لزوم تحول اقتصادی در دولت سیزدهم/سیاست‌های پولی نیازبه جراحی دارد

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، گفت: نیاز به یک جراحی جدی در سیاست‌های پولی و ارزی داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر رئیس‌جمهور منتخب، جمعی از اساتید و نخبگان اقتصادی از گرایش‌های مختلف، چهارشنبه در نشستی ۳ ساعته با حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و راهکارهای مدنظر خود درباره نوع مواجهه دولت با مشکلات بخش اقتصاد و نحوه ورود به عرصه حل و فصل این مشکلات پرداختند.

ضرورت اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی

در نشست رئیس جمهور منتخب با اساتید و نخبگان اقتصادی، شاپور محمدی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، به عنوان اولین سخنران، گفت: کسری بودجه به یک بیماری و عادت مزمن در دولت‌های مختلف تبدیل شده که تامین این کسری نیز همواره با ایجاد تورم و بی‌ثباتی اقتصادی همراه بوده و مهمترین راه رفع این مشکل، اصلاح نظام درآمدهای مالیاتی و استفاده از دارایی‌های راکد است.

غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز به عنوان دومین سخنران کمبود سرمایه مالی را جدی‌ترین مانع در مسیر سرمایه‌گذاری و رشد سریع اقتصادی دانست و اظهار داشت: کسری بودجه به رقم ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده و هزینه‌های جاری بیش از ۹۰ درصد بودجه سالیانه را می‌بلعند. همچنین زمان اجرای پروژه‌های عمرانی به طور متوسط به بیش از ۱۰ سال رسیده است.

دولت جدید تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی را اصلاح کند

سومین سخنران جلسه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بود که گفت: برخی از مصوبات شورای هماهنگی سران قوا باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد و این آسیب‌شناسی قطعاً برای ادامه مسیر این شورا راهگشا خواهد بود.

وی با تاکید بر لزوم تقویت و استفاده از همه ظرفیت‌ها در عرصه دیپلماسی اقتصادی، از اینکه در سه سال گذشته با وجود جنگ تحمیلی اقتصادی، در چین به عنوان بزرگ‌ترین شریک تعاملات اقتصادی رایزن اقتصادی نداشته‌ایم، انتقاد و تصریح کرد: یکی دیگر از تصمیمات شجاعانه‌ای که دولت سیزدهم باید اتخاذ کند، اصلاح تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی است که بر اساس بررسی‌های انجام شده در مجلس، بیش از سه چهارم مابه‌التفاوت قیمت آن، به شکل رانت و فساد در کشور توزیع شده است.

حسین راغفر عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) به عنوان سخنران بعدی این نشست شرایط کشور را اضطراری توصیف و تصریح کرد: در اثر سیاست‌های اجرا شده دولت‌های سه دهه گذشته، جمعیت محدودی از درون بخش‌های دولتی به ثروت فراوان رسیده‌اند و با کنار گذاشتن بخش بزرگی از مردم از متن امور، امروز بزرگترین مانع انجام اصلاحات اساسی شده‌اند. همین افراد در حال فضاسازی برای تاثیرگذاری بر روی تصمیمات و اقدامات دولت سیزدهم هستند.

ارائه راهکار برای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی

سید محمدرضا سیدنورانی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی سخنران پنجم این نشست بود که جلوگیری از احجاف دستگاه‌های دولتی و تکریم مردم، لزوم کوچک و چابک‌سازی دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی، واگذاری مدیریت بنگاه‌های دولتی به جای واگذاری خود بنگاه، تک نرخی کردن ارز، ادغام بانک‌های خصوصی در یکدیگر، مقابله با فساد و جلوگیری از تعارض منافع را به عنوان برخی راهکارهای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی موجود مطرح کرد.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به عنوان ششمین سخنران جلسه تاکید کرد که ۳۰ سال است هر چه اجرا شده فقط وضعیت را بدتر کرده است و از رئیس جمهور منتخب درخواست کرد که در اولین اقدام کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کند تا اندکی فشارها از روی مردم کاسته شود.

مشکلات اقتصادی صرفاً با نگاه اقتصادی حل نمی‌شود

هفتمین سخنران جلسه محمد خوش‌چهره عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که تاکید کرد: دخالت دادن ایده‌ها، سلایق و باورهای روسای جمهور در راهکارهای اجرایی یکی از دلایل بروز و انباشت مشکلات اقتصادی بوده است. همچنین باید بدانیم که مشکلات اقتصادی صرفاً با نگاه اقتصادی قابل حل و فصل شدن نیستند چرا که عوامل غیراقتصادی متعددی هستند که در اقتصاد کشور تاثیرگذارند.

مسعود نیلی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف نیز به عنوان دیگر سخنران این نشست، با طرح این ۴ سوال که مشکل چیست، دلایل بروز آن چیست، راهکارهای رفع مشکل کدامند و از کجا باید شروع به حل مشکل کرد؟ اظهار داشت: در حال حاضر تامین مالی، تامین انرژی، تامین خدمات و بودجه عمومی، خدمات اجتماعی و نظام مبادله با دنیا ۶ مشکل اولویت‌دار کشور هستند که کارکردهای آنها در حال حاضر به طور کامل مختل است. امروز متاسفانه در آستانه وقوع یک شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل هستیم.

شمس‌الدین حسینی نماینده مجلس و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نهمین سخنران این نشست بود که با تاکید بر ضرورت جدی گرفتن حمکرانی اقتصادی از سوی دولت، خاطرنشان کرد: متاسفانه در گذشته به قانون اساسی وفادار نماندیم و با وجود آنکه قرار بود دولت کارفرمای بزرگی نباشد، امروز بزرگ‌ترین کارفرمای کشور است. از سوی دیگر قرار بود دولت تامین کننده نیازهای اساسی و خدمات اجتماعی باشد و نه تولید کننده، اما متاسفانه دولت‌های گذشته ورود ناموفقی در عرصه تولید نیازهای اساسی و خدمات اجتماعی داشته‌اند و امروز وضعیت مطلوبی در این زمینه نداریم.

لزوم تحول اقتصادی در دولت مردمی

سید مهدی زریباف رئیس موسسه مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی بومی به عنوان دهمین سخنران جلسه گفت: دولت سیزدهم باید بر تحول اقتصادی مبتنی بر عدالت تاکید کند چرا که در سال‌های گذشته متاسفانه رویکردهای سرمایه‌سالارانه در کشور حاکم و در ساختارهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نهادینه شده است. دولت آینده بیش از آنکه وارث اقتصاد فقیر دولت دوازدهم باشد، وارث مکانیزم انتقال ثروت از فقرا به ثروتمندان است.

محمدرضا فرزین عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم اظهار داشت: مجموعه‌ای عظیم از ناترازی‌ها شرایط کشور را بسیار سخت و نگران‌کننده ساخته، اما انتخاب شما به عنوان رئیس جمهور امیدی برای حل مشکلات ایجاد کرده است. باید با عملیاتی کردن سامانه‌های اطلاعاتی و اتصال و یکپارچه کردن این سامانه‌ها، با ایجاد شفافیت کارزار موثری برای مبارزه با فساد ایجاد کرد.

عادل پیغامی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) دوازدهمین سخنران جلسه بود که گفت: اطلاعات مغشوش، متفاوت و بعضاً متناقض از یک موضوع واحد یکی از بزرگترین مشکلات کشور است که هیچگاه اراده‌ای برای رفع آن وجود نداشته است. عمق حکمرانی دولت منوط به تهیه و ارائه آمار دقیق و واحد است.

حکمرانی اقتصادی نیاز به اصلاح دارد

آیت ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار نیز با بیان اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، گفت: نیاز به یک جراحی جدی در سیاست‌های پولی و ارزی داریم. همچنین باید یارانه‌ها را به شکل واقعی و دقیق هدفمند کنیم. دولت سیزدهم باید حکمرانی اقتصادی کشور را اصلاح کند.

چهاردهمین سخنران جلسه محمدهادی زاهدی‌وفا عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) بود که اظهار داشت: متاسفانه چه بخواهیم و چه نخواهیم، کثرت و انباشت مشکلات، دولت را در اولویت‌دهی به مسائل دچار دردسر می‌کند. بهره‌وری در بخش دولتی بسیار پایین است که این موضوع به بخش خصوصی نیز تحمیل شده است. برای حل این مسائل در وهله اول باید خود نظام تصمیم‌گیری اقتصادی را که به یک مشکل تبدیل شده است، اصلاح کنید.

مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد هم در این نشست تصریح کرد: بسیاری از مسائلی که به عنوان مشکلات پیش روی دولت در آغاز کار عنوان شد، در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دیده شده و به آنها پرداخته شده است. باید با اصلاح نظام تفکر و تصمیم‌گیری اقتصادی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را محور اصلاح وضعیت قرار داد.

سازمان امور مالیاتی زیر نظر ریاست جمهوری قرار گیرد

یاسر جبرائیلی عضو هیئت علمی پژوهشکده حکمت به عنوان شانزدهمین سخنران جلسه با اشاره به ضرورت اصلاح نظام مالیاتی به ویژه با توجه به کسری ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه امسال، خاطرنشان کرد: متاسفانه نگاه در دولت از اداره کشور به اداره خود دولت تنزل یافته است. امروز عمده فشار مالیات بر دوش کارمندان و کارگران است و طبقه ثروتمند کشور مالیات چندانی پرداخت نمی‌کنند.

وی افزود: در کشورهای مختلف، سازمان‌های کم اهمیت‌تر از سازمان امور مالیاتی به شکل مستقیم زیر نظر رئیس جمهور اداره می‌شوند و در برخی کشورها حتی ادارات ثبت احوال و املاک زیر نظر سازمان امور مالیاتی فعالیت می‌کنند. سازمان امور مالیاتی باید از وزارت اقتصاد جدا شده و زیر نظر رئیس جمهور فعالیت کند.

احسان خاندوزی نماینده مجلس و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان هفدهمین و آخرین اقتصاددان مدعو این جلسه، گفت: دولت دوازدهم در ایام اخیر افتتاح طرح‌های عمرانی را افزایش داده، اما تاثیر ملموسی از این افتتاح‌ها در جامعه مشاهده نمی‌کنیم چرا که اقتصاد از سطح کلان از دست رفته و در سطح خرد و با افتتاح پروژه‌ها اصلاح نمی‌شود. دولت سیزدهم باید نابرابری‌ها در کشور را به نفع مردم بهم بزند.

کد خبر 5258425

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 12 =

  نظرات

  • شدیدترین ضربه دولت IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   کارهای بسیار بدی و تصمیمات بدی همواره گرفته شد در دولت و اثرش شد ویرانی و استهلاک اما کاری که ریشه دار خواهد شد شرطی کردن اقتصاد به حرف امثالی چون ترامپ و بایدن و اتحادیه اروپاست یعنی عرضه و تقاضا نرخ را مشخص نمی کند حرف دشمن و تهدید تعیین کننده هست.
  • علی IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   تکمیل زنجیره های ارزش افزوده در صنعت نفت و گاز و معدن در افزایش اشتغال، رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای مالیاتی دولت و افزایش ضریب خوداتکایی و کاهش واردات و دستیابی به تراز تجاری مثبت راه گشاست که در نهایت منجر به کاهش کسری بودجه و تورم خواهد شد، کلید حل مشکل در تولید و افزایش بودجه عمرانی است
  • علی IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   آمایش سرزمینی و تحقق اهداف توسعه پایدار در همه بخش ها به خصوص در تولید انرژی در کنار حفظ محیط زیست منجر به صرفه جویی در مصارف داخلی نفت و گاز میشود تا اینکه سهم بیشتری از نفت و گاز تولیدی را به جای مصارف داخلی از طریق پتروشیمی، پالایشگاه و پتروپالایشگاه ها با ارزش افزوده صادر کنیم
  • علی IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   طرح های راه سازی، راه آهن و تحول در تولید برق و افزایش ظرفیت تولید برق از منابع تجدید پذیر و اتمی به نحوی که منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت گردد به افزایش صادرات سوخت منجر میشود و از این طریق درآمدهای ارزی کشور افزایش میابد تا دولت قادر شود نرخ ارز که تاثیرگذار در نرخ تورم است را بهتر مدیریت کند
  • علی IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   دیپلماسی فعال اقتصادی برای افزایش سرمایه گذاری خارجی و تشکیل اتحادیه گمرکی با کشورهای محور مقاومت موثر است و به بهبود روابط تجاری با کشورهای منطقه و همسایگان منجر میشود. لغو روادید دوجانبه با کشورهای منطقه که به افزایش تبادلات تجاری و تسهیل در تردد مردم و فعالین اقتصادی منتهی شود نیز راه گشاست
  • علی IR ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   تجاری سازی برنامه هسته ای و جذب سرمایه گذاری خارجی در این بخش به خصوص در تولید برق هسته ای و صادرات برق و دیگر محصولات صنعت هسته ای از جمله رادیو داروها و تجهیزات بیمارستانی می تواند در کنار ایجاد اشتغال در این بخش به ارز آوری منجر گردد و حمایت کشور های سرمایه گذار از برنامه اتمی ما را نیز جلب کند
  • علی IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   طرح هایی که منجر به صرفه جویی ارزی شود در راستای افزایش ضریب خوداتکایی و مقاوم سازی اقتصاد در مقابل تحریم و تهدیدهای خارجی موثر است، امنیت غذایی و کاهش واردات مواد غذایی در صرفه جویی ارزی راه گشاست، شیرین سازی آب دریا از طریق انرژی اتمی و خورشیدی و انتقال آب برای کشاورزی برای تحقق این امر موثر است
  • علی IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   برای بهبود معیشت و بهبود شاخص های کلان اقتصادی دولت باید در کنار رفع کسری بودجه منابع بودجه را بیشتر صرف بودجه عمرانی و کارهای مولد اقتصادی کند و اشتغال ایجاد کند، کاهش هزینه های جاری از طریق کوچک سازی دولت، گسترش دولت الکترونیک، خصوصی سازی و همچنین کاهش یارانه ها و افزایش بودجه عمرانی راه گشاست
  • علی IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   هدایت نقدینگی به کسب و کارهای مولد و تولیدی و وضع مالیات سنگین بر کارهای غیر مولد اقتصادی مثل احتکار و دلالی و همچنین بهبود شاخص فضای کسب و کار منجر به افزایش سرمایه گذاری داخلی میگردد، در شرایط تحریمی دولت باید سرمایه گذاری داخلی را به حداکثر برساند و بخش خصوصی را به سرمایه گذاری مجدد هدایت کند
  • علی IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   تراز تجاری مثبت و کاهش نرخ ارز به بهبود معیشت و افزایش قدرت خرید مردم کمک میکند، بیشتر واردات ما مواد اولیه برای تولید است، افزایش ضریب بازیافت می تواند بخشی از مواد اولیه را به جای واردات در داخل باز تولید کند و با کاهش واردات تراز تجاری مثبت شود که مازاد نیاز عرضه در سامانه نیما هم داشته باشیم
  • علی IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   بهبود ارزش پول ملی و ثبات بلند مدت در برابری پول ملی با ارزهای رایج منجر به افزایش پس انداز سرمایه های خرد به شکل سپرده های بانکی میشود و سرمایه های خرد شهروندان به جای ارز و سکه به شکل ریالی در بانک ها شکل خواهد گرفت که این به تقویت سیستم بانکی و افزایش تسهیلات و سرمایه گذاری داخلی و رونق منجر میشه
  • حمید رضا IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
   0 0
   جالبه با کسانی مشورت میکنه که باعث وضع موجودند ، اگر اینها چیزی بلد بودند که زمان خودشون یه کاری میکردند