مرال‌ها عاشق می‌میرند/ تلاش‌های پیرجنگل برای نجات گوزن‌ها

ساری - فصل عاشقی مرال هاست اما همچنان گلوله شکارچیان غیرمجاز به سمت بزرگترین گوزن جنگل های مازندران نشانه رفته تا نسل این گونه نادر را به خطر اندازد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها فصل عاشقانه‌های مرال هایی است که غرش و نعره شأن، آهنگ حیات را در جنگل‌های هیرکانی طنین انداز می‌کند اما در سایه شکار غیرمجاز، آوای عاشقانه شأن به غریو مرگ مبدل می‌شود.

همین چند روز گذشته بود که لاشه بی جان سه رأس مرال در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در نوشهر کشف شد، وحوشی که فصل عاشقی مرال ها تلف و از دامن جنگل حذف شدند.

به رغم هجمه و تلاش شکارچیان برای شکار گونه‌های حیات وحش از جمله مرال ها، به پاس تلاش‌های دوستداران حیات وحش نظیر پیرطاهرها، اندکی حال گوزن‌های قرمز مازندران خوب است.

چندسال پیش به زحمت چند رأس مرال در منطقه جنگلی چلاو در دل جنگل‌های سبز و بکر هیرکانی پیدا می‌شد و اکنون شمار آنها از ۶۰ رأس گذشته و مرال ها حالشان رو به بهبودی است.

کمتر کسی است که نام پیرطاهر غفاری و پویشی که اکنون از مرزهای ایران گذشته را نشنیده باشد، محیط بانی که قلبش برای مرال های هیرکانی می طپد و به عشق آنها روزگار می‌گذراند.

پویش پیرطاهر که آوازه عالم شد، دوستدارانی از گوشه و کنار ایران، کمک‌هایی را برای صیانت از مرال هیرکانی ارسال کردند تا حرکت انسان دوستانه این پیرطبیعت ناکام نماند.

پیرطاهر با اظهار اینکه جنگل مازندران خاستگاه مرال قرمز ایرانی است، به تلاش‌های صورت گرفته برای احیای نسل مرال ها اشاره می‌کند به خبرنگار مهر گفت: چندسال پیش کمتر از پنج رأس مرال در منطقه زیست می‌کرد و اکنون شمار آن از ۶۰ رأس عبور کرده است.

چندسال پیش کمتر از پنج رأس مرال در منطقه زیست می‌کرد و اکنون شمار آن از ۶۰ رأس عبور کرده است

وی با اظهار اینکه از مناطق مختلف کسانی که ندای پویش ما را شنیدند به کمک آمدند، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته شکار را در منطقه به صفر رساندیم و دست شکارچیان را کوتاه کردیم.

این پیر دوستدار حیات وحش و طبیعت با عنوان اینکه باید نگاه و نگرش به حفظ حیات وحش بین مردم و جوانان تسری یابد، از گروه‌ها و دوستداران محیط زیست خواست تا برای صیانت دست به اقدامات میدانی زنند.

وی با اظهار اینکه سمن‌ها و انجمن‌های محیط زیستی بیشتر در جلسات به اظهار نظر و بیان دیدگاه‌ها یپردازند، ادامه داد: گفتمان شرط اول هر موضوعی است اما به جای نشستن و حرف زدن باید کار میدانی صورت گیرد.

مرال‌ها عاشق می‌میرند/ تلاش‌های پیرجنگل برای نجات گوزن‌ها

در ارتفاعات جنگلی و صعب العبور مازندران، تلاش شبانه روزی محیط بانی و اقدامات پیرطاهر سبب شده تا گونه‌های نادر و منحصر به فرد حیات وحش در جنگل‌های هیرکانی شنیده شود.

شنیدن آوای حیات وحش خاطره شده است

عمو رحمت پیرمرد روستایی که سال‌های عمرش را به چوپانی در دام‌سرایی در حاشیه جنگل مشغول بوده است، نیز می‌گوید: شنیدن آوای حیات وحش و حیوانات جنگلی در حال حاضر به خاطره تبدیل شده است.

وی افزود: در گذشته‌های نه چندان دور مرال ها و دیگر حیوانات تا حاشیه روستاها و دام‌سراها دیده می‌شدند و امروز نسل بسیاری از آنها منقرض شده است.

وی با بیان اینکه از وقتی گالش و چوپان از جنگل بیرون رفت، شکارچی‌ها به جای آنان به سراغ حیوانات و وحوشی نظیر کل و بز و مرال رفتند و نسل بسیاری از آنها را منقرض کردند.

دغدغه دوستداران حیات وحشی نظیر عمو رحمت و میر طاهر فقط مرال ها نیست بلکه همه زیستمندان جنگل‌های هیرکانی از گونه‌های جانوری و درختی و غیره است که با دخل و تصرف و سودجویی بشر، نسل شأن به خطر افتاده است، چرا که آنان اعتقاد دارند جنگل و همه زیستمندانش به همه ایرانی‌ها تعلق دارند.

مرال هایی که عاشقانه تلف شدند

با آنکه، فصل گاوبانکی است اما همچنان تیر شکارچیان غیرمجاز به سمت وحوش و مرال ها نشانه می‌رود و چند روز گذشته در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی لاشه سه رأس مرال و کل وحشی و شوکا کشف شد.

مرال‌ها عاشق می‌میرند/ تلاش‌های پیرجنگل برای نجات گوزن‌ها

این در حالی که در فصل گاو بانکی (جفت گیری مرال ها) برای جلوگیری از اختلال زیستی، اعزام تورهای گردشگری به زیستگاه‌های مرال در جنگل‌ها ممنوع شده است و تاکنون ۳۰ چادر در مناطق حفاظت شده مازندران برپا شده است.

طنین غرش گوزن‌های قرمز فصل جدیدی از حیات را در دل جنگل‌های هیرکانی رقم زده است و بزرگترین گوزن ایرانی نوای عاشقی سر داده است.

حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر فصل گاوبانکی را از اواسط شهریور تا پایان ماه مهر ذکر کرد و گفت: با تلاش محیط بانان ۳۰ چادر گاوبانکی دایر شده است.

وی با اظهار اینکه برخی سودجویان و شکارچیان با تقلید صدای گوزن سعی در شکار دارند، از مردم و دوستداران حیات وحش خواست تا رفت آمد و فعالیت غیرعادی را به ادارات محیط زیست گزارش دهند.

جنگل‌های هیرکانی از مهمترین زیستگاه‌های مرال و گوزن قرمز به شمار می‌رود.

کد خبر 5307907

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =