شترهای قطری، تحویل مالک شد/رایزنی برای ترخیص بدون مجوز

معاون فنی گمرک ایران گفت: محموله شترهای قطری به علت نقص اسناد و تائید نشدن منشا ارز برای ترخیص از گمرک، به صاحب کالا تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران گفت: محموله شترهایی که به تازگی وارد گمرک شده بود، اما به دلیل نقص اسناد و تائید نشدن منشأ ارز امکان ترخیص نداشت، طی مذاکراتی برای ممانعت از اتلاف این حیوانات، تحویل صاحب کالا شد. بامداد دیروز ۱۱ کامیون حاوی ۱۸۴ نفر شتر از مبدا قطر وارد بندر لنگه شده در حالی که هیچ یک از فرایند ورود کالا را طی نکرده بود و حتی ثبت سفارش آن امروز صادر شده است.

وی با بیان اینکه این شترها حتی به گمرک اظهار نشده و کد رهگیری بانک جهت تائید منشأ ارز هم نداشت، افزود: در این شرایط امکان ترخیص این حیوانات برای گمرک ایران وجود نداشت، اما با توجه به اینکه در دو روز آخر هفته به دلیل تعطیلی، امکان انجام فرایند تجاری برای صاحب کالا وجود نداشت و با توجه به گرمای شدید احتمال تلف شدن این حیوانات مطرح بود، با هماهنگی‌های انجام شده از سوی گمرک و دریافت مجوزهای قانونی، محموله شترها نیز ترخیص و تحویل صاحب آن شد.

به گفته این مقام مسئول صاحب کالا متعهد شده که ابتدای هفته آینده در اسرع وقت جهت انجام فرایند قانونی ترخیص شترهای وارداتی اقدام کنند. از ۱۸۴ شتری که به گمرک رسید، یک نفر قبل از ورود و در مسیر، تلف شده بود.

به گزارش گمرک، طی مدت اخیر بارها محموله حیوانات از سوی واردکنندگان به گمرک رسیده، اما فرایند واردات را از قبل طی نکرده بودند؛ به طوری که فقط در حد ثبت سفارش بوده و سایر مجوزها از جمله کد رهگیری بانک صادر نشده بود و امکان ترخیص نداشت، اما به دلیل شرایط خاص موجودات زنده و امکان تلف شدن، طی رایزنی و دریافت تعهد با حواشی بسیار ترخیص شده بودند؛ از جمله آن‌ها گورخرهای آفریقایی که بعد از ترخیص دو رأس آن تلف شد، گوسفندان فرانسوی که با وساطت وزیر کشاورزی ترخیص شدند یا مسافری که سه چمدان خزنده آورده بود و در نهایت مرجوع شد.

تصویر مربوط به محموله وارداتی نبوده و تزئینی است.

کد خبر 5237059

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =