اساتید بسیجی برای تربیت دانشگاه و تغییر متون درسی تلاش می کنند

قائم مقام سازمان سازمان بسیج اساتید کشور اعلام کرد: استادان بسیجی برای تربیت دانشگاه و تغییر متون آن به سمت متون دینی تلاش می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، موضوع کارکردهای بسیج اساتید در رفع چالش‌های آموزش عالی با حضور علی کریمی فیروز جانی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و محمدرضا ابدالدین حمیدی قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی بررسی شد.

در ابتدای برنامه ابدالدین حمیدی درباره عملکرد بسیج اساتید گفت: سازمان بسیج اساتید جزو متاخرین است و از سال ۱۳۸۰ با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی رسمی شد. حال باید پرسید که چه مسئله‌ای وجود دارد که بسیج اساتید به عنوان یک جنبش یا نهضت وجود دارد؟ در واقع ما به دنبال دانشگاه تمدنی در انقلاب اسلامی هستیم.

وی افزود: هر استادی که بتواند برای مشکلات زیست بوم اطراف خودش در صحنه حاضر باشد، بسیجی است. دانشگاه تراز انقلاب اسلامی سه رکن اساسی دارد: استاد، محیط و فضا و متن و محتوا. استادان بسیجی برای تربیت دانشگاه و تغییر متون آن به سمت متون دینی تلاش می‌کنند.

قائم مقام سازمان بسیج کشور خاطرنشان کرد: وقتی اسم بسیجی می‌آید چرا باید یاد کلاشینکف و چفیه بیفتیم؟ امروزه برای تغییر این نگاه به بسیج، باید تلاش کنیم. جایگاه استاد بسیجی نیز علم و پژوهش است.

کریمی فیروز جانی افزود: بسیج اساتید دو مأموریت اصلی دارد؛ یکی در درون دانشگاه و پویایی جامعه علمی است و دیگری مأموریت بیرونی است که بتواند دانشگاه را با جامعه پیوند بزند.

وی اضافه کرد: این روزها دچار چالش آب هستیم و باید ببینیم دانشگاه صنعتی اصفهان چقدر در راستای این موضوع تلاش کرده است. به اعتقاد من بسیجی کسی است که همه وجود خود را وقف مردم و کشور کند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مجلس شورای اسلامی با بسیج اساتید تشریح کرد: متأسفانه بخش زیادی از دانشگاه‌های ما به کارخانه‌های تولید مدرک تبدیل شده‌اند. دانشگاه جدا از جامعه نیست و نقطه آغاز حرکت تحولی و اصلاحی نیز از همین دانشگاه است. در مجلس یازدهم با بسیج استادان تفاهمنامه‌ای را امضا کردیم؛ زیرا تصمیم داریم این نهضت بازوان مجلس شورای اسلامی شود.

قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور گفت: نهضت استادی بسیج برای حل مشکلات کشور راه‌های کم هزینه، علمی، و انقلابی را پیش‌بینی می‌کند. این خبر را نیز بدهم که تاکنون نزدیک ۹۸ اندیشکده را تأسیس کرده‌ایم.

وحید آرایی معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج اساتید کشور از طریق تماس تصویری روی آنتن زنده آمد و تصریح کرد: علم و پژوهش برای جمهوری اسلامی ایران، اقتدار به‌وجود می‌آورد و اعتبار ایجاد می‌کند. اگر دانشگاه نتواند مسائل، مشکلات جامعه و اولویت نظام را در دستور کار قرار دهد، ناکارآمد است. ضمن آن‌که اساتید ما به دلیل ساختار معیوبی که در اکنون نظام آموزشی ما حاکم است به سمت مسائلی رفتند که اهداف استادان و دانشگاه‌های ما را تعیین می‌کنند.

کد خبر 5363557

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =