لزوم فعال کردن کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کرواسی

امیر عبداللهیان با اشاره به اهمیت منطقه بالکان بویژه کرواسی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار داشت دوکشور ظرفیت‌های بالایی برای توسعه همکاری در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و سیاسی دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، در ادامه دیدارهای روز سه شنبه وزیر امور خارجه، امیرعبداللهیان و گوردان گرلیچ رادمن وزیر خارجه کرواسی در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی ملاقات کردند. طرفین با اشاره به ظرفیت‌های همکاری دوجانبه بر فعال کردن سازوکارهای فی ما بین همکاری مانند کمیسیون مشترک اقتصادی تاکید نمودند.

در این دیدار علاوه بر مسائل دوجانبه مسائل موضوعاتی از جمله بحران افغانستان، مهاجرین و برجام مورد بحث تبادل نظر قرار گرفت.

در این دیدار امیر عبدالهیان با اشاره به اهمیت منطقه بالکان بویژه کرواسی در سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار داشت دوکشور ظرفیت‌های بالایی برای توسعه همکاری در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و سیاسی دارند.

وی در ادامه افزود دو توافق در دستور کار مجلس شورای اسلامی در حوزه همکاری‌های کمرگی و تشویق سرمایه گذاری متقابل قرار دارد که با تصویب نهایی این توافقات فرصت‌های جدیدی برای همکاری ایجاد خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به عدم برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دوکشور به مدت ۱۶ سال اظهار داشت آمادگی داریم تا کمیسیون را هرچه زودتر در تهران احیا کنیم.

وزیر خارجه کرواسی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط با ایران گفت کرواسی در پی تقویت روابط با ایران است. کمیسیون مشترک اقتصادی از جمله سازوکارهای است که به گسترش روابط کمک می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات وتوافق وین (برجام) گفت بخشی از منافع این‌توافق به بهبود اقتصاد ایران کمک می‌کند. همه ظرفیتی برجام بایستی جام‌های سازنده بردارند. سفر مدیرکل آژانس به تهران و توافق فنی بین طرفین اقدام مهمی بود. هدف برجام کاملاً مشخص است و جایگزینی بهتر از آن وجود ندارد.

وزیر خارجه کرواسی در ادامه به تحریم‌ها به عنوان مانع توسعه روابط اشاره گفت: ظرفیت‌های ۲ کشور در حوزه اقتصادی زیاد است ولی تحریم‌ها بر روابط تجاری دوکشور آسیب رسانده است.

وزیر خارجه کرواسی در ادامه به اهمیت نقش ایران در کمک به صلح و ثبات افغانستان اشاره و گفت تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران بویژه در مساله مهاجرین مهم است.

وزیر امورخارجه نیز به تشریح اقدامات و فعالیت‌های کشورمان در کمک به بهبود وضعیت افغانستان از جمله پذیرش مهاجران، ارسال کمک‌های بشردوستانه و کمک به خروج اتباع کشورهای دیگر از جمله اتباع کرواسی اشاره کرد.

کد خبر 5310547

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =