شاخص هوای اصفهان در وضعیت نارنجی آلودگی

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۲۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در میدان احمدآباد و خیابان فرشادی با شاخص ۱۵۳، استانداری با شاخص ۱۶۸ و باهنر با شاخص ۱۶۹ وضعیت ناسالم برای عموم و در چهار ایستگاه خیابان‌های رودکی و پروین با شاخص ۱۱۲، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۳۸ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۳۹ ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی با بیان اینکه ایستگاه‌های پایش هوا در خیابان‌های جی، باغ غدیر، دانشگاه از مدار خارج است، گفت: کیفیت هوا در ایستگاه میدان انقلاب با شاخص ۸۵، فیض با شاخص ۷۳، رهنان با شاخص ۷۵، کاوه با شاخص ۹۹ و میرزا طاهر با شاخص ۷۳ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: کیفیت هوا در شهر سجزی با شاخص ۱۱۶ ناسالم برای گروه‌های حساس و شاهین شهر با شاخص ۹۵ و مبارکه با شاخص ۷۱ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، شاهین شهر، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان با استقرار جوی آرام و پایدار در سطح استان غلظت آلاینده‌های جوی در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5300508

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =