هوای اصفهان و ۲ شهر مجاور آلوده است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر و دو شهر سگزی و شاهین‌شهر همچنان بر مدار ناسالم برای گروه‌های حساس است.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۴۷، استانداری و باهنر با شاخص ۱۱۱، جِی و پروین با شاخص ۱۴۰، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۴۱، رودکی با شاخص ۱۱۰، رهنان با شاخص ۱۳۴، فرشادی با شاخص ۱۰۹ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۲ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

وی اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه خیابان‌های فیض و میرزا طاهر با شاخص ۹۰ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد و ایستگاه‌های باغ غدیر، انقلاب و دانشگاه امروز از مدار خارج است.‌

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز شاخص هوای شهر سگزی با شاخص ۱۲۹ و شاهین‌شهر با شاخص ۱۱۳ ناسالم برای گروه‌های حساس و در مبارکه با شاخص ۹۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و مه صبحگاهی غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است و این شرایط تا پایان هفته ادامه دارد.

با توجه به تشدید آلودگی هوای شهر اصفهان به شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و قلبی و ریوی و کودکان کمتر از پنج سال از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فعالیت ورزشی در فضای باز در این مدت بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5364175

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =