صرفه جویی ۲۶۹ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی در استان همدان تا ۱۴۰۵

همدان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: در سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۵، سهم آب زیرزمینی برای صرفه جویی در استان همدان برابر ۲۶۹ میلیون مترمکعب است.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور ستوده شامگاه امروز در جلسه بررسی عملکرد برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان همدان که به‌صورت ویدئو کنفرانس با مدیریت منابع آب کشور برگزار شد، مطرح کرد: در فاز اول برنامه ریزی های به عمل آمده جهت صرفه جویی در مصرف منابع آب زیرزمینی، در سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۵، سهم آب زیرزمینی برای صرفه جویی در استان همدان برابر ۲۶۹ میلیون مترمکعب است که در این راستا اقداماتی بایستی از سوی شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی استان به انجام می‌رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه در این راستا ۱۹۶ میلیون مترمکعب یعنی حدود ۷۳ درصد برنامه‌ها برای کاهش مصرف منابع آب زیرزمینی در فاز اول جز برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای همدان است، گفت: ۷۲.۲ میلیون مترمکعب یعنی حدود ۲۷ درصد مربوط به سهم کاهش برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان بوده است.

وی ادامه داد: در بخش صرفه جویی مصرف آب کشاورزی از منابع آب سطح سطحی نیز برنامه ریزی ها روی ۲۹.۵ میلیون مترمکعب بود که از این میزان ۹۳.۵ درصد مربوط به برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان همدان و مابقی مربوط به سازمان جهاد کشاورزی استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان تشریح کرد: برنامه کاهش برداشت از آب‌های سطحی و زیرزمینی در فاز اول یعنی سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۵ برابر ۳۱۰ میلیون مترمکعب مصوب شده که شامل تقریباً ۲۶۹ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی زیرزمینی، ۵ برنامه شرکت آب منطقه‌ای و ۱۱ برنامه سازمان جهاد کشاورزی، ۲۹.۶ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی سطحی نیز دو برنامه از سوی شرکت آب منطقه‌ای و یک برنامه از سوی سازمان جهاد کشاورزی تعریف شده است.

وی ادامه داد: در بخش شرب و بهداشت ۱.۹ میلیون مترمکعب کاهش یعنی یک درصد مدنظر است که در این راستا ۵ برنامه از سوی شرکت آبفا استان و جایگزینی پساب با آب‌های متعارف نیز شامل ۹.۷ میلیون مترمکعب کاهش با سه برنامه مشترک شرکت آب منطقه‌ای و آبفا استان در پیش گرفته شده است.

این مسئول با بیان اینکه در فاز دوم (از سال‌های ۱۴۰۵ تا ۱۴۱۰)، این برنامه نیز ۴۰۷ میلیون مترمکعب کاهش آب به ویژه در بخش منابع آب زیرزمینی استان مصوب شده است، خاطرنشان کرد: در این راستا نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود به برنامه‌های این شرکت در راستای اصلاح و تمدید پروانه چاه‌های کشاورزی، تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز فرم یک و فرم پنج، نصب کنتورهای هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های مجاز، اشاره کرد و افزود: در مجموع، طبق برنامه در بخش کشاورزی در بحث استفاده از آب‌های زیرزمینی، سهم شرکت آب منطقه‌ای ۲۶۹ میلیون مترمکعب است که از این میزان، ۱۳۲.۵ میلیون مترمکعب آن تاکنون محقق شد.

ستوده در ادامه این جلسه به پیش روی جایگزینی پساب‌ها به جای آب‌های متعارف اشاره کرد و گفت: قرار است با جایگزینی این پساب به جای چاه‌ها، ۹.۷ میلیون مترمکعب صرفه جویی شود که حدود ۰.۶ میلیون مترمکعب است اما در ۶ ماهه دوم سال این عدد جهش خوبی خواهد داشت و پتروشیمی هگمتانه به جای چاه‌هایش از این پساب استفاده خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در این راستا گفت: در مجموع، از ۳۰۹ میلیون مترمکعب صرفه جویی در استان همدان ۱۳۰.۵ میلیون مترمکعب صرفه جویی شده که برابر ۴۳.۷ درصد است.

کد خبر 5363021

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =