دوره دانش افزایی جغرافیای سیاسی ویژه استادان علوم پزشکی برگزار شد

دوره دانش افزایی استادان دانشگاه علوم پزشکی ایران با موضوع جغرافیای سیاسی و سیاست خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر محمدصادق کوشکی در این دوره دانش افزایی که به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: در بعد اقتصادی منطقه گرایی یعنی ما با کشورهای همسایه و منطقه، عاقلانه و هوشمندانه، دانش و فناوری و کالا بفروشیم و به جای آن ثروت و رفاه و امنیت برای خود ایجاد کنیم، وقتی همسایه های ما جنگ نداشته باشند، امنیت همسایه ها برای ما هم امنیت و رفاه اقتصادی فراهم می کند.

کوشکی، با بیان اهمیت جغرافیای سیاسی بعنوان دانش پایه آن را موجب فهم متفاوت مسائل حال و آینده و تاثیرات متفاوتی که در ذهن افراد می گذارد بر شمرد و اهمیت تحلیل واقع بینانه و علمی از موضوعات سیاسی و لزوم پرهیز از برداشتهای احساسی عاطفی در این زمینه ها را یادآور شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با تبیین جغرافیای سیاسی منطقه و جهان به بیان اهمیت سیاسی اقتصادی و جغرافیایی منطقه غرب آسیا پرداخت و علل توجه قدرت های جهانی و نیز عوامل ایجاد و گسترش تنش های دائمی در این منطقه را تبیین کرد.

وی با بیان اینکه توجه و گرایش کشورهای جهان به سمت سیاست های منطقه ای و لزوم افزایش قدرت منطقه ای در ابعاد گوناگون علمی و فناوری بعنوان راهبرد فعال و موثر کشورها برای تامین منافع ملی آنهاست گفت ما هم باید از لحاظ فکری و عملی به این سمت و سو حرکت کنیم و سیاست منطقه ای را بر اساس منافع ملی خود مورد توجه قرار دهیم.

کوشکی با بیان اینکه منطقه گرایی یعنی اینکه شما عقلانیت به کار بندازید و از ایجاد تنش و دخالت نیروهای خارجی در منطقه بکاهید عنوان کرد منطقه گرایی یعنی ما در بعد اقتصادی هم با عقل و درایت، دانش و فناوری و کالا بفروشیم و به جای آن ثروت و رفاه و امنیت ایجاد کنیم، وقتی همسایه های ما جنگ نداشته باشند، امنیت همسایه ها برای ما هم امنیت و رفاه اقتصادی فراهم می کند. از طرف دیگر این منطق با دین ما و با فرهنگ ایرانی ما هم سازگار است و می تواند موجب آبادی منطقه و همکاری و دوستی همسایگان باشد.

وی با اشاره به اهمیت خلیج فارس به عنوان مهمترین مرکز تامین کننده منابع هیدرو کربنی و انرژی جهان در حال حاضر و آینده و اطلاق عنوان هارتلند (قلب سرزمین) گفت: اهمیت حمل و نقل دریایی در جهان، روند برخورداری و کسب ابزارهای اقتدار و تسلط ایران بر آبهای سرزمینی در خلیج فارس و حفاظت از منافع ملی، دلایل مهم بودن ایران در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان، سیاست های گذشته و حضور استعماری انگلیس در منطقه، علل دشمنی ابرقدرت ها با ایران، جزایر سه گانه ایرانی ( بوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) دلایل اهمیت این منطقه است.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به نگاه برخی کشورها برای تامین امنیت منطقه با حضور قدرت های خارجی و خرید امنیت آن را به ضرر ملت ها و منطقه دانست و با ذکر این نمونه که ارتش بحرین ۲۶۵۰۰ نفر و نیروهای خارجی مستقر در پایگاه امریکایی شیخ خلیفه بیش از ۳۲ هزار نفر است آن را تنها موجب ایجاد تنش و بحران در بین کشورهای منطقه ذکر کرد.

وی به تاریخچه حضور قدرت های بزرگ از جمله آمریکا در منطقه و خلیج فارس، تحرکات، دخالت ها و جنگ افروزی های این کشور در منطقه به تشریح چگونگی تقابل فعال و مهار این تحرکات توسط ایران به نفع منافع ملی و صیانت از تمامیت ارضی ایران پرداخت.

کوشکی با ذکر مواردی همچون گروگان گیری سربازان متجاوز امریکایی به آبهای سرزمینی، زدن پهباد گلوبال هاوک امریکایی، توقیف نفتکش انگلیسی، ارسال نفتکش ها به ونزوئلا، فروش نفت به لبنان، باز پس گیری دزدی نفتی امریکا و دهها مورد دیگر که رسانه ای نشده، این موضوعات را اقتدار و نقش آفرینی فعال را تثبیت شده دانست.

وی با اشاره به افزایش نیاز چین به نفت خلیج فارس و قدرت بلامنازع ایران در عرصه آب های بن المللی و پهنه وسیع خلیج فارس خاطرنشان کرد: این موارد چین را به سمت همکاری با ایران سوق داد. همچنین توافق ۲۵ ساله ایران و چین قرارداد نیست بلکه تفاهم نامه همکاری است که در رسانه های معاند اطلاعات غلط درباره این توافق منتشر شد.

استاد دانشگاه تهران درباره موضوع افغانستان یادآور شد: تنش داخلی در افغانستان به نفع ایران نیست چرا که موجب سرریز شدن آوارگان، ناامنی در مرزها و کاهش ظرفیت ها و قابلیت های اقتصاد افغانستان برای ایران خواهد شد و لذا حکومت ملی برپایه مشارکت همه اقوام مطلوب ما، منطقه و خود مردم افغانستان است. افغانستان دارای ظرفیت بالای اقتصادی و فرهنگی برای ایران است ریشه های فرهنگی و قرابت زبانی می تواند این روابط را بهبود و ارتقا دهد.

کد خبر 5361952

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =