شفافیت و پاسخگویی مطالبه اصلی مردم از شوراها

بندرعباس - نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: شفافیت و پاسخگویی مطالبه اصلی مردم از شوراها است.

حجت الاسلام محمد عبادی زاده در گفتگو با مهر در پاسخ به سوال اینکه شوراهای آینده چه شاخص‌هایی باید داشته باشند، بیان داشت: یکی از کارآمدترین روش‌ها برای مقابله با فساد در مدیریت شهری و احیای سطح اعتماد متقابل مردم و شهرداری قرار دادن شهرداری در اتاق شیشه‌ای از طریق ابزارهای شفافیت است. از این رو از شورای ششم انتظار می‌رود «حرکت به سمت شفافیت» در شهرداری و شورای شهر اولویت و برنامه اصلی باشد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه در شوراهای شهر و روستای هرمزگان شاهد تخلفاتی که منجر به دستگیری شود نداشته ایم. اما عملکرد شوراها در اطلاع رسانی مصوبات و عملکرد سالانه مورد قبول نیست. شوراها برآمده از انتخاب و اعتماد مردم هستند و باید پاسخگوی این اعتماد و انتخاب باشند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان با بیان اینکه شوراها در ارائه عملکرد موفق نبوده اند، اظهارداشت: شوراهای ششم باید از ابتدا بنا را بر شفافیت و پاسخگویی به مردم بگذارند.

حجت الاسلام عبادی زاده با اظهار اینکه در دین اسلام پاسخگویی و مطالبه گری از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: توجه به مشکلات مردمی، برقراری ارتباط مستمر با محلات و تشکیل جدی شورایاری‌ها می‌تواند شوراها را به جایگاه اصلی خود بازگرداند.

وی تاکید کرد: مردم در انتخاب اعضای شورا نقش تعیین کننده ای دارند. از همین ابتدا باید داوطلبان ورود به شورا با ارائه برنامه‌ها و شرکت در میزگردها و برنامه‌های مهم تبلیغاتی با استفاده از بسترهای فراهم شده مجازی که توسط رسانه‌های رسمی همچون خبرگزاری مهر ایجاد شده شرکت کنند.

وی شفافیت، شایستگی و پاسخگویی را سه شاخصه مهم یک عضو شورا بیان کرد و افزود: مردم در انتخاب‌ها دقت کنند و کاندیداها را بر اساس این سه شاخصه محک بزنن و راهی پارلمان محلی کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان اضافه کرد: شفافیت و ایجاد مطالبه‌گری برای پاسخ‌گو بودن مدیران شهری از مهم‌ترین راه‌های مبارزه با فساد است. این شفافیت همزمان باید در شورای شهر هم به وجود آید. به این معنا که شفافیت، پاسخ‌گو بودن اعضای شورای شهر نسبت به عملکردشان را ایجاد کند.

وی تاکید کرد: گردش آزاد اطلاعات به کاهش فساد در حوزه شورا و شهرداری‌ها کمک می‌کند.

به گفته حجت الاسلام عبادی زاده، اعضای شورای شهر که به انتخاب مردم هستند باید با مدیران دستگاه‌های اجرایی ارتباط داشته باشند تا بتوانند موانع موجود در مدیریت شهری را رفع کنند.

خبرگزاری مهر با همکاری جنبش ازما چالش شفافیت کاندیداهای شورای شهر را راه اندازی کرده است و با اجرای این چالش رأی دهندگان می‌توانند با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب اعضای شورای شهر و روستا اقدام کنند.

کد خبر 5215554

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =