پروژه مهر و سناریوهای بازگشایی مدارس تشریح شد

در دومین روز از اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش پروژه مهر و مدیریت راهبری فعالیت های مرتبط با بازگشایی مدارس تشریح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه و مسئول ستاد بازگشایی مدارس در دومین روز از در سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش که در حال حاضر در اردوگاه شهید باهنر در حال برگزاری است که امکان پوشش آن از طریق شبکه شاد برای خبرنگاران فراهم شده است، در میزگرد پروژه مهر و مدیریت و راهبری فعالیت های مرتبط با بازگشایی مدارس گفت: پیش بینی هایی برای بازگشایی مدارس داشتم و بر این اساس سناریوهای مختلفی را باید در نظر می گرفتیم. سناریوی اول برای یک وضع مطلوب است که تقریباً غیرمحتمل است. در سناریوی اول ما شرایط عادی بازگشایی را می توانیم داشته باشیم ه حداقل در ۶ ماهه اول به نظر این شرایط وجود ندارد.

وی ادامه داد: سناریوی دوم جزو سناریهای ممکن است و برای ما هم همچنان مطلوب است که با رعایت پروتکل ها بتوانیم بازگشایی مدارس را داشته باشیم. این در صورتی است که واکسیناسیون کامل باشد و مقید به رعایت پروتکل ها باشیم. در این سناریو می توانیم آموزش با کیفیتی داشته باشیم.

کمرئی ادامه داد: بین سناریوی دوم و سوم تفاوت زیادی وجود ندارد و بیشتر از نظر اجرا تفاوت وجود دارد. در سناریوی سوم ترکیب آموزش حضوری و غیرحضوری را پیش بینی کردیم و تا حدی در این شیوه می توانیم کیفیت را شاهد باشیم.

وی درباره سناریوی چهارم و پنجم بازگشایی مدارس در مهر ۱۴۰۰ بیان کرد: در سناریوی چهارم متناسب با شرایط استان ها که از رنگ بندی تبعیت می کند ما بازگشایی و عدم بازگشایی مدارس را خواهیم داشت. در سناریوی پنجم نیز در صورتی است که اوضاع کرونا تشدید شود که با توجه به روندی که کشور طی می کند بعید است این سناریو را داشته باشیم اما موظف بودیم برایش پیش بینی داشته باشیم. ما بین سناریوهای ۲،۳ و ۴ گمان می کنیم یک سناریو را در مهر ۱۴۰۰ خواهیم داشت.

علیرضا کمرئی اظهار کرد: وقفه آموزش‌های حضوری نشان داد، اگر از قبل مدلی متناسب دوره‌های بحرانی در آموزش کشور تدارک ندیده باشیم نه تنها اهداف مورد نظر محقق نمی‌شود، بلکه دستاوردهای گذشته را نیز به تدریج از دست خواهیم داد. سردرگمی و بلاتکلیفی، و پدید آمدن حسی از آشفتگی نتیجه طبیعی نگاه خطی به روندهای جامعه و نشناختن اقتضائات محیط‌های ناپایدار جهان کنونی است و نتیجه آن شکست نظام‌های آموزشی در اهداف است.

کمره‌ای تصریح کرد: با کسب ۱۸ ماه تجربه در زیست بوم جدید فهمی نسبتاً عمیق‌تر از نقش مدرسه و نقش معلم، هم راستا با فهم جهانی در ما به وجود آمد و کارکرد مدرسه و ضرورت وجودی آن مورد تاکید جدی قرار گرفته است. در زیست بوم جدید شایستگی‌های معلمان، نقش آفرینی مدیران، قابلیت منابع و محتواهای درسی، کارآمدی موقعیت‌های یادگیری، کفایت زمان آموزش و تاثیر و ضرورت‌های مشارکت خانواده‌ها در جریان تربیت محک خورد و فهمی متفاوت و البته عمیق‌تر نسبت به این دسته از امور در ما پدید آمد.

معاون آموزش متوسطه بیان کرد: با تجربه‌ای که در زیست بوم جدید کسب کردیم بر یقین مان افزوده شد که بدون توسعه شایستگی‌های معلمان تعهد و وفاداری به اهداف آموزشی و تربیتی و اطمینان از تحقق اهداف تقریباً غیر ممکن است. آموختیم که بدون تصمیم گیری عقلانی و منطقی به مواد درسی، حجم و چگالی دروس و تغییر نگاه به مقوله ارزشیابی و بدون انعطاف در روش‌ها اداره با کیفیت جریان تربیت و یادگیری کار دشواری است و اکنون بر این باوریم که ادامه روند گذشته جز انباشت افت پنهان، حاصل دیگری نخواهد داشت. در دوران کرونایی آموختیم اگر نظام متمرکز کنونی شکسته نشود اراده ستادهای مرکزی و استانی در پیگیری برنامه‌های تحولی و مداخلات موثر نتیجه‌ای اندک خواهد داد و ظرفیت و پاسخگویی سیستم آموزشی بسیار محدود و بهره وری‌ها اندک خواهد بود.

کمرئی گفت: اینک وقت آن رسیده است تا با بازاندیشی در باورهایمان رویکردی نو به آماده‌سازی محیط‌های یادگیری داشته باشیم و در کنار توجه به پوسته و ظواهر به عوامل و عناصر تحرک و پویایی نظام آموزشی و به اصلاح ساختارهای سخت فکر کنیم و از شکستن آن‌ها هراسی به دل راه ندهیم و با شهامت راه‌ها و روش‌های تجربه نشده را بررسی و تجربه کنیم.

وی افزود: تامل در چالش‌هایی که اجرای برنامه‌های مدرسه را با مشکل مواجه می‌سازد: نظیر تشدید بحران، پروتکل‌های بهداشتی و لزوم فاصله‌گذاری و تقسیم کلاس‌های متراکم و…، اندیشیدن درباره ترکیبی از آموزش‌های حضوری و غیر حضوری، توجه به نقش ویژه خانواده و نحوه مشارکت آنان، توجه به ابعاد روانی دانش آموزان و تقویت فعالیت‌های مشاوره‌ای و روانشناختی، توجه به شاخص‌های کلیدی و نشانگرهای مرتبط با عدالت آموزشی، ارزشیابی‌های آغازین و تعیین نقطه عزیمت در یاددهی و یادگیری با توجه به احتمال‌عدم توازن دانش آموزان، توجه به استمرار کاربرد فناوری‌ها در آموزش، نحوه تقویت و توسعه شایستگی‌های معلمان رسالتی که به عهده مدیران مدارس و در مرتبه بعد مناطق است، توجه به نقش و اهمیت ارزشیابی‌های تکوینی و تحول در نگاه به اهمیت ارزشیابی‌های تکوینی، و دغدغه سلامت و بهداشت دانش آموزان و معلمان؛ از جمله مقولاتی است که توجه به آن ضروری است.

وی، یکپارچگی نظارت و تفاوت در ابزارها را وجه تمایز شیوه نظارت بر پروژه مهر ۱۴۰۰ در مقایسه با سال‌های گذشته دانست و تصریح کرد: خودارزیابی مدیران مدارس از میزان رضایت و سطح آمادگی آن‌ها برای بازگشایی مدرسه تحت پوشش یا انجام فعالیت‌های آموزشی، نیز از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار این معاونت قرار دارد.

وی ادامه داد: امسال در میانگین نمره امتحانات برخی دروس علوم پایه ۵ نمره تورم داریم و به عنوان مثال میانگین نمرات درسی که میانگین آن ۱۱ بود به ۱۶ و ۱۷ رسیده که معنی‌دار است و باید خوب تحلیل شود. ما خیلی احتیاط کردیم مبادا درسی حذف شود. شاید اگر دست به انتخاب می زدیم، نتایج بهتری می گرفتیم.

کد خبر 5267567

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =