۲۰ پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان فعال می شود

بندرعباس - استاندار هرمزگان گفت: با رفع موانع در منطقه ویژه شرایط سرمایه گذاری برای ۲۰ پروژه پتروشیمی، فولادی، ذوب آهن، آب شیرین کن و نیروگاهی در پارسیان ایجاد شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: همزمان با سفر استاندار هرمزگان به شهرستان پارسیان هشت پروژه زیربنایی و عمرانی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با اعتبار ۲,۵۰۰ میلیارد ریال کلنگ زنی شد تا روند توسعه منطقه ویژه پارسیان شتاب بیشتری بگیرد. این پروژه‌ها با هدف تسهیل و رفع موانع سرمایه گذاری در این منطقه عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

منطقه ویژه پارسیان با بهره برداری از اسکله شماره پنج در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ وارد فاز جدیدی از روند توسعه شده است. به گونه‌ای که در ماههای اخیر به عنوان یک منطقه استراتژیک در مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس شناخته می‌شود. این منطقه در نیمه دوم سال با بهره برداری از اسکله‌های هفت و هشت توان صادرات مواد نفتی و پتروشیمی را خواهد داشت.

بندر پارسیان با ۱۹ پست اسکله به ظرفیت ۴۰ میلیون تن می‌تواند نقش تأثیرگذاری در رونق اقتصادی کشور ایفا کند. نگاه ویژه دولت به پارسیان می‌تواند نقشی بین المللی در سیاست‌های اقتصادی کشور با سایر کشورهای دنیا ایفا کند.

منطقه ویژه پارسیان نقش راهبردی در توسعه اقتصادی کشور دارد

فریدون همتی استاندار هرمزگان در حاشیه کلنگ زنی پروژه‌های منطقه ویژه پارسیان در جمع مدیران شهرستانی و خبرنگاران بیان داشت: هشت پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان در منطقه ویژه پارسیان کلنگ زنی شد. خوشبختانه تمامی پروژه‌ها تأمین اعتبار شده و پیمانکار آن بلافاصله عملیات اجرایی این پروژه‌ها را آغاز کردند.

۲۰ پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان فعال می شود

همتی بیان داشت: خوشبختانه اسکله هفت و هشت منطقه ویژه پارسیان در مراحل پایانی ساخت قرار دارند. همچنین اسکله سه هم از پیشرفت خوبی برخوردار است. دو کشتی هم برای صادرات و واردات کالا در اسکله شماره پنج پارسیان که بهمن ماه سال گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت. پهلوگرفته اند.

وی عنوان کرد: امروز می‌بینیم، ظرفیت پیش بینی شده بندر پارسیان ۴۰ میایون تن، شهید رجایی هم در مرکز استان تقریباً بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ میلیون تن و بندر جاسک هم با ظرفیت ۱۵۰ میلیون تن در حال ساخت است. در سال ۲۰۲۴ هم بندر جاسک تکمیل خواهد شد و آینده ایران در هرمزگان رقم می‌خورد.

وی تصریح کرد: چهار مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان اراضی مورد نیاز را تحویل گرفته اند و در مرحله تسطیع و آماده سازی کارگاه هستند. دو پروژه فولادی هم در مرحله واگذاری زمین قرار دارند.

آینده شهرستان پارسیان با استقرار و توسعه صنایع در منطقه ویژه شکل می‌گیرد

استاندار هرمزگان تاکید کرد: منطقه ویژه پارسیان بزودی یکی از نگین‌های مناطق ویژه در امر صادرات و واردات، تولید محصولات پتروشیمی، فولاد، پودر آلومینا، نیروگاه و آب شیرین کن خواهد شد. 

همتی اضافه کرد: از ایمیدرو، مدیران منطقه ویژه پارسیان به خصوص دکتر علامه مدیر پرتلاش و خستگی ناپذیر این منطقه، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، فرمانداری و مسئولان شهرستانی تقدیر و تشکر می‌کنم که با انسجام خوب مشکلات را از پیش رو برداشته اند.

۲۰ پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان فعال می شود

وی با بیان اینکه از سال ۸۵ به دلیل محیط زیست و معارضین محلی کارها متوقف شده بود، و تحرکی در این منطقه وجود نداشت ادامه داد: با پیگیری‌های مصرانه و مجدانه و همکاری همه مدیران، خوشبختانه همکاری‌های مردم پای کار آمد و متوجه شدند که پویایی در منطقه ویژه پارسیان می‌تواند حیات پایدار شهرستان باشد.

منطقه ویژه پارسیان قلب تپنده هرمزگان و ایران خواهد بود

استاندار هرمزگان ابرازداشت:  با پیگیری‌های فراوان در سازمان پتروشیمی ایران مجوز چهار مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان صادر شد. منطقه ویژه پارسیان در آینده نزدیک قلب تپنده ایران و استان خواهد بود.

وی افزود: باید فعالیت‌های منطقه‌ای را با استفاده از ظرفیت‌های استان‌های همجوار آغاز کرد. با استان‌های بوشهر، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان باید به توسعه‌های منطقه‌ای فکر کرد.  به طور مثال دروازه صادرات و واردات آلومینیوم لامرد در منطقه ویژه پارسیان قرار دارد. صادرات سیمان‌های استان فارس از بندر شهید رجایی و بندر پارسیان امکان پذیر است.

۲۰ پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان فعال می شود

همتی با اشاره به طرح مهم و استراتژیک آب شیرین کن منطقه ویژه پارسیان اظهارداشت: احداث آب شیرینکن بزرگ غرب هرمزگان در منطقه ویژه پارسیان استارت خورد، اولویت این پروژه تأمین آب منطقه ویژه و شهرستان پارسیان است، مازاد تولید هم به استان‌های همجوار می‌دهیم. در اصل آب شیرین کن برای استان هرمزگان است. 

تشکر استاندار هرمزگان از مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان

وی ادامه داد: با آمادن مجموعه پیمانکاران و حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در منطقه ویژه پارسیان هر کدام یک کار به عنوان مسئولیت اجتماعی انجام دهند. تقریباً ۷۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه در منطقه ویژه پارسیان در حال اجرا است. اگر نیروی بیکار در شهرستان است و اهل کار است، با همین پروژه‌هایی که کلنگ زنی شده است می‌توانند مشغول به کار شوند.

تا پایان سال ۲۰ پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان فعال خواهد شد

سید علی اصغر علامه مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان در تشریح فعالیت‌های انجام شده در منطقه ویژه بیان داشت: در زمان ورودم منطقه ویژه در رکود بسر می‌برد. با تدبیر و پیگیری‌ها و حمایت‌های استاندار هرمزگان رویه در منطقه ویژه عوض شد. از بدو ورود در چهار حوزه زیر ساخت، جذب سرمایه گذار، صادرات و واردات و اصلاح ساختار فعالیت‌ها را آغاز کردیم.

۲۰ پروژه سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان فعال می شود

علامه تصریح کرد: منطقه ویژه پارسیان علیرغم ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که داشت هم در استان و هم در کشور غریب و ناشناخته بود. در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰، برای آغاز و اجرای پروژه‌های زیرساختی ۷ هزار میلیارد ریال تأمین اعتبار شد. پیمان ۱۰ پروژه برگزار شده است که هشت پروژه کلنگ زنی شد و دو پروژه هم بهمن ماه سال گذشته کلنگ زنی آنها انجام شد.

وی تاکید کرد:  ۴ شرکت مشاوره در حوزه برق، سرمایه گذاری، پتروشیمی و مخابرات مشخص شد و مطالعات طرح‌های جامع منطقه ویژه در حال انجام است که پس از اتمام، بود جه سال آینده بر اساس این مطالعات پیش بینی خواهد شد.

۱,۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه‌های زیرساختی و عمرانی در منطقه ویژه

مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان خاطرنشان کرد: تا پایان سال معادل ۷ هزار میلیارد ریال دیگر تأمین اعتبار برای سایر پروژه‌های زیرساختی خواهیم داشت.  در حوزه جذب سرمایه گذار از آذر ماه سال ۱۳۹۹ تا کنون ۱۰ قراداد سرمایه گذاری امضا شده است. ۱۰ قرارداد دیگر هم در شرف امضا است. ۳ مجتمع پتروشیمی، کارخانه لوله‌های بدون درز، کارخانه سیمان، انبار آلومینیوم جنوب و آب شیرین کن جزوه پروژه‌های فعال منطقه ویژه است.

علامه با اعلام خبر صدور دو مجوز احداث کارخانه فولاد در منطقه ویژه پارسیان بیان داشت: در هفته آینده این قراردادها نهایی خواهد شد. تا پایان سال ۲۰ پروژه سرمایه گذاری فعال خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حوزه بندری؛ در ۹ ماهه گذشته ۴۰۰ هزار تن صادرات از بندر پارسیان صورت گرفته است. همزمان با اجرای پروژه ساخت اسکله‌ها، پهلوگیری کشتی در اسکله شماره پنج که بهمن ماه ۱۳۹۹ به بهره برداری رسیده بودانجام شد که با همکاری بنادر و دریانوردی هرمزگان، گمرک استان و قرارگاه خاتم ایم امر صورت گرفت.

علامه ابرازداشت: تمامی زیرساخت‌های بندر پارسیان با هدف احداث ۱۹ پست اسکله در حال آماده شدن است. تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی و گمرکات استان نصب و فعال شده است. فیبرنوری منطقه ویژه که یکی از نیازهای زیرساختی منطقه بود راه اندازی شد و گمرک بندر مشکلی برای انجام امورات گمرکی ندارد.

اسکله‌های شماره ۳، ۷ و ۸ پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد

وی عنوان کرد: اسکله شماره هفت و هشت در تلاش هستیم تا آبان ماه وارد مدار بهره برداری شود و اسکله شماره سه تا پایان سال آماده بهره برداری شود. سازمان ایمیدرو برای تأمین مالی بندر مشکلی نخواهد داشت. انصافاً قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در شرایط سخت و شرایطی که بسیاری از پیمانکاران با مشکل روبرو بودند، همچنان به کارشان ادامه دادند. امیدواریم این مگاپروژه در غرب هرمزگان به بهره برداری برسد.

مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان عنوان کرد: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی هم وارد شده ایم و موظف هستیم که در کنار مسئولان شهرستانی در راستای توسعه زیرساخت‌ها کمک و حمایت کنیم. 

وی عنوان کرد: امیدواریم با وحدتی که میان مدیران و مسئولان شهرستانی و استانی وجود دارد. سرعت توسعه منطقه ویژه پارسیان و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان باشیم.

کد خبر 5300024

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =