سیاست جدید وزارت علوم درباره پذیرش دانشجو در پژوهشگاهها

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: پیشنهاد کرده ایم امسال ظرفیت پذیرش دانشجو در پژوهشگاهها بدون افزایش، نهایتا تا سقف سال ۱۳۹۹ صورت بگیرد.

غلامحسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ارسال نامه ای به معاون آموزشی وزارت علوم درباره روند جذب دانشجو در پژوهشگاه ها گفت: در نامه‌ای به معاون آموزشی وزارت علوم درخواست کرده ایم که پذیرش دانشجو در سال ۱۴۰۰ مانند سال قبل ادامه داشته باشد تا پژوهشگاه‌ها برای جذب پژوهشگر پسادکتری به جای دانشجو آماده شوند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه اظهار کرد: به هر حال پژوهشگاه های ما موسساتی نیستند که در ماموریت هایشان تربیت نیروی انسانی متخصص با دریافت مدرک تحصیلی رسمی آمده باشد؛ به عبارتی چنین کاری در ماموریت اصلی شان گنجانده نشده، هر چند می توانند در آن مشارکت داشته باشند.

این مقام مسئول وزارت علوم افزود: در واقع تربیت نیروی متخصص با دریافت مدرک تحصیلی، وظیفه ای است که بر عهده دانشگاه ها است؛ لذا اگر هم دانشجویی در این موسسات پذیرش می شود، صرفا باید برای برنامه های کاملا مشخص باشد.

رحیمی ادامه داد: پذیرش ها در پژوهشگاه ها باید بصورت تقاضا محور صورت بگیرد و متمرکز بر رشته هایی باشد که دانشگاه های ما مشابه آن را ارائه نمی دهند. یا اینکه برنامه برای جذب دانشجویان تحقیقاتی خارجی داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: اصولا پذیرش دانشجو در مقاطع رسمی یک وظیفه ذاتی برای این موسسات تلقی نمی شود، به همین علت میزان پذیرش هر ساله رو به کاهش بوده که اصولا هم باید رو به کاهش برود.

وی ادامه داد: با این وجود به دلیل برخی مشکلات موجود، ما پیشنهاد کردیم امسال نیز بدون افزایش، نهایتا تا سقف سال ۱۳۹۹ پذیرش صورت بگیرد و افزایشی نباشد. یعنی تاکید کرده ایم ظرفیت پذیرش ها نسبت به سال گذشته می تواند کمتر باشد اما بیش تر نه.

کد خبر 5241393

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =