رشد اقتصادی کشور در ۸سال گذشته صفر بوده است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور امکان هیچ آزمون و خطای دیگری بخصوص در عرصه اقتصاد  وجود ندارد، گفت: رشد اقتصادی کشور در ۸سال گذشته صفر بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورابرهیمی رئیس کمیته اقتصاد شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در نشست مشترک با نمایندگان ادوار، گفت: بنده سه هفته گذشته گزارشی درباره شاخص های سیاسی تهیه کردم و تقریبا سیزده الی چهارده شاخص مورد بررسی قرار گرفت و باید بگویم که با توجه به شرایط کشور واقعا در وضعیت جدی قرار داریم.

وی گفت: اکنون سال اول مجلس یازدهم سپری شده و ما باید منتظر بمانیم تا انتخابات تمام شود و بعد به بٌعد نظارتی خود بپردازیم و قطعاً این حوزه را با جدیت دنبال خواهیم کرد، بنابراین وظیفه ما نبود که به صورت میدانی در انتخابات ورود کنیم اما وجود چندین عامل ما را به این امر ملزم کرد.

رئیس کمیته اقتصاد شورای ائتلاف با بیان این که رهبر انقلاب تاکید دارند که هرکس می‌تواند به دیگران در انتخاب اصلح کمک کند، متذکر شد: ما از مرکز آمار ایران و بانک مرکزی تقاضا کردیم تا گزارشی در خصوص وضعیت داده های مربوط به شاخص های اقتصادی در اختیار ما قرار دهند، بنده قصد دارم که برخی از آمار و ارقام این گزارش را اعلام کنم.

پورابراهیمی بیان کرد: بر اساس گزارش های آماری سال ۹۲ الی ۹۹ درآمد ملی کشور منفی ۴/۵ درصد کاهش داشته، همچنین شاخص بهروه وری نیز کاهش ۹ درصدی را طی این سالها تجربه کرده است.

وی گفت:لازم به ذکر است که تنها در سال جاری سیصد و پنجاه هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم که این اولویت، چالش دولت سیزدهم است، البته باید بگویم که نرخ رشد اقتصادی در هشت سال گذشته نیز صفر بوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، تاکید کرد: در شرایط فعلی کشور امکان هیچ آزمون و خطای دیگری خصوصا در عرصه اقتصاد وجود ندارد، بنابراین و با توجه به شرایط ما احساس تکلیف کردیم تا بتوانیم با توجه به ظرفیت های موجود اقتصاد ایران را نجات دهیم.

پورابراهیمی با تاکید بر این که ظرفیت نمایندگان ادوار باید به اتاق فکر اقتصادی مجلس و دولت تبدیل شود، گفت: ما باید بعد پیروزی در انتخابات به رئیس جمهور منتخب با بهره گیری از ظرفیت های خود کمک کنیم تا امور کشور به خوبی اداره شود و از چالش ها عبور کنیم.

وی با بیان این که ما در برابر انقلاب و مردم مسئولیت داریم و باید برای عبور از شرایط موجود تلاش کنیم، متذکر شد: پیشنهاد من این است که یک شورا تحت عنوان فراکسیون اقتصادی نمایندگان ادوار تشکیل دهیم تا تصمیم بگیریم که چگونه به بهبود فعالیت‌های دولت و مجلس کمک کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که تقدیر رهبر انقلاب از مجلس یازدهم برای ما افتخار بزرگی است، گفت: قرار نیست عضوی از نمایندگان مجلس در کابینه دولت سیزدهم دیده شوند و هیچ کدام از نمایندگان مجلس فعلی نگاهی برای حضور در دولت ندارند و ما این امر را با صراحت اعلام کرده ایم از این رو ما جایگاه مجلس را در وضعیت کنونی به نهایت مهمتر از دولت می‌دانیم وتا روز انتخابات از آیت الله رییسی حمایت خواهیم کرد.

پورابراهیمی خاطر نشان کرد: پس از پایان روز ۲۸ خرداد و سپری شدن انتخابات، مجلس و کمیسیون‌های تخصصی آن منتظر خواهند ماند تا دولت کابینه و برنامه خود را ارائه کند و باید متذکر شوم که فارغ از آن که چه کسی رییس جمهور شود، ذره ای از منافع ملی کوتاه نخواهیم آمد.

وی گفت: بنده طرحی تحت عنوان تبیین شاخص های اقتصادی دولت منتخب و مستقر را آماده کرده ام که اخیرا اعلام وصول شد و قصد داریم تا با جمع آوری پنجاه امضا آن را به صحن علنی مجلس بیاوریم و با این ترتیب درهر دولتی تیمی متشکل از مجلس و ارکان نظام کار علمی انجام دهند تا مدل های فکری شکل بگیرد البته ممکن است دولتی تشکیل شود که بگوید ما نیازی به همفکری شما نداریم بنابراین اگر دولت جدید تمایل داشته باشد حتما به آنها مشاوره خواهیم داد.

کد خبر 5234775

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =