مدیریت مصرف مهمترین گام در راستای جلوگیری از تنش آبی است

قزوین-مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: جاری بودن آب در کانال دشت قزوین در شرایط خشکسالی ناشی از مدیریت صحیح و ذخیره سازی مناسب آب در سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قزوین مهندس ملکی مدیرعامل این شرکت در خصوص وضعیت آبی استان و جاری شدن آب در کانال در شرایط کم آبی سال جاری عنوان داشت: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی امسال به دلیل کاهش بارش‌ها با خشکسالی مواجه خواهیم شد، لذا باید ضمن مدیریت منابع آبی موجود، اقدامات مؤثری نیز در خصوص صرفه جویی در مصرف به عمل آوریم تا بتوانیم از ایجاد تنش آبی در استان جلوگیری نمائیم.

مهندس ملکی با اشاره به جاری بودن آب در کانال‌های آبیاری دشت قزوین در شرایط خشکسالی هم گفت: در سال گذشته کم آبی امسال را پیش بینی می‌کردیم، لذا با همکاری دستگاه‌های اجرایی، کارشناسان و بهره برداران توانستیم نسبت به مدیریت اصولی مصرف و ذخیره مناسب آب‌های زیرزمینی اقدام نمائیم و امسال و در شرایطی که شاید آب کانال در این ایام باید قطع و یا بشدت کاهش می‌یافت، توانستیم آب مورد نیاز کشاورزان را تأمین نمائیم که این خود اتفاق مبارکی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین یادآور شد: علیرغم جاری بودن آب در کانال آبیاری دشت قزوین بهره بردارن باید در سال جاری با مدیریت صحیح مصرف از بروز هرگونه چالش و مشکل جلوگیری به عمل آورند. وی افزود: تعهد ما از سال گذشته تأمین ۶۰ درصد آب کشاورزی است اما متأسفانه شاهد کشت چند برابری در دشت قزوین هستیم که تأمین آب این میزان سطح کشت امکان پذیر نیست، لذا انتظار می‌رود کشاورزان و بهره برداران شرایط کشور و مشکلاتی که در سایر دشت‌های کشور ایجاد شده را رصد کرده و تجربه کسب کنند و قدردان جاری بودن آب در کانال باشند و با رعایت الگوی مصرف و الگوی کشت جوری برنامه ریزی کنند تا در فصول مختلف سال دچار چالش نشویم.

مهندس ملکی گفت: در شرایط «تر سالی» شاید تأمین آب مورد نیاز کشاورزان نگرانی زیادی نداشته باشد اما در شرایط خشکسالی که امسال در آن بسر می بریم وجود آب در کانال یک کار مدیریت شده است که باید شکرگزار آن باشیم و این منبع حیاتی را درست و اصولی مصرف کنیم تا در ادامه مسیر دچار چالش و کمبود نشویم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در پایان تصریح کرد: امسال فقط می‌توانیم آب مورد نیاز کشت تعهد شده را تأمین نمائیم و ضمن عدم تخصیص آب برای سایر کشت‌های مازاد، برای تأمین آب کشت تابستانه نیز فعلاً برنامه‌ای نداریم و تصمیمی گرفته نشده، لذا از کشاورزان درخواست می‌کنیم از کشت تابستانه جداً خودداری کنند تا در ماه‌های آینده دچار چالش و کم آبی نشویم. وی همچنین اضافه کرد: ۱۰۰ حلقه چاه تلفیقی در استان داریم که در مواقع بحران و کم آبی وارد مدار می‌شوند که در حال حاضر ۵۰ حلقه چاه را وارد مدار کرده‌ایم تا در کنار ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب که از سد طالقان برای کشاورزان تأمین شده، نیاز آبی کشاورزان، بهره برداران، باغات و کشت‌های ریشه دار را تأمین کنیم تا در این زمینه دچار چالش نشویم.

کد خبر 5209859

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =