چرخه تولید با هدایت نقدینگی مدیریت می‌شود/سامانه کاریابی ایجاد شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای چرخیدن چرخه تولید باید حوزه تأمین مالی و هدایت نقدینگی مدیریت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه (۹ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی عملکرد تبصره ۱۸ قانون بودجه، حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت اشتغال کشور ارائه داد.

حجت الله عبدالملکی، ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی برای ارائه گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی  در خصوص نحوه اجرای بند(الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور گفت: در حوزه اشتغال مخاطبان غالباً بیکاران صرف نیستند، لذا ۵ گروه در این حوزه وجود دارد. بر این اساس ۲.۴ میلیون نفر بیکاران مطلق، ۲.۲ میلیون نفر اشتغال ناقص، ۲ میلیون نفر ناامیدشدگان جویای کار، ۲.۷ میلیون نفر شاغلان کم درآمد و ۴.۵ میلیون نفر شاغلان غیررسمی هستند که مجموع این افراد بالغ بر ۱۴ میلیون نفر می‌شود.  

جمعیت فاقد شغل شایسته مجموعاً ۱۴ میلیون نفر هستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: براین اساس اگر بخواهیم اشتغال شایسته ایجاد کنیم، ۱۴ میلیون نفر جامعه هدف را تشکیل می دهند، البته برخی از این موارد در بخش های دیگر نیز حضور دارند، مانند افرادی که در حوزه شاغلان غیررسمی و کم درآمد فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: جمعیت بیکار و شبه بیکار در حدود ۶.۷ میلیون نفر، جمعیت فاقد شغل شایسته مجموعاً ۱۴ میلیون نفر هستند؛ نرخ مشارکت کنونی ۴۱ درصد است و نرخ بیکاری رسمی که شامل بیکاری مطلق است، ۹.۶ درصد است.

نرخ بیکاری رسمی جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۷.۶ درصد است

عبدالملکی تصریح کرد: نرخ بیکاری رسمی جوانان بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۷.۶ درصد است؛ جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز کسانی هستند که در حال اشتغال و  تحصیلات نیستند که به آنها نیت گفته می شود. متاسفانه در استان های غربی، شمالی و سیستان و بلوچستان شاهد بیکاری ۴۰ درصدی این بخش هستیم.

این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان کرد: برنامه‌های اشتغال زیادی در کشور اجرایی شده، اما این سوال وجود دارد که چرا تاکنون این مسائل حل نشده است، که باید پاسخ داد؛ برنامه‌های اشتغالمان متاسفانه به صورت جزیره‌ای مطرح و اجرایی شده است. به عنوان مثال سیستم بانکی به دنبال گزارشات ارائه وام دادن بوده، اما منهای مابقی زنجیره های اشتغال. همچنین سیستمی درصدد ارائه مجوز بوده منهای بخش های دیگر اشتغال که این رویه در بخش های مختلف به صورت جزیره ای و بخشی انجام شده است.

وی ادامه داد: ده ها هزار میلیارد تومان در طول این سال ها هزینه شده، اما مسئله اشتغال هنوز باقی مانده است؛ کاری که در دولت سیزدهم شروع شده درخصوص نگاه زیست بومی به مقوله اشتغال است. زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران با همکاری همه دستگا ها طراحی شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این زیست بوم ارتباط بین اشتغال و تولید وجود دارد؛ تولید منجر به اشتغال می شود و اگر افزایش یابد، فرصت های شغلی بیتشری حاصل می شود. همچنین اگر کیفیت نیروی کار بهبود یابد، شاهد بهره وری تولید نیز خواهیم بود. برای اینکه دوگانه مذکور محقق شود، نیاز به فعال شدن ۱۰ مولفه است.

عبدالملکی بیان کرد: منظور از تولید، تاکید بر بخش های دارای مزیت ملی و منطقه مشاغل کم سرمایه بر، تکمیل زنجیره ارزش و افزایش تولید از طریق فعالسازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل و سرمایه گذاری های جدید است. برای چرخیدن چرخ تولید نیاز به تامین مالی و هدایت نقدینگی و تاکید بر اهرم های اجتماعی و تضامین است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار کرد: حلقه فروش و بازاریابی که دارای دستگاه های متولی و متعددی است، از ظرفیت های مختلف مانند حوزه بین الملل، بهینه سازی شبکه تولید، استفاده می کنند. همچنین مسئله نوآوری در تولید، توسعه صنایع روستادوست و تقویت فناوری های متناسب با نیاز تولید نیز دارای اهمیت است. همچین در این زیست بوم دستگاه های متولی نیز در حوزه تامین زمین، انرژی و تامین فضا پیش بینی شده اند.

عبدالملکی افزود: همچنین مسائل حقوقی مربوط به اشتغال مانند مجوزها، مالیات، حمایت ها و... نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین برای اینکه عنصر اشتغال و نیروی کار را آماده کنیم نیاز به چند اقدام اعم از بانک جامع اشتغال ایرانیان، ایجاد امکان ارتباط بین کارفرما و نیروی کار، مشاوره برای سنجش میزان انطباق طرح های اشتغال با استعدادها و علایق نیروی کار، اصلاح آموزش های کلاسیک و فنی و حرفه ای و ترویج فرهنگ کسب و کار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: نظام هماهنگ بین بخش های مختلف و دستگاه ها شبیه یک ساعت است که قطعات باید کار کنند تا امور پیش برود؛ اولین جلسه شورای اشتغال در ۶ آبان ماه برگزار شد و ۲۱ بند کلی برای تحقق زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی به تصویب رسید.

وی ادامه داد: راهبرد ما برای ایجاد اشتغال از طریق تقویت بخش های تولیدی بهره ور و اشتغالزا، است که بر این اساس وزارتخانه ها موظف شدند بر این بخش ها متمرکز کنند. توسعه آموزش های عمومی و تخصصی و همکاری نهادهای انقلابی خصوصاً در مناطق محروم از دیگر مواردی است که باید به آنها توجه شود.

عبدالملکی گفت: مسئولیت فرصت شغلی برای کمیته امداد برای سال آینده در نظر گرفته شده است، همچنین هماهنگی وزارت کشور با شهرداری ها برای فضای کسب و کار و فروش در نظر گرفته شده است بحث اصلاح آموزش عالی و مهارتی با لحاظ اولویت های منطقه ای همچنین برش استانی برنامه های اشتغال توسط وزارت کشور به استاندارها ابلاغ می شود بانک مرکزی نیز موظف شده است که ساز و کار هدایت نقدینگی را به شبکه بانکی ابلاغ کند.

وی افزود: برای ۳۲ رسته در سطح ملی ۸ رسته در سطح استان و ۳ رسته در هر ناحیه با وزارت امور اقتصادی و دارایی توافق شد که بهبود فضای کسب و کار به صورت ویژه و اختصاصی پیگیری شود همچنین ما در دبیرخانه شورای عالی اشتغال هماهنگی را میان تمام اجزای زیست بوم اشتغال ایجاد می‌کنیم تا هرکدام بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند تا این چرخه اشتغال بچرخد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در جریان مصوبات شورای عالی اشتغال با ۴۰ دستگاه مذاکرات اولیه انجام شده است که موارد سبز رنگ توافقات نهایی انجام شده که در حال اجرا است و موارد قهوه ای رنگ در مرحله مذاکره قرار دارد و در موارد قرمز جواب نهایی به ما اعلام نشده است که پیگیر آن ها هستیم.

وی گفت: در بخش صنعت ۴۵۰ هزار فرصت شغلی تا پایان سال ۱۴۰۱ در قالب الگوها تنظیم شده است برای وزارت جهاد کشاورزی ۱۵۰ هزار فرصت شغلی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۵ هزار موقعیت شغلی، وزارت ورزش و جوانان ۳۷ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی، وزارت راه و شهرسازی ۹۶ هزار فرصت شغلی، کمیته امداد امام خمینی (ره) ۲۵۰ هزار فرصت شغلی برای سال ۱۴۰۱ دیده شده است. همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۵ هزار فرصت شغلی، انجمن صنفی کارفرمایی برای تثبیت اشتغال و ارتقای بهره وری و وزارت بهداشت و درمان ۱۰ هزار فرصت شغلی در حوزه سلامت دیده شده است.

عبدالملکی ادامه داد: وزارت نیرو در بحث تامین زیرساخت های انرژی برای طرح های کسب و کار و اشتغال، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۰ هزار فرصت شغلی در حوزه های فرهنگی و هنری، سازمان صدا و سیما در موضوع اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ کسب و کار، وزارت علوم و تحقیقات در موضوع افزایش اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۳۰۰ هزار فرصت شغلی و اتاق تعاون ۱۰۰ هزار فرصت شغلی باید ایجاد کنند بدین معنا که با این دستگاه ها نشسته ایم و برنامه ریزی کرده ایم که غیر از توافقنامه کلی، اقدامات عملیاتی که هرکدام باید انجام دهند مشخص شده است.  

وی افزود: در این خصوص به طور مثال وزارت ورزش و جوانان در بحث مهارت آموزی و مشاوره کسب و کار اقدام خواهد کرد، وزارت جهاد کشاورزی در تکمیل طرح های نیمه تمام، توسعه زنجیره های عرضه و تولید داخلی نهاده ها عمل خواهد کرد، بنیاد شهید و امور ایثارگران در بحث تقویت خوشه های کسب وکار و وزارت آموزش و پرورش نیز در بحث جذب نیروهای آموزشی اقدام خواهند کرد بدین معنا که وظیفه همه دستگاه ها مشخص شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: ما برای تک تک استان ها و شهرستان ها این که چه برنامه ای و توسط چه دستگاهی و با چه روشی قرار است اتفاق بیافتد برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم که به عنوان مثال در استان چهارمحال و بختیاری شهرستان بروجن، شهر سفید دشت سه دستگاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بنیاد برکت و کمیته امداد امام خمینی (ره) وظیفه دارند هرکدام الگوی کاری خود را انجام دهند این پلن برای تک تک حوزه های انتخابی مشخص شده که برای تک تک نمایندگان دسترسی قرار داده می شود تا برنامه اشتغال حوزه انتخابیه خود را رصد کنند و مشاهده کنند که برنامه چیست، چه کسی چه کاری باید انجام دهد تا پیگیری های لازم را در این خصوص انجام دهند.

عبدالملکی افزود: ما در دبیرخانه شورای عالی اشتغال کشور یک پلتفورمی را تهیه می کنیم که تک تک شهرستان ها و بخش ها، برنامه اشتغال به تفکیک این که چه دستگاهی با چه منابعی چه کاری انجام دهد و اینکه جامعه مخاطب چه تعداد است و منابعی که در اختیار دارد و جهت و برنامه چه میزان است مشخص شود لذا لازم است همه دستگاه ها اطلاعات خود را در سامانه ای بارگذاری کنند که این سامانه در حال تکمیل است و عملکرد آن عملکرد خوبی بوده است.

وی ادامه داد: در سه ماهه اخیر ۲۰۰ هزار فرصت شغلی که قبل از آغاز کار بنده به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شده بود به ۳۵۱ هزار و ۱۵۵ افزایش پیدا کرد که نشان دهنده افزایش ۷۵  درصدی است که امیدواریم تا پایان سال به عدد خوبی برسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: سامانه کاریابی به صورت پایلوت انجام شده است که تا آذرماه کسانی که خواهان شغل هستند می توانند در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند تا ارجاعات صورت گیرد و درخواستشان ثبت شود همچنین موسسات کاریابی و کارفرمایان نیز باید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند تا با این کار بازار کار تکمیل شود.

وی افزود: از نمایندگان برای بودجه ۱۴۰۱ کمک می خواهیم برای اینکه زیست بوم محقق شود به ۳ بودجه نیاز داریم، ۳۲ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه ای در تبصره ۱۸ دیده شده بود نیز لازم است برای سال آینده در نظر گرفته شود تا بتوانیم خدمت رسانی لازم را انجام دهیم. همچنین ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز است که همین میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی خواهد بود لذا برای اینکه یک میلیون شغل سالانه محقق شود نیاز داریم که این مبالغ به این وزارتخانه داده شود ، ۳۳۰ هزار میلیارد تومان هم برای تقویت نظام تامین اجتماعی نیازمندیم لذا از نمایندگان می خواهیم که در این امر ما را یاری کنند.

کد خبر 5364213

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =