خط انتقال آب خلیج فارس تنها چند ساعت به یزدی‌ها آبرسانی کرد

یزدـ رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: انتقال آب خلیج فارس به یزد تنها برای چند ساعت و با حجم ۲۵۰ لیتر در ثانیه انجام شد و پس از آن قطع شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصالح جوکار عصر امروز در دیدار با مدیران و معاونان جهاد کشاورزی استان یزد اظهار داشت: انتظار می رفت ادغام جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی سبب شود که بخش اداری وزارت کشاورزی در تفکر و روحیه جهادی هضم شود و روحیه جهادی غلبه پیدا کند اما چنین چیزی را در عمل مشاهده نکردیم.

وی عنوان کرد: تا زمانی که روحیه جهادی در بدنه جهاد کشاورزی نهفته باشد، موفقیت حاصل می شود اما اگر تبدیل به یک اداره معمولی شود اصلاً کارایی به دنبال ندارد.

مدیران مشکلات روند اجرای کار در ادارات خود را با نمایندگان مجلس در میان بگذارند

جوکار با انتقاد از برخی مدیران و دستگاه ها که مشکلات پیش روی خود را بیان نکردند، گفت: چرا مشکلاتی که در کار وجود دارد، مطرح نمی‌شود همین مشکلات را اگر با راهکار مناسب برای رفع آن اعلام کنید، به طور قطع به مجلس ارائه می شود تا از آن مشکل زدایی کنیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در ارتباط با مسائل کلان استان در حوزه آب هم گفت: در استان یزد واقعاً با مشکل جدی آب روبرو هستیم و میزان پایین رفتن آب‌های زیرزمینی و کمبود آب حتی در حوزه شرب بحرانی بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه از سالی که خط اول انتقال آب به یزد اجرایی شده تاکنون حتی یک مترمکعب آب به ذخایر آبی استان یزد اضافه نشده است، تصریح کرد: در سال ۹۱ خط دوم را به پیمانکار ارائه دادیم و شروع به کار کرد ولی در طول ۱۰ سال گذشته از ۴۳۰ کیلومتر، تنها ۷۰ کیلومتر اجرایی شده است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در آینده هم این خطی که اکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز دارد، اجرا کنیم می توانیم تنها آب شرب مورد نیاز مردم را با وارد کردن ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب به استان وارد کنیم.

تا زمانی که آب استانهای هجوار خط لوله انتقال آب تامین نشود، آب یزد تضمین نیست

جوکار، انتقال آب خلیج فارس به یزد را تنها برای چند ساعت و با حجم ۲۵۰ لیتر در ثانیه دانست و گفت: این خط تنها برای مدت زمان کمی فعالیت کرد و پس از آن قطع شد و قطعاً استان هایی که خط لوله آب یزد از آنها عبور می کند تا زمانی که آب مورد نیازشان تامین نشود، اجازه انتقال آب به یزد را نمی دهند کما اینکه در خط اول هم دیدیم که چقدر به آن تعرض و خسارت صورت گرفت.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با تاکید بر اینکه ما باید آینده استان را در زمینه آب تضمین کنیم، تصریح کرد: بر این اساس همین منابع آبی هم که داریم در تمام حوزه های کشاورزی، شرب و صنعت باید به خوبی مدیریت شوند.

وی عنوان کرد: فناوری‌های جدید در ارتباط با آبیاری آمده که باید در استان بیشتر از آنها استفاده کنیم نه اینکه تنها در شعار و صحبت از آن حرف بزنیم ولی برای تامین و اجرای آن در استان کاری نکنیم؛ در این زمینه باید یارانه مورد نیاز به کشاورزان برای اجرای این نوع آبیاری تامین و پرداخت شود.

عامل اصلی تخریب باغ‌ها نبود زمین برای ساخت و ساز مسکن است

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، یکی از اصلی‌ترین دلایل تخریب باغات و تغییر کاربری کشاورزی به مسکونی را عدم تحویل زمین برای ساخت و ساز به مردم از طرف دولت ها دانست و افزود: این درست نیست که ما از یک طرف به مردم بگویی باغات خود را تخریب نکنید ولی از طرف دیگر هم حاضر به تحویل زمین به آنها نباشیم.

جوکار تصریح کرد: وقتی که مردم به ویژه جوانان نیاز به مسکن دارند و ما هم به عنوان سیاست گذار یا دولت اقدامی برای تامین زمین مورد نیاز آنها نکنیم طبیعی است که آنها هم از زمین باغات خود استفاده می کنند و بعد هم جریمه را پرداخت می کنند و موضوع به از بین رفتن باغات ختم می شود.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از مشکلاتی که ما امروز با آن در این حوزه ها روبرو هستیم چالش هایی است که مربوط به دستگاه های دولتی ست و باید حتماً بررسی و رفع شود.

کد خبر 5240494

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =