندگی کاهش یابد و اگر این مورد رخ ندهد از اهرم‌های زیست محیطی استفاده می‌کنیم.

مسیحی با بیان اینکه تعداد روزهای گرد و غباری سال ۹۹ در هرمزگان به ۱۵ روز رسید، افزود: اکنون پنج دستگاه سنجش آنلاین آلایندگی در استان هرمزگان در شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه، بندرخمیر و جاسک مستقر است.

کاهش تولید پسماندهای شهری و روستایی در هرمزگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با اشاره به اینکه استمرار گرد و غبار در مناطق شرق استان چون جاسک و سیریک امری نگران کننده است، اظهار کرد: میزان پسماندهای شهری و روستایی هرمزگان در سال گذشته به ۱۲۳۰ تن رسید که کاهش آن نشان دهنده فرهنگسازی مناسب و عملکرد مطلوب گروه‌های مردمی بوده است.

وی با بیان اینکه نقل و انتقال پسماند از حوزه صنعتی به جایگاه‌های در نظر گرفته شده در استان هرمزگان آنلاین شده است، تصریح کرد: در سال گذشته ۸۲ نقل و انتقال صورت گرفت که این موضوع رصد و پیگیری را نظام مند و قانونی می‌کند.

شرکت زیرساخت هنوز برنامه زمان بندی و روش‌های انتقال و تصفیه فاضلاب ارائه نکرده است

مسیحی با اشاره به اینکه میزان آلودگی فاضلاب بندرعباس پنج برار استاندار است، عنوان کرد: امیدواریم با دستورات استاندار و تأسیس شرکت زیرساخت خلیج فارس و همکاری بنگاه‌های اقتصادی شاهد اتفاقات مناسبی در زمینه تصفیه فاضلاب بندرعباس در آینده‌ای نزدیک باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که استاندار هرمزگان تاکید بر حل مشکل فاضلاب بندرعباس تا سه ماه آینده کرده است، آیا این مشکل حل خواهد شد، بیان داشت: از شرکت زیر ساخت خواسته شده تا برنامه‌های زمان بندی و روش تصفیه و انتقال فاضلاب بندرعباس را ارائه کند. که آیا ابتدا تصفیه فاضلاب را در مکانی دیگر انجام می‌دهد یا مستقیم به صنایع منتقل و فرآیند تصفیه را در آنجا انجام خواهد داد.

آلودگی در سواحل سورو و خور گورسوزان زیاد است

وی با بیان اینکه خور گورسوزان و ساحل سورو بندرعباس بیشترین تنش آلودگی در ساحل بندرعباس دارند، خاطرنشان کرد: افزایش کوچکی در ذخیره سازی آلودگی در آب‌هایی که از صنایع برمی گردند، شاهد بودیم.

مسیحی تازیانی در ادامه اظهارداشت: طبق مطالعات و پایش های کارشناسان محیط زیست استان شاهد افزایش مورچه وار رسوبات نفتی در کف خلیج فارس هستیم. که این نمودار طی ۱۰ ساله منتشر خواهد شد.

علت اصلی مرگ گربه ماهیان صید و صیادی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص علت اصلی مرگ گربه ماهیان و ارتباط این حادثه با نظریه مطرح شده با وقوع زلزله و سونامی در دریای عمان در آینده بیان داشت: در نمونه برداری از اجساد ماهیان و حتی رسوبات منطقه‌ای هیچ آلودگی نفتی مشاهده نشد، اگر آلودگی نفتی وجود داشت باید در اجساد نمونه گرفته شده مشاهده می‌شد که این امر رخ نداد.

وی با اشاره به اینکه در مرحله دوم بین ۸۰ تا ۱۰۰ تن ماهی در ساحل جاسک از بین رفته بود، عنوان کرد: با بررسی‌های صورت گرفته علت این امر صید و صیادی بوده است و ۲۴ ساعت از تلف شدن ماهی‌ها می‌گذشت.

مسیحی در مورد ارتباط مرگ گربه ماهیان با وقوع زلزله و سونامی بیان داشت: مراکز پژوهشی در حوزه زمین شناسی دانشگاه هرمزگان و دانشگاه تهران باید اظهارنظر کنند. ولی بیماری و آلودگی نقشی در مرگ گربه ماهیان نداشته است.

کد خبر 5194599

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =